معرفی مدیریت ها و ادارات معاونت اقتصادی شهرداری مشهد
چچ

مدیریت سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها

معرفی

معاونت اقتصادی شهرداری به عنوان مسئول راهبری و جهت‌دهی سرمایه‌های خرد و کلان به سوی رشد و رونق پایدار شهر نیازمند ساز و کارهایی است که مشارکت صاحبان سرمایه در پروژه‌های شهری را تقویت نماید. این نقش بر عهده مدیریت سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها نهاده شده است تا با ترکیبی مناسب و بهینه، سرمایه‌های بخش خصوصی و دارایی‌های شهرداری را در جهت رونق شهر، کاهش نابرابری‌های مناطق و کسب درآمدهای پایدار به کار گیرد.

در این راستا، مدیریت سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها، با کشف و ایجاد فرصت‌های اقتصادی برای بخش خصوصی و کاهش موانع اداری مشارکت آنان، سهم بسزایی در رونق شهر و ایجاد بناهای شاخص شهری داشته است. پروژه‌های مشارکتی برج آلتون و برج آرمیتاژ گلشن از جمله این بناها می‌باشند.

این مدیریت وظایف خود را در قالب سه اداره زیرمجموعه خود تقسیم نموده است. این سه اداره عبارتند از: اداره جذب سرمایه، اداره کنترل پروژه و اداره واگذاری و فروش دارایی‌های مشارکتی.

اداره جذب سرمایه
اداره جذب سرمایه، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، زمین‌های مستعد برای تعریف پروژه و سرمایه‌گذاران بالقوه را شناسایی و با برگزاری فراخوان و جلسات با سرمایه‌گذاران و مدیران طرح در جهت جذب حداکثری ظرفیت‌های بخش خصوصی تلاش می‌نماید. این اداره پس از تعریف پروژه و انتخاب سرمایه‌گذار، نسبت به تهیه و تنظیم لایحه پروژه‌های مشارکتی و سرمایه‌گذاری، پیگیری اخذ مجوز از شورای اسلامی شهر مشهد و انعقاد قرارداد و ابلاغ به سرمایه‌گذار اقدام می‌نماید. تهیه بانک اطلاعاتی پروژه‏های مشارکتی و سرمایه‏گذاری، مدیران طرح و سرمایه گذاران بخش خصوصی و بروزرسانی آن از دیگر وظایف این اداره هستند.

اداره کنترل پروژه
پس از انعقاد قرارداد و شروع عملیات عمرانی پروژه، اداره کنترل پروژه بر نحوه اجرای قراردادهای مشارکتی، نحوه عملکرد مشاورین فنی و کنترل پروژه، پیگیری اخذ تضامین، تحویل زمین و تحویل موقت و قطعی پروژه‌ها، بررسی برنامه زمان‌بندی ارایه شده توسط سرمایه‌گذار و بررسی نقشه‌های پروژه و ارایه به معاونت شهرسازی جهت صدور پروانه و بروزرسانی وضعیت پروژه‌ها نظارت دارد. این اداره همچنین با ایجاد تعامل و هماهنگی با مناطق در راستای بازدید از پروژه‌ها بطور متناوب و تطابق اجرا از لحاظ مصالح و انطباق با پروانه، کمیسیون ماده ۵ و قراردادهای منعقده و نیز کنترل صورت وضعیت‌های ارایه شده، سطح و سطوح نقشه‌ها و کنترل و بازدیدهای فنی هر پروژه اقدام می‌نماید. پیگیری و اصلاح گواهی صلاحیت ایمنی (HSE) احتمالی قراردادهای مشارکتی در صورت تغییر در سطح و سطوح قرارداد اولیه و تعیین سهم الشرکه‌های جدید، با اخذ مجوز از شورای اسلامی شهر و بررسی و اعلام نظر در خصوص دلایل تأخیرات اجرایی پروژه‌ها و نیز بررسی نقشه‌های ساخته شده و ارایه به مدیریت بازاریابی و بهره‌برداری سهم شهرداری، از دیگرمسئولیت‌های این مجموعه خواهد بود.

اداره واگذاری و فروش دارایی‌های مشارکتی
شهرداری با هدف تأمین پروژه‌های مورد نیاز شهری و ترغیب صاحبان سرمایه برای ورود به این پروژه‌ها دست به مشارکت با بخش خصوصی زده و از این رهگذر صاحب دارایی می‌شود. اما سیاست کلی شهرداری واگذاری نهایی این پروژه‌ها به بخش خصوصی است. بر این اساس، «اداره واگذاری و فروش دارایی‌های مشارکتی» اقدام به فروش و واگذاری این دارایی‌ها می‌نماید. پایش مستمر بازار زمین و ساختمان، شناسایی زمین های مستعد و با پتانسیل سرمایه گذاری متعلق به شهرداری در سطح شهر و فرآوری زمین های مذکور، تبیین سیاست‌های قیمت گذاری و ارایه راهبرد برای تهاتر املاک و مستغلات شهرداری، از ملزومات عملکرد این اداره در جهت بهبود وضعیت درآمدی شهرداری است. همچنین برگزاری فراخوان عمومی جهت واگذاری زمین های مربوطه به همراه پروانه ساختمانی صادر شده برروی آنها و اخذ مجوزات لازم از مراجع ذیربط از وظایف و مسئولیت‌های این اداره است. انجام این وظایف مستلزم ارتباط مؤثر و مستمر با سازمان‌ها، نهادها و مؤسسات و ارایه گزارشات و تحلیل‌ها می‌باشد.

دستاوردها

امروزه شهرداری‌ها در بسیاری از شهرهای دنیا (اعم از شهرهای واقع در کشورهای توسعه‌یافته و یا درحال‌توسعه)، به صورت روزافزونی به سرمایه‌گذاری مشارکتی با بخش‌خصوصی روی آورده‌اند. ویژگی اصلی این نوع مشارکت‌ها، تأکید بر ارایه خدمات به همراه سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی است.

مدیریت سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها در معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در طول سال‌های فعالیت خود، با انعقاد قراردادهایی در قالب «مشارکت عمومی خصوصی» (PPP) در مناطق مختلف شهری با کاربری‌های متنوع توانسته است بالغ بر۵۰ پروژه مشارکت مدنی با حجم سرمایه‌گذاری بیش از ۵۵ هزار میلیارد ریال در قالب مجموعه‌های مسکونی، اقامتی، تجاری، اداری، تفریحی، گردشگری، پارکینگ و… تعریف کرده و بخشی از آن‌ها را به اتمام، بهره‌برداری و یا فروش برساند. این مدیریت طی سال‌های 96 تا 99 موفق به عقد قرارداد یا انجام مذاکرات نهایی17 کلان پروژه‌ با حجم سرمایه گذاری 29207 میلیارد ریال شده است.

اجرای پروژه‌های شهری سازمان اقتصادی شهرداری مشهد در قالب قراردادهای «مشارکت مدنی»، «ساخت، بهره‌برداری، انتقال» و «تهاتری» انجام شده است.

پروژه‌های «مشارکت مدنی»

پروژه‌های مشارکت مدنی شهرداری آن دسته از پروژه‌هایی هستند که شهرداری و سرمایه‌گذار هر کدام در تعریف پروژه آورده‌ای به صورت زمین، پروانه ساختمانی و هزینه‌های ساخت و اجرای پروژه داشته و بر اساس آنالیزهای انجام شده و قیمت گذاری کارشناسی آورده‌های طرفین، هر کدام از سهم الشرکه‌ای در پروژه برخوردار می‌شوند.

قراردادهای پروژه‌های مشارکتی از حیث موارد حقوقی، قانونی و فنی لازم توسط کارشناسان حوزه اقتصادی بررسی کامل شده و اصلاحات لازم در صورت نیاز انجام و پس از تایید سرمایه‌گذار و اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح به سرمایه‌گذار ابلاغ می‌گردد.

در این قراردادها آورده شهرداری، زمین (در صورت وجود زمین)، پروانه و حقوقات مربوط به آن می‌باشد و آورده سرمایه‌گذاران بخش خصوصی نیز هزینه‌های ساخت و اجرای آن و زمین (در صورت وجود زمین) می‌باشد که پس از ارزش‌گذاری آورده‌های طرفین در قسمت زمین، حقوقات پروانه و هزینه‌های ساخت و اجرای پروژه، سهم الشرکه طرفین محاسبه و مبنای اجرای قرارداد خواهد بود. از آنجاییکه در این نوع قراردادها کل آورده شهرداری در ابتدای پروژه محقق و قسمتی از آورده سرمایه‌گذار (هزینه‌های ساخت) نیز در مرحله توافق به صورت کامل و به نرخ روز محاسبه می‌شود، ریسک اجرای پروژه در قسمت ساخت و اجرا بر عهده خود سرمایه‌گذار خواهد بود. بر این اساس چنانچه در طول اجرای پروژه تغییرات و نوسانات قیمتی ایجاد شود، متوجه شهرداری نخواهد بود مگر در مواردی خاص که شرایط مربوطه لحاظ می‌شود. از جمله دغدغه‌های مدیریت شهری که نمود آن در تعریف پروژه‌های سرمایه‌گذاری جدید مشهود می‌باشد، بحث رونق بخشی به مناطق کم برخوردار شهری است. با توجه به این که اجرای پروژه‌های مشارکتی در این مناطق به لحاظ اقتصادی برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی توجیه اقتصادی نداشته و از آن جایی که یکی از وظایف شهرداری مشهد کاهش فاصله اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مناطق شهری و رسیدگی به مناطق کم برخوردار می‌باشد، نگاه شهرداری مشهد در این مناطق تنها اقتصادی نبوده و با پیش‌بینی مشوق‌های مناسب زمینه سرمایه‌گذاری علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری را فراهم می‌آورد.

مدیریت مشارکت‌ها در طی سال‌های 96 تا 99، اقدام به تعریف 6 پروژه جدید مشارکت مدنی ابرار، توحید، دلاوران، شاملو، علویه و فرشته با حجم سرمایه‌گذاری تقریبی 17935 میلیارد ریال در قالب مشارکت مدنی، نموده است.

فرآیند اجرای قراردادهای مشارکتی (که بخش اعظم پروژه‌های مربوط به سازمان اقتصادی را به خود اختصاص می دهد)، از مرحله پیشنهاد سرمایه‌گذاری تا ابلاغ قرارداد و در نهایت افراز و فروش سهم الشرکه های طرفین قرارداد، دارای مصوبه از شورای اسلامی شهر مشهد می باشد.

پروژه‌های مشارکت مدنی که قرارداد آن‌ها طی سال‌های 96 تا 99 منعقد شده است در جدول 2-1 به ترتیب تاریخ انعقاد قرارداد ارایه شده‌اند.

جدول پروژه‌های مشارکت مدنی. سال‌های 99-96

ردیف

عنوان پروژه

موضوع

حجم سرمایه گذاری(میلیارد ریال)

تصویب شورا

تاریخ ابلاغ قرارداد

آورده شهرداری

آورده سرمایه گذار

1

علویه

مسکن ارزان قیمت

330

96/10/12

96/12/3

زمین و پروانه

بخشی از زمین و هزینه ساخت

2

شاملو

مسکن ارزان قیمت

5430

97/07/10

97/08/26

زمین و پروانه

هزینه ساخت

3

دلاوران

تجاری-مسکونی

1580

25/04/98

در مراحل ابلاغ

قسمتی از پروانه

زمین ، هزینه های ساخت و قسمتی از پروانه

4

توحید

نوسازی پارکینگ

6350

30/07/98

در مراحل ابلاغ

زمین-پروانه

هزینه ساخت

5

ابرار

مسکن ارزان قیمت

274.8

30/07/98

06/03/99

زمین و قسمتی از پروانه

هزینه های ساخت و قسمتی از پروانه

6

فرشته

تجاری،مسکونی پارکینگ،آموزشی،بهداشتی

3970

28/12/96

25/02/97

پروانه

زمین و هزینه های ساخت

پروژه‌های «ساخت، بهره‌برداری، واگذاری» و پروژه‌های اجاره‌ای

پروژه‌های سرمایه‌گذاری در قالب BOT، BOLT، BOST به صورت اعطای امتیاز پروانه ساختمانی و یا املاک قابل معرفی از سوی شهرداری قابلیت تعریف و اجرا دارد. از این روش می‌توان به منظور آزادسازی اقتصادی، جذب سرمایه‌های خارجی و دسترسی به فناوری پیشرفته بهره گرفت و روشی پذیرفته شده برای مشارکت بخش خصوصی در توسعه پروژه‌های زیربنایی در سطح جهان است. این قراردادها در شهرداری با هدف اجرای یک طرح اقتصادی یا پروژه زیربنایی که منابع مالی کافی برای آن وجود نداشته و یا در بودجه نقدی دارای اولویت نبوده، منعقد می شوند. قراردادهایBOT این امکان را به شهرداری‌ها می‌‎دهد که از توانایی‌های بخش خصوصی داخلی و خارجی جهت اجرای پروژه‌های زیربنایی (تفریحی، گردشگری، زیرساختی، تبلیغاتی و ...) استفاده کند.

مدیریت هزینه پروژه توسط شهرداری به نوعی که هزینه هایی که در طول دوران بهره برداری باید توسط شهرداری انجام شود توسط سرمایه‌گذار انجام می شود و پس از پایان بهره برداری سرمایه‌گذار و در زمان واگذاری پروژه ، دارایی‌هایی نیز برای شهرداری ایجاد خواهد شد.

با توجه به اینکه طول دوران بهره برداری در پروژه‌های BOT از مهم ترین مسائل در اجرای این دسته از پروژه‌ها می باشد، حجم و نوع سرمایه‌گذاری می تواند ملاک عمل شهرداری برای رسیدن به مدت زمان بهینه بهره برداری به نوعی که هم برای سرمایه‌گذار توجیه اقتصادی داشته باشد و هم به صرفه و صلاح شهرداری باشد. از آنجایی که در این نوع قراردادها امکان انتقال مالکیت توسط شهرداری وجود ندارد، یکی از بهترین روش ها برای اجرای پروژه‌ها می‌باشد.

چهار پروژه سرمایه‌گذاری قطار و تله سیژ کوهسنگی، پروژه تفریحی،گردشگری بوستان خورشید ، تصفیه خانه طرق با ظرفیت 12 هزار مترمکعب و صدور پروانه زمین 12 هکتاری طرق، جمعاً با حجم سرمایه‌گذاری حدود 2/4604 میلیارد ریال در طی سال‌ها 96 تا 99 توسط مدیریت مشارکت‌ها به مرحله تدوین قرارداد و انجام مراحل اخذ مجوزهای لازم رسیده است.

پروژه‌های اجاره‌ای (ROLT)

بخش عمومی، منفعت بهره‌گیری از دارایی را به‌صورت اجاره‌ای به بخش خصوصی ارایه می‌کند. بخش خصوصی نسبت به عملیات و نگهداری دارایی مطابق با شرایط قرارداد اجاره اقدام می‌نماید. این قراردادها فرصتی برای واحدهای بخش خصوصی فراهم می‌کند، تا با پرداخت اجاره بهایی ثابت و همچنین با این تعهد که به خوبی دارایی‌های بخش عمومی را مدیریت نموده و عملیات‌ مربوطه را به درستی انجام دهند، برای خود جریان‌های درآمدی ایجاد کنند. در این حالت میزان سود بخش خصوصی وابسته به توانایی این بخش در پایین آوردن هزینه‌های عملیاتی است. به عبارت دیگر، ریسک بازرگانی پروژه به بخش خصوصی منتقل می‌شود. در عین حال، واحدی که برای این قرارداد با بخش عمومی توافق می‌کند، متعهد می‌‌شود تا سطح استاندارد مورد نظر بخش عمومی را در ارایه خدمات رعایت کند.

جدول پروژه‌های «ساخت- بهره‌برداری- انتقال» و پروژه های اجاره ای. سال‌های 99-96

ردیف

عنوان پروژه

کارکرد

حجم سرمایه گذاری(میلیارد ریال)

تاریخ مصوبه شورا

تاریخ ابلاغ قرارداد

مدل قرارداد

1

قطار و تله سیژ کوهسنگی

گردشگری

441.2

98/4/5

98/05/20

BOST

2

بوستان خورشید

گردشگری

2250

98/3/28

در مراحل ابلاغ

BOST

3

تصفیه خانه طرق

زیرساختی

360

98/5/3

در مراحل ابلاغ

BOT

4

صدور پروانه زمین 12 هکتاری طرق

1360

04/02/97

5

پارک مینیاتوری

گردشگری

193

06/06/97

26/08/97

BOT

ردیف

عنوان پروژه

(میلیارد تومان)

نوع واگذاری

دوره واگذاری

1

شهربازی پارک ملت

59.911

بهره‌برداری- مزایده عمومی

3 سال

پروژه‎های تهاتری

تأمین مالی اجرای پروژه‌های شهرداری علی الخصوص پروژه‌های زیرساختی، عمرانی و خدمات شهری همواره به عنوان یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های اصلی مدیریت شهری مطرح بوده است؛ به طوری که مدیران شهری تلاش نموده‌اند این موضوع را مورد توجه قرار داده و در فرآیندهای برنامه ریزی راهبردی خود به آن بپردازند. به منظور تحقق این مهم و در راستای ایجاد منابع درآمدی پایدار، استفاده از توان سرمایه و مشارکت بخش خصوصی و سایر دستگاه ها و سازمان‌های مؤثر توسعه زیرساخت های شهری، اهداف کلان توسعه شهری و اجرای اصل 44 قانون اساسی، تأمین مالی پروژه‌های زیرساختی به صورت ترکیبی از نقد و غیرنقد به عنوان روشی مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشارکت در پروژه‌های عمرانی و زیرساختی حوزه جدید کاری در مدیریت مشارکت‌هاست که بر اساس آیین نامه تأمین منابع مالی غیر نقد شورای اسلامی شهر، تأمین و تخصیص اعتبار آن به معاونت اقتصادی تفویض شده است. روند انجام این نوع پروژه‌ها به این شکل است که درخواست برگزاری فراخوان و انجام مناقصه جهت انتخاب پیمانکار واجد شرایط لازم از حوزه تخصصی مرتبط مانند معاونت فنی عمران به معاونت اقتصادی اعلام و پس از آن مراحل برگزاری فراخوان و انجام ارزیابی‌های فنی و توان‌سنجی، تکمیل اسناد مناقصه و تحویل اسناد مناقصه به پیمانکاران و نهایتاً انتخاب پیمانکار و ابلاغ قرارداد توسط واحدهای مرتبط در معاونت اقتصادی انجام می‌شود. پرداخت صورت وضعیت‌های پیمانکار به صورت نقد و غیر نقد در قالب اعطای پروانه ساختمانی و یا املاک متعلق به شهرداری انجام می‌شود.

قرارداد پیمانکاری تقاطع آزادگان (نمایشگاه)، قرارداد پیمانکاری بازگشایی خیابان کوشش، تکمیل و تجهیز و راه اندازی پارکینگ مجد ، احداث و تجهیز پارکینگ آزادی ، خرید تجهیزات پروژه مجد و آزادی و میدان شهدا (سازمان همیاری ها)، احداث پارکینگ زیرسطحی همت و خرید تجهیزات پروژه‌های عمرانی (سازمان عمران ) با مبلغ تأمین مالی تقریبی 6069.7 میلیارد ریال عملکرد مدیریت مشارکت‌ها در تعریف این نوع پروژه‌ها می باشد.

پروژه‌های تهاتری. سال‌های 99-96

ردیف

عنوان پروژه

موضوع

قیمت پیشنهادی(میلیارد تومان)

مصوبه شورا یا کمیسیون مناقصه محدود

ابلاغ قرارداد

1

پروژه مجد و آزادی و میدان شهدا

خرید تجهیزات

1000

98/4/18

تیر 98

2

پروژه های عمرانی

خرید تجهیزات

2500

98/4/25

تیر 98

3

تقاطع چندسطحی آزادگان

پیمانکاری

1992

98/6/4

98/7/3

4

پروژه بازگشایی خلج-کوشش

اجرا

222.7

30/04/98

5

پارکینگ زیرسطحی همت

اجرا

355

98/9/5

-

پروژه‌های تعیین تکلیف شده

در بعضی موارد قراردادهای مشارکتی ازحیث فنی، اقتصادی و حقوقی نیاز به اصلاح دارند. به عنوان مثال مساحت عرصه تحویلی به سرمایه‌گذار جهت اجرای پروژه به درستی تدقیق نشده و یا سطح و سطوح فیزیکی پروژه به دلیل درخواست سرمایه‌گذار و یا اجرای مازاد بر پروانه اولیه صادرشده برای پروژه اختلاف دارد که چون تغییر عرصه و نیز تغییر زیربنا هر دو به طور مستقیم سهم الشراکه های طرفین را دستخوش تغییر می‌نماید لازم است حتماً قرارداد مشارکتی پس از اخذ مصوبه لازم از شورای محترم اسلامی شهر اصلاح شود. همچنین ممکن است تغییر در مصالح پروژه به دلیل ایجاد ارزش افزوده برای پروژه به درخواست سرمایه‌گذار، و یا تغییر درمدت زمان قرارداد، منجر به اصلاح مفاد قرارداد شود.

اقاله در لغت به معنای توافق دو طرف یک قرارداد برای برهم‌زدن و از میان بردن آثار آن در آینده است.در بعضی موارد قراردادهای مشارکتی از حیث فنی،اقتصادی و حقوقی نیاز به اقاله دارد. مواردی چون وجود معارض در زمین عرصه پروژه، عدم پیشرفت فیزیکی مناسب پروژه،تغییرات و نوسانات اقتصادی شدید بازار که منجر به رکود و توقف پروژه شده و یا عدم تمکن مالی کافی سرمایه گذار جهت پیشبرد پروژه و یا عدم ارزیابی دقیق از سرمایه گذاران از حیث موارد فنی و اقتصادی در زمان عقد قرارداد می تواند از دلایل اقاله قرارداد مشارکتی باشد.اقاله قرارداد می تواند روشی برای برون رفت از توقف پروژه و جلوگیری از تضییع حقوق شهرداری باشد که بسته به شرایط پروژه و نحوه توافق با طرف دوم و پیگیریهای حقوقی و قانونی لازم و نیز اخذ مجوزات لازم از مراجع ذی صلاح،نحوه اجرای آن متفاوت می‌باشد. در مواردی نیز چس از اخذ مجوز از شورای اسلامی شهر ،اداره فروش و واگذاری داراییهای مشارکتی اقدام به فروش سهم الشرکه شهرداری در پروژه های مشارکتی و یا تهاتر سهم الشرکه با سایر بدهیهای شهرداری به ارگانها و سازمانهای دیگر نموده است. مدیریت مشارکت‌ها در سال‌های 96 تا 99 نسبت به تعیین تکلیف پروژه های جدول2-4 اقدام نموده است.

جدول پروژه‌های تعیین تکلیف شده. سال‌های 96 تا 99

ردیف

عنوان پروژه

تاریخ مصوبه تعیین تکلیف

1

پروژه مشارکت مدنی محمدیه(پنجتن) (اصلاح مفاد قرارداد)

1396

2

پروژه مشارکت مدنی ایثار(اصلاح مفاد قرارداد و فروش سهم الشرکه شهرداری)

1396

3

پروژه مشارکت مدنی پایتخت (اصلاح مفاد قرارداد و فروش سهم الشرکه شهرداری)

1397

4

پارک مینیاتوری(اصلاح مفاد قرارداد)

1397

5

پروژه مشارکت مدنی مجتمع کوثر(اصلاح مفاد قرارداد)

1397

6

پروژه مشارکت مدنی بازار ملل(اصلاح مفاد قرارداد)

1398

7

پروژه مشارکت مدنی مریم(اصلاح مفاد قرارداد)

1398

8

پروژه مشارکت مدنی شاملو(اصلاح مفاد قرارداد)

1398

9

پروژه مشارکت مدنی سعادت2(اصلاح مفاد قرارداد)

1399

10

پروژه مشارکت مدنی رسالت(اصلاح مفاد قرارداد)

1398

11

پروژه مشارکت مدنی سامانیه(اقاله قرارداد)

1398

12

پروژه مشارکت مدنی مینو(اقاله قرارداد)

1398

13

پروژه مشارکت مدنی حریر(اقاله قرارداد)

1396

14

پروژه مشارکت مدنی صدر(فروش سهم الشرکه شهرداری)

1396

15

پروژه مشارکت مدنی آفتاب(فروش سهم الشرکه شهرداری)

1397

16

پروژه مشارکت مدنی یاقوت مصلی(فروش سهم الشرکه شهرداری)

1396

17

پروژه مشارکت مدنی پارکینگ امام رضا(تحویل وبهره برداری)

1398

18

پروژه مشارکت مدنی پارکینگ زیتون (تحویل دائم وبهره برداری)

1398

19

پروژه مشارکت مدنی معلم 81-83(قرارداد صلح و اقاله)

1399

20

تعیین تکلیف واحدهای احداثی در تونل بین پروژه های آسمان 1 و2

1399

21

تعیین تکلیف محاسبات سطح و سطوح مازاد بر پروانه در پروژه آرمیتاژ گلشن

1396

22

تعیین تکلیف مطالبات شهرداری در پروژه آرمیتاژ گلشن

1398

23

پروژه مشارکت مدنی پارکینگ طبقاتی آسمان 1(تحویل و بهره برداری)

1398

چچ

مدیریت مالی و اداری

معرفی

این مدیریت با هدف برنامه ریزی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز، جذب به موقع اعتبارات مصوب در بودجه حوزه اقتصادی، مدیریت بر منابع غیر نقد شهرداری و تهیه و تنظیم قراردادها و پیمان‌ها بر اساس آیین نامه معاملات حوزه اقتصادی تشکیل شده است. بهبود مستمر فرایندهای اداری، مالی و پشتیبانی از دیگر مسئولیت‌های این مدیریت هستند. این وظایف بین سه اداره زیر مجموعه این مدیریت تقسیم شده‌اند؛ «اداره امور مالی»، «اداره منابع انسانی و پشتیبانی» و «اداره قراردادها».

اداره امور مالی
اداره امور مالی عهده دار مسئولیت انجام تمامی عملیات مالی معاونت اقتصادی مشتمل بر نظارت و رسیدگی بر تمامی اسناد مالی و پرداخت های ریالی و نیز هماهنگی در اجرای قوانین و مقررات عملیات مالی است. از جمله وظایف این اداره، ثبت و ضبط حسابداری اوراق مالی اسلامی، تهیه تراز عملیات و صورت های مالی و نیز حراست از اسناد مالی بر مبنای قوانین و مقررات مصوب، پشتیبانی از سیستم حسابداری اوراق مشارکت مالی اسلامی و تسهیلات، تا تسویه حساب نهایی با سیستم بانکی و پشتیبانی و استقرار حسابداری روش های نوین تأمین مالی می‌باشد. علاوه بر این، اداره امور مالی با تهیه گزارش‌های دوره‌ای، پاسخگویی به حسابرسان و تفریغ بودجه موجبات اطمینان خاطر مسئولین ذیربط به منظور تصمیم‌گیری‌های لازم به ویژه در حوزه مالی را فراهم می‌آورد.

اداره قراردادها
اداره قراردادها مدیریت فرآیند انعقاد تمامی قراردادهای معاونت اقتصادی را بر عهده دارد. وظایف این اداره شامل؛ اخذ مجوزهای مربوط جهت انعقاد قرارداد از قبیل: برگزاری استعلام بها، برگزاری مناقصه عمومی محدود، برگزاری مزایده عمومی حراج، اخذ ترک تشریفات مناقصه (کمیسیون ماده 14) و اخذ سایر مجوزهای قانونی مربوطه از قبیل ماده 31 و ...، تشریفات اداری انعقاد قراردادها و پیمان‌ها براساس آیین نامه معاملات حوزه اقتصادی شهرداری مشهد و تهیه و تنظیم قراردادها و پیمان‌ها، تهیه اسناد و برگزاری فراخوان، مناقصات و مزایده‌های مرتبط به حوزه اقتصادی و نیز ایجاد بانک اطلاعاتی الکترونیک تمامی قراردادهای معاونت اعم از قراردادهای مشارکتی، فروش، اوراق مشارکت، سرمایه‌گذاری و… و بایگانی رزومه و اطلاعات مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی می‌باشد.همچنین تهیه چارچوب‌های قراردادی و پیش نویس قراردادهای مختلف با توجه به ماهیت قرارداد، انجام فرآیند اخذ امضاهای مجاز قرارداد، ابلاغ تمامی قراردادها، ثبت تمامی قراردادها در سامانه قراردادهای شهرداری مشهد و سرانجام بایگانی فیزیکی و الکترونیکی تمامی قراردادهای معاونت اقتصادی، فرایندی است که این اداره تمام مراحل آن را بر عهده دارد.

اداره منابع انسانی و پشتیبانی
اداره منابع انسانی و پشتیبانی، دو مسئولیت اصلی در معاونت اقتصادی بر عهده دارد که یکی پشتیبانی مالی و اداری مدیریت های معاونت و برون سپاری و استفاده حداکثری از خدمات بخش خصوصی در خدمات مالی، حسابداری و اداری است و دیگری انجام امور اداری و رفاهی منابع انسانی.
انجام امور پشتیبانی و تأسیساتی سازمان شامل؛ خرید کالاها و اقلام موردنیاز، امور مربوط به تعمیرات، نگهداری و قبوض مصرفی می‌باشند. همچنین ارجاع و مستندسازی مکاتبات، اسناد، گزارش ها، کتب، بسته های اقتصادی و نیز هماهنگی با حوزه‌های مختلف شهرداری و مدیریت های سازمان در جهت اجرای دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های ابلاغی حوزه اداری از دیگر وظایف این اداره در راستای امور پشتیبانی است.
انجام امور اداری و رفاهی منابع انسانی شامل؛ صدور تمامی احکام پرسنلی و کارگزینی پرسنل شرکتی، کنترل حقوق و دستمزد و بیمه و ثبت و کنترل حضور و غیاب و اضافه کار و نیز تهیه گزارش‌های مدیریتی، بر عهده این اداره هستند.

جدول نیروی انسانی معاونت اقتصادی. پایان سال 1398

ردیف

محل خدمت

تعداد نیروها

1

حوزه معاونت

5

2

مدیریت سرمایه‌گذاری و مشارکت‌ها

13

3

مدیریت برنامه ریزی و مطالعات بازار

16

4

مدیریت توسعه خدمات و مدیریت دارایی ها

16

5

مدیریت مالی و اداری

26

6

مدیریت تأمین مالی

6

7

اداره حقوقی

5

8

اداره روابط عمومی

5

9

اداره حراست

3

10

گروه رصد اطلاعات اقتصاد شهری

2

11

اداره پروژه‌های اقتصاد انرژی

2

جمع نیروها

99

دستاوردها

امور مالی

مهمترین فعالیت‌های اداره امور مالی طی سال‌های 96 تا 98 عبارتند از: هدفمند کردن کارانه‌ها و پاداش‌ها، گرفتن گزارش مقبول از حسابرس، پرداخت سودهای علی‌الحساب سه ماهه اوراق منتشر شده، تهیه صورت‌های مالی اوراق مشارکت به موقع، محاسبه سود قطعی سه تا از اوراق منتشر شده قبلی و ارایه به بانک مرکزی و راه اندازی دایره حسابداری بهره‌برداری برای کنترل و ثبت فعالیت‌های جایگاه‌های CNG بوده‌اند.

پشتیبانی و حسابداری اوراق مشارکت

این اداره از ابتدای نیمه دوم 1396 با توجه به پیگیری‌ها و رایزنی‌های انجام شده با دستگاه‌های دولتی و سازمان برنامه بودجه، موفق به اخذ سهم دولت از بابت سودهای علی‌الحساب و اصل وجوه مشارکت خطوط قطار شهری شده‌است.

جدول پشتیبانی و حسابداری اوراق مشارکت

ردیف

پشتیبانی و حسابداری

توضیح

میلیارد ریال

1

تامین نقدینگی و پرداخت سودهای علی‌الحساب سه ماهه اوراق منتشر شده

اخذ سهم دولت از بابت سودهای علی‌الحساب و اصل وجوه مشارکت خطوط قطار شهری

9.346

2

تهیه صورت‌های مالی اوراق مشارکت و ارسال به امین طرح

تهیه صورت‌های مالی اوراق مشارکت

-

صرف منابع طرح های اوراق مشارکت

-

3

محاسبه سود قطعی اوراق منتشر شده و ارایه به بانک مرکزی

اوراق مشارکت آبکوه، عامل، ثامن با عاملیت بانک تجارت و اوراق مشارکت شهدای 5 و ثامن 2 با عاملیت بانک تجارت و اوراق مشارکت شهدای 6 و ثامن 3 با عاملیت بانک سپه

-

4

کنترل حساب های بانکی معاونت اقتصادی و اوراق مشارکت شهرداری

تهیه و تنظیم صورت مغایرت حساب های بانکی به همراه محاسبه دقیق و اخذ سود سپرده بانکی موجود به صورت ماهیانه

553.611

5

اخذ سود سپرده بانکی

اخذ سود سپرده بانکی

3.733

6

بررسی و ثبت تملکات و هزینه های انجام شده از منابع اوراق مشارکت

طرح آبکوه – عامل – ثامن – و خطوط قطار شهری

3000

محاسبه سود قطعی اوراق منتشر شده و ارایه به بانک مرکزی: با توجه به پیگیری‌های انجام شده از ابتدای سال 97 در خصوص تعیین تکلیف اوراق سررسید شده و محاسبه سود قطعی آن‌ها تا کنون سود قطعی اوراق مشارکت آبکوه، عامل، ثامن با عاملیت بانک تجارت و اوراق مشارکت شهدای 5 و ثامن 2 با عاملیت بانک تجارت و اوراق مشارکت شهدای 6 و ثامن 3 با عاملیت بانک سپه، محاسبه و گزارش مربوطه توسط امین طرح به بانک مرکزی جهت اقدامات آتی ارسال شده است.

کنترل حساب‌های بانکی معاونت اقتصادی و اوراق مشارکت شهرداری : کنترل حساب های بانکی معاونت اقتصادی و اوراق مشارکت شهرداری بصورت آنلاین و تهیه مغایرت‌های مربوطه در 5 روز اول هر ماه بر عهده اداره امور مالی می‌باشد. با عنایت به وجود بیش 110 حساب بانکی به مبلغ 553.611 میلیارد ریال مربوط به اوراق مشارکت شهرداری و معاونت اقتصادی، این معاونت نسبت به تهیه و تنظیم صورت مغایرت حساب های بانکی به همراه محاسبه دقیق و اخذ سود سپرده بانکی موجود به صورت ماهیانه اقدام می‌نماید و در این بازه زمانی مبلغ 3.733 میلیارد ریال سود سپرده بانکی اخذ شده است.

بررسی و ثبت تملکات و هزینه های انجام شده از منابع اوراق مشارکت : با توجه به عملیات تملک املاک شهرداری در مناطق شهرداری و اوراق این معاونت نسبت به بررسی تمامی مستندات و اقساط پرداختی به اشخاص در قالب تنخواه اقدام می‌نماید. بررسی و ثبت تمامی تملکات و هزینه‌های انجام شده از منابع اوراق مشارکت (طرح آبکوه – عامل – ثامن – و خطوط قطار شهری) در دفاتر مربوطه در این اداره انجام می‌شود.

اخذ گزارش مقبول از حسابرس: با توجه به نظم و ثبت به موقع اسناد مالی و رعایت آیین نامه‌های مالی شهرداری و رعایت استانداردهای حسابداری منجر به گزارش حسابرسی مقبول از طرف حسابرس منتخب شورای محترم شد.

بررسی، محاسبه و تکمیل مدارک و ثبت در دفاتر : این اداره بررسی ، محاسبه و تکمیل مدارک و ثبت در دفاتر بالغ بر 000/40 هزار میلیارد ریال تهاتر از محل بند "و " تبصره 5 بودجه کل کشور (اسناد خزانه دولتی) را انجام داده است. با توجه به بدهی دستگاه‌های دولتی به شهرداری مشهد و همچنین طبق بند «و» تبصره 5 بودجه سال 1397، معاونت اقتصادی شهرداری مشهد پس از اخذ تائیدیه‌های لازم نسبت به تهاتر مبلغ 44.260 میلیارد ریال از بدهکاری خود به بانک مرکزی بابت بدهی دستگاه‌های دولتی اقدام نموده است.

تهاتر مطالبات بستانکاران با امتیازات شناور ساختمانی: با عنایت به انعقاد قرارداد با پیمانکاران پروژه‌های شهری و یا صلح با بستانکاران شهرداری بابت اخذ امتیاز و پروانه ساختمانی در ازای مطالبات ایشان در کل شهرداری مشهد، مجموعه معاونت اقتصادی شهرداری مشهد پس از بررسی قراردادهای منعقده نسبت به تهاتر مبلغ 1.394 میلیارد ریال به صورت نقد و مبلغ 702میلیارد ریال به صورت غیرنقد (نقد خاص) از محل مطالبات بستانکاران به نسبت تنوع مفاد قراردادهای فی مابین پس از اخذ تائیدیه‌های لازم اقدام نموده است.

تهیه صورت های مالی، پاسخگویی به حسابرسان و تفریغ بودجه

‌پیرو دستورالعمل اجرائی بانک مرکزی برای هر یک از اوراق منتشر شده شهرداری در هر سال مالی دو نوبت صورت مالی تهیه و به امین طرح تحویل می‌شود. تمامی صورت‌های مالی (21 مورد) در موعد مقرر تهیه و جهت حسابرسی به امین طرح اوراق مشارکت مربوطه ارسال شده است و تمامی منابع طرح‌های اوراق مشارکت در محل خود طبق طرح توجیهی مصوب بانک مرکزی صرف شده‌اند.

جدول تهیه صورت های مالی، پاسخگویی به حسابرسان و تفریغ بودجه

ردیف

عنوان

توضیح

مبلغ (میلیارد ریال)

1

تکمیل مدارک و ثبت در دفاتر

بررسی ، محاسبه و تکمیل مدارک و ثبت در دفاتر

40.000.000

تهاتر از بدهکاری خود به بانک مرکزی بابت بدهی دستگاه های دولتی

44.260

2

تهاتر مطالبات بستانکاران با امتیازات شناور ساختمانی

تهاتر به صورت نقد

1.394

تهاتر به صورت غیر نقد

702

3

حسابداری جایگاه‌های CNG

حسابداری و کنترل و ثبت فعالیت‌های جایگاه‌های CNG

635

4

اخذ چکهای اجاره ‌و ‌فروش املاک و پروژه‌های مشارکتی

اسناد دریافتنی اخذ گردیده است

4.931

اسناد دریافتنی سررسید شده و به حساب شهرداری وصول شده است.

230

5

رسیدگی و پرداخت و ثبت هزینه های اداره کل خزانه و مدیریت املاک سابق

هزینه های جاری و عمرانی اداره کل خزانه

25

6

تامین اعتبار و پرداخت مطالبات

تامین اعتبار و پرداخت تمامی مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی

27.230

7

بایگانی مستندات

اسکن تمامی قراردادها ، مدارک و مستندات مالی و اسناد حسابداری و بایگانی الکترونیکی و فیزیکی آن‌ها

658.319

8

صدور تائیدیه های درآمدی بابت املاک مناطق شهرداری

نقد

241

غیر نقد

2.123

9

ثبت اطلاعات

ورود و ثبت تمامی اطلاعات مالیاتی

425

حسابداری و کنترل و ثبت فعالیت‌های جایگاه‌های CNG :

راه اندازی دایره حسابداری بهره‌برداری برای کنترل و ثبت فعالیت‌های جایگاه‌های CNG و ثبت درآمدها و هزینه‌های جایگاه‌های مذکور به صورت هفتگی بر عهده این اداره بوده است. حسابداری و ثبت فعالیت‌های بهره برداری از 31 جایگاه CNG با درآمد 4،188،056،875 تومان در سال 98 و هزینه انجام شده استاندارد سازی جایگاه ها(سهم معاونت) 1،379،459،847 تومان در این اداره انجام شده است.

اخذ چک‌های اجاره ‌و ‌فروش املاک و پروژه‌های مشارکتی:

چک‌های اجاره ‌و‌فروش املاک و پروژه‌های مشارکتی شهرداری و ثبت و ارسال به بانک و وصول در سررسید و ثبت عملیات مربوطه در اداره امور مالی اخذ گردیده است. با توجه به انتقال مراحل اخذ چک‌های اجاره از مستاجران تا مرحله وصول به این معاونت و همچنین فروش املاک و پروژه‌های مشارکتی به سرمایه‌گذاران طی دوره دوسال گذشته مجموعا مبلغ 4.931 میلیاردریال اسناد دریافتنی اخذ شده است و در این مدت به میزان 230 میلیارد ریال اسناد دریافتنی سررسید و به حساب شهرداری وصول شده است.

رسیدگی و پرداخت و ثبت هزینه‌های اداره کل خزانه و مدیریت املاک سابق:

با عنایت به وصول چک‌های قراردادهای اجاره که در محل اداره کل خزانه (مدیریت املاک سابق) منعقد می‌گردد این معاونت تمامی هزینه‌های جاری و عمرانی آن مدیریت به مبلغ حدودی 18میلیارد ریال را طی دوره مربوطه پرداخت نموده است.

تامین اعتبار و پرداخت تمامی مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی:

پیگیری تامین اعتبار صورت وضعیت‌های ارسالی و تکمیل مستندات از دستگاه ناظر و ثبت مطالبات ایشان و با توجه به هدفمند کردن سیستم صدور چک‌ها به صورت روزانه پرداخت مطالبات ایشان در اسرع وقت
اسکن تمامی قراردادها، مدارک و مستندات مالی و اسناد حسابداری و بایگانی الکترونیکی و فیزیکی آن‌ها

با توجه به به حجم بالای بایگانی اسناد مالی وقراردادهای منعقده در هر دوره این معاونت نسبت به بایگانی اسناد به صورت فایل PDF و به تفکیک اسناد مالی اوراق شهرداری و معاونت اقتصادی اقدام نموده است. شایان ذکر است در بخش اسناد مالی تعداد اسناد بایگانی شده در این دوره 6.144 سند که حدود 310.000 صفحه می‌باشد.

صدور تائیدیه‌های درآمدی بابت املاک مناطق شهرداری:

مناطق شهرداری پس از دریافت ملک از بدهکاران پروانه و یا سهم مزایای ورود به محدوده املاک جهت ثبت در حساب درآمدی منطقه طی مکاتبه به این معاونت اعلام و پس از تکمیل مستندات املاک و ثبت در دارایی‌های شهرداری تائیدیه مربوطه برای منطقه ارسال می‌شود. از این محل تاکنون مبلغ 241میلیارد ریال به صورت نقدی و مبلغ 2.123 میلیارد ریال به صورت غیر نقدی تائیدیه صادر شده است.

ورود و ثبت تمامی اطلاعات مالیاتی:

ورود و ثبت تمامی اطلاعات مالیاتی (ماده 169 و ارزش افزوده ) در سامانه های اداره دارایی بصورت ماهیانه انجام می‌شود. با توجه به فرآیند های تعریف شده در شهرداری مشهد این معاونت نسبت به تکمیل اطلاعات ماده 169و مالیات ارزش افزوده به صورت ماهیانه اقدام می‌نماید تا در موعد مقرر در سیستم کل شهرداری تجمیع شود.

تهیه وتطبیق حساب‌های فی مابین حوزه معاونت اقتصادی و سایر حوزه‌ها:

تهیه وتطبیق حساب‌های فی مابین حوزه معاونت اقتصادی با امور مالی مرکز و سایر مناطق و سازمان‌ها در مقاطع یک، دو و سه ماهه.

حسابداری امور پشتیبانی

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای پرسنل در پایان هر ماه :

تمامی عملیات محاسبه و پرداخت حقوق و دستمزد پس از تهیه توسط امور محترم اداری توسط این حوزه مجددا بررسی و در صورت مغایرت اصلاحات مربوطه با هماهنگی انجام خواهد شد.

استعلامات بیمه و مالیات :

پیگیری و اخذ استعلامات بیمه و مالیات برای تمامی فاکتورها و قراردادهای پیمانکاران حوزه معاونت اقتصادی از دیگر اقدامات این اداره است. طبق قوانین حاکم، تمامی فاکتورهای ارسالی و قراردادهای پیمانکاران پس از اخذ مفاصاحساب از اداره تامین اجتماعی و استعلامات مالیاتی در این حوزه پرداخت خواهد شد.

ثبت و پیگیری تمامی اسناد تضمینی و ضمانتنامه‌های دریافتی و پیگیری جهت تمدید آن‌ها: قبل و پس از ابلاغ هر قرارداد از جمله اجاره ،پیمانکاری و مشارکتی تمامی تضامین طبق قوانین جاری و ذکر شده در قرارداد از طرفین اخذ و در سیستم اسناد تضمینی جهت کنترل و پیگیری تمدید به موقع ثبت می گردد.

ثبت و کنترل اموال واثاثیه و جابجایی های مربوطه و تهیه استهلاک:با توجه به ثبت بخش عمده ای از اموال شهرداری مشهد از جمله شهر بازی پارک ملت، اداره کل خزانه و مدیریت‌های تابعه و ... در سیستم اموال این معاونت عملیات کنترل ثبت و جمع آوری آن‌ها نیز به عهده این حوزه می‌باشد.

عملیات مربوط به دریافت ، تسویه و ... تسهیلات شهرداری مشهد: با عنایت به نیاز به تسویه بستانکاران عمده شهرداری مشهد این معاونت در دوره مورد نظر نسبت به تبدیل بدهی شهرداری به تسهیلات به مبلغ 65.995 میلیارد ریال و همچنین تسویه تسهیلات به مبلغ 41.264 میلیارد ریال اقدام نموده است.

جدول دریافت ، تسویه و تسهیلات شهرداری مشهد

ردیف

عنوان

مبلغ

1

تبدیل بدهی شهرداری به تسهیلات

65.995

2

تسویه تسهیلات

41.264

امور قراردادها

جدول اقدامات اداره قراردادها سال‌های 98 تا 96

ردیف

عنوان

تعداد

1

تهیه ، تنظیم و انعقاد قراردادهای معاونت اقتصادی: قراردادهای پیمانکاری، بهره برداری، مشارکت عمومی – خصوصی، مشاوره، مطالعاتی، کارگزاری

90 مورد

2

برگزاری مناقصه ، مزایده و فراخوان : فراخوان عمومی شناسایی و ارزیابی جذب سرمایه‌گذاران، مناقصات و مزایدات

37 مورد

3

تشکیل کمیسیون ماده 13 و بازگشایی پاکات فراخوان

30 مورد

4

برگزاری کمیسیون ماده 14

21 مورد

5

پیگیری اقاله و فسخ قرارداد

4 مورد

6

بررسی پرونده های تأمین اجتماعی قراردادهای مشارکتی

40مورد

تهیه ، تنظیم و انعقاد قراردادهای معاونت اقتصادی

اداره قراردادها طی سال‌های 97 و 98، 90 مورد انعقاد قرارداد داشته است که شامل قراردادهای پیمانکاری، بهره‌برداری، واگذاری جایگاه‌ها، مشارکت عمومی-خصوصی، مشاوره‌ای، مطالعاتی و کارگزاری بوده‌اند. هر کدام از این نوع قراردادها به شرح زیر می‌باشند.

قراردادهای پیمانکاری

در خصوص واگذاری خدمات ساخت، اجرا و نصب پروژه‌های عمرانی و ساختمانی از این نوع قراداد استفاده می‌گردد. قابل ذکر است با عنایت به اینکه روش پرداخت حق‌الزحمه بصورت دو بخش نقدی و غیرنقدی (اعطای امتیاز پروانه یا املاک شهرداری) می باشد، انعقاد این نوع قراردادها در حوزه معاونت اقتصادی انجام می پذیرد و روش انتخاب پیمانکار واجد صلاحیت نیز از طریق برگزاری مناقصه می‌باشد.

قراردادهای بهره‌برداری

واگذاری بهره‌برداری از دارایی‌های شهرداری از طریق این نوع قراردادها انجام می‌پذیرد که روش واگذاری نیز بصورت اجاره، درصدی از فروش یا تلفیقی از هر دو می‌باشد. برای انتخاب بهره‌بردار نیز فرآیند قانونی مناقصه و یا مزایده عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قرارداد واگذاری جایگاه های CNG

شهرداری مشهد دارای 32 جایگاه CNG بوده که بهره برداری از آن‌ها بر اساس دستور العمل‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به بهره‌بردار مجاز واگذار گردیده است. در این قراردادها با توجه به حساسیت موضوع، واگذاری بهره‌برداری از جایگاه‌ها از سال 97 و بر اساس مدل اقتصادی مورد تایید شورای محترم اسلامی شهر و همچنین بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های اعلامی از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و با بکارگیری مشاوران تخصصی مربوطه، از طریق برگزاری 4 مرحله مزایده عمومی، جایگاه‌های مذکور به شرکت‌های دارای صلاحیت و مجوز از شرکت ملی پخش واگذار گردید.

قراردادهای مشارکت عمومی خصوصی (PPP )

با هدف استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی از قبیل تامین مالی، دانش و تجربه تخصصی، مهارت‌های مدیریتی، انگیزه جهت مصرف بهینه منابع، از قراردادهای مشارکت عمومی – خصوصی استفاده می‌شود که به سبب انتقال ریسک و مسئولیت بیشتر به بخش خصوصی، نتایج عوامل فوق تاثیر بیشتری خواهد داشت.

مهمترین مدل این قراردادها، قراردادهای BOT بوده که شامل ساخت، بهره‌برداری و انتقال می‌باشد. لازم به ذکر است معاونت اقتصادی از این نوع قراردادها در پروژه‌هایی مانند گذر فرهنگی گلستان، احداث جایگاه‌های تک سکو بنزین و ... استفاده نموده است.

قراردادهای مشاوره

در راستای بهینه سازی قراردادها و پروژه‌های معاونت، از ظرفیت مشاوران بخش خصوصی نیز استفاده می‌شود که این نوع همکاری ها در قالب قراردادهای مشاوره تنظیم و امضا می‌گردد. موضوعات مشمول این نوع قراردادها عبارتند از: مشاوره حقوقی، مشاوره مالی، مشاوره بورس و اوراق بهادار، مشاوره تاسیس صندوق زمین و ساختمان، مشاوره بهره‌برداری از جایگاه های CNG ، مشاوره امور بیمه ای و ...

قراردادهای مطالعاتی

قراردادهای مطالعاتی با هدف استفاده از ظرفیت مطالعاتی بخش خصوصی بابت اجرای پروژه‌های اقتصادی معاونت و از طریق اشخاص حقیقی و حقوقی واجد صلاحیت انجام می‌پذیرد.

قراردادهای کارگزاری

در راستای انجام امور ثبتی و اسنادی حوزه املاک شهرداری، کار از طریق واگذاری امور به کارگزاران مورد تایید انجام می پذیرد که در این موضوع، قراردادهای کارگزاری با هماهنگی حوزه تخصصی مربوطه منعقد می گردد.

برگزاری مناقصه ، مزایده و فراخوان

در سال‌های 97 و 98، اداره قراردادها 37 مورد برگزاری فرخوان، مزایده و مناقصه داشته است. اداره قراردادهای معاونت اقتصادی پس از دریافت تقاضای برگزاری فراخوان جهت شناسایی سرمایه‌گذار بابت اجرای پروژه‌های مختلف معاونت، نسبت به انجام فراخوان مذکور مطابق استانداردهای شهرداری اقدام می‌نماید.

برگزاری فراخوان عمومی شناسایی و ارزیابی جذب سرمایه‌گذاران

پس از تهیه اسناد فراخوان و اخذ تاییدیه سایر واحدهای مرتبط از قبیل واحد فنی و درخواست کننده، واحد حقوقی، واحد مالی و ...، نسبت به درج اگهی فراخوان در روزنامه‌های کثیرالانتشار و محلی و همچنین بارگذاری فراخوان از طریق سایت‌های معاونت اقتصادی ( به نشانی Eco.Mashhad.Ir) و مناقصات و مزایدات شهرداری مشهد (به نشانی Ets.Mashhad.Ir) و در صورت لزوم سایر طرق اطلاع‌رسانی اقدام می‌نماید که پس از ارسال پاکت‌های شرکت کنندگان در فراخوان، مستندات ارسالی توسط کمیته تخصصی بررسی و مراحل قانونی انتخاب سرمایه‌گذار نهایی مطابق ضوابط طی می‌شود.

برگزاری مناقصات و مزایدات

در راستای شفاف سازی در واگذاری پروژه‌های شهری به بخش خصوصی توانمند و بر اساس آئین نامه معاملات شهرداری، اداره امور قراردادها بابت انتخاب پیمانکار/ سرمایه‌گذار جهت اجرای پروژه‌های معاونت اقتصادی، اقدام به برگزاری مناقصه / مزایده عمومی (یا محدود) مطابق ضوابط و استانداردهای شهرداری می‌نماید. در این راستا بر اساس فلوچارت فرآیند مذکور، پس از دریافت درخواست برگزاری مناقصه / مزایده از تمامی مدیریت‌های ذیربط، اسناد مناقصه بر اساس استانداردهای موجود و اسناد فرادستی تهیه و پس از اخذ تاییدیه واحدهای مرتبط از قبیل واحد فنی و درخواست کننده، واحد حقوقی، واحدهای نظارتی (بازرسی و حراست) و واحد مالی، از طریق درج اگهی مناقصه / مزایده در روزنامه های رسمی کثیرالانتشار و محلی و همچنین بارگذاری اسناد مناقصه / مزایده از طریق سایت‌های معاونت اقتصادی (به نشانی Eco.Mashhad.Ir) و مناقصات و مزایدات شهرداری مشهد (به نشانی Ets.Mashhad.Ir) و در صورت لزوم سایر طرق اطلاع رسانی، اقدام به برگزاری مناقصه / مزایده عمومی (یا محدود) می‌نماید که پس از ارسال پیشنهاد قیمت از طرف شرکت کنندگان، پیشنهادهای ارسالی در کمیسیون مربوطه (کمیسیون ماده 13) با حضور نمایندگان شهردار محترم و حوزه های نظارتی و همچنین نماینده شرکت کنندگان در مناقصه / مزایده بررسی و پس از تایید صلاحیت فنی، انتخاب پیمانکار / سرمایه‌گذار بر اساس مناسب ترین پیشنهاد ارسالی صورت می‌پذیرد. طی دو سال 97 ، 98 این اداره 30 جلسه کمیسیون ماده 13 (مناقصه و مزایده) برگزار کرده است.

برگزاری کمیسیون ماده 14

یکی دیگر از وظایف اداره قراردادها، برگزاری جلسه کمیسیون ماده 14 معاونت اقتصادی می‌باشد. در شرایطی که واگذاری کار از طریق مناقصه / مزایده عمومی میسر نباشد، مطابق ماده 33 آئین نامه معاملات شهرداری مراتب با اعلام دلائل فنی و قابل قبول به کمیسیون ماده 14 متشکل از معاون محترم مالی و پشتیبانی، معاون محترم شهرسازی و معماری، معاون محترم اقتصادی و عضو محترم شورای اسلامی شهر. جهت اخذ مجوز ترک تشریفات مناقصه ارجاع و پس از تایید موضوع در کمیسیون مذکور و ابلاغ مصوبه، انعقاد قرارداد بر اساس آن صورت می‌پذیرد . این اداره سال‌های 97 و 98، 21 نسبت به برگزاری 21 مورد جلسه کمیسیون ماده 14 اقدام نموده است.

بیمه قراردادهای مشارکتی

پیگیری و پاسخگویی در خصوص مطالبات سازمان تامین اجتماعی از سرمایه‌گذاران پروژه‌های مشارکتی نیز از وظایف اداره قراردادها می‌باشد . در این راستا با توجه به مفاد قراردادهای مشارکتی و توافقات فی‌مابین با سرمایه‌گذار، مطالبات اعلامی از سوی سازمان تامین اجتماعی بابت پروژه‌های مشارکتی معاونت پاسخگویی می شود. 40 مورد بررسی پرونده‌های تأمین اجتماعی قراردادهای مشارکتی در این اداره انجام پذیرفته است.

فرآیند فسخ / اقاله و خاتمه پیمان

در برخی موارد که در خصوص قراردادهای منعقده ، به دلایل مختلف تصمیم به فسخ / اقاله یا خاتمه پیمان گرفته می‌شود انجام فرآیند مذکور مطابق بخشنامه‌های ابلاغی به عهده اداره قراردادها می‌باشد . 4 مورد بررسی فسخ و اقاله قرارداد مربوط به سال‌های 97-98 در این اداره انجام گرفته است.

منابع انسانی و پشتیبانی

تمامی امور مربوط به پرسنل و نیروی انسانی معاونت اقتصادی از قبیل آموزش، امور رفاهی، امور اداری و پشتیبانی این پرسنل بر عهده این اداره می‌باشد. بخشی از اقدامات انجام شده در این اداره عبارتند از:

آموزش و توانمندسازی منابع انسانی، سامانه نظام پیشنهادات سازمانی، تکریم ارباب رجوع، خدمات رفاهی منابع انسانی و فعالیت‌های ورزشی

جدول دستاوردهای اداره منابع انسانی و پشتیبانی. سال‌های 96 تا 98

ردیف

دستاورد

تعداد

1

دوره های آموزشی

32

2

فراگیران دوره‌های آموزشی

503

3

سامانه نظام پیشنهادات

-

4

خدمات رفاهی منابع انسانی

-

5

طرح تکریم ارباب رجوع

-

6

امکانات و مسابقات ورزشی

-

تکریم ارباب رجوع

ارسال الکترونیکی شماره ثبت و آدرس سایت جهت پیگیری گردش نامه به ارباب رجوعان از تاریخ 01/07/98
سرعت بخشیدن در ثبت نامه به جهت تکریم ارباب رجوع از تاریخ 01/05/96.
شروع به کار بایگانی فیزیکی تمامی نامه‌ها بصورت روزانه از تاریخ 01/01/098.

فعالیت‌های ورزشی

1. مسابقات فوتبال جام رمضان.

2. مسابقات والیبال و فوتسال شهرداری.

3. تهیه سالن ورزشی برای همکاران در دو رشته والیبال و فوتسال.

4. تشکیل و ثبت نام همکاران در کلاس‌های بدنسازی و آمادگی جسمانی.

3-3-5-6- آموزش و توانمندسازی منابع انسانی

اداره منابع انسانی و پشتیبانی، طی سال‌های 97 و 98 اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف و متنوع نموده است. این دوره‌ها شامل دوره‌های عمومی و تخصصی شده و در معاونت یا سایر مراکز آموزشی شهرداری برگزار شده‌اند. جدول ذیل تنوع این دوره‌ها را در سال‌های 97 و 98 نشان داده است.

جدول تعداد دوره های آموزشی به تفکیک مکان، سال‌های 97 و 98

ردیف

اطلاعات دوره

تعداد دوره

97

98

1

دوره های برگزار شده در معاونت

2

4

2

دوره های برگزار شده در موسسه تحقیقات و آموزش شهرداری ها و موسسات آموزشی

7

8

3

دوره های برگزار شده خارج استان

2

-

4

جمع

11

12

جدول نوع و تعداد همایش‌ها، نشست‌ها و دوره های آموزشی ، سال‌های 97 و 98

ردیف

اطلاعات دوره

تعداد دوره

97

98

1

همایش

5

-

2

دوره‌های عمومی

3

4

3

دوره ها و نشست های تخصصی

12

8

4

جلسات فعالان اقتصادی با مدیران

3

1

جمع

23

13

جدول تعداد فراگیران دوره های آموزشی ، سال‌های 97 و 98

ردیف

اطلاعات دوره

تعداد دوره

97

98

1

نفرساعت آموزش ارایه شده به کارکنان

3502

1449

2

تعداد فراگیران شرکت کننده در دوره های برگزارشده

342

161

چچ

مدیریت برنامه ریزی و مطالعات بازار

معرفی

جذب سرمایه‌‌، هدایت سرمایه‌گذاری و تأمین مالی پروژه‌های شهری نیازمند مطالعه و برنامه ریزی رونق اقتصادی شهر است. از سوی دیگر، توسعه شهری از طریق اتکا بر درآمدهای پایدار حاصل از مشارکت بخش خصوصی نیازمند خلق مزیت‌های رقابتی، برنامه­ریزی و طراحی فرایندهایی برای افزایش مشارکت صاحبان سرمایه و ایده است.

نقش «مدیریت برنامه­ریزی و مطالعات اقتصادی» طراحی فرصت‌های سرمایه‌گذاری به­کمک پژوهش، مطالعه، مشاوره، ایده­پردازی و نوآوری با هدف ایجاد ارزش‌های کم­یاب و کم‌نظیر در شهر مشهد است.

وظایف این مدیریت در «گروه برنامه‌ریزی و توسعه» و «گروه ارزیابی و مطالعات بازار» و اداره سرمایه‌گذاری خارجی، تقسیم شده است.

گروه مطالعات و ارزیابی طرح­های اقتصادی
گروه مطالعات و ارزیابی طرح­ها مسئولیت انجام مطالعات و پژوهش های اقتصادی به منظور تدوین اهداف و راهبردهای کلان و برنامه‏ریزی کوتاه، میان و بلندمدت جهت مدیریت صحیح و اصولی اراضی واقع در محدوده قانونی و حریم شهر را به عهده دارد.
این گروه با شناسایی نیازهای توسعه شهر، سرمایه‌گذاران، مطالعات اقتصادی و اجتماعی و با هدف مدیریت صحیح زمین‌های شهری و بهره‌برداری بهینه از آن‌ها اقدام به تهیه بسته­های سرمایه‌گذاری می‌کند. تهیه این بسته‌ها نیازمند انجام مطالعات امکان­سنجی و مطالعات اقتصادی است. که در سطوح با عمق متفاوت بر مبنای دستور­کارهای ابلاغی صورت می­پذیرند.
بررسی برنامه­های تدوینی از منظر اقتصادی به­صورت یکپارچه و انجام مطالعات امکان­سنجی در سطوح متفاوت، رسالت این گروه است. این مهم به افزایش تحقق­پذیری طرح­های شهری و کلان کمک شایانی می­نماید.
اقدامات مرتبط با سنجش اولیه فرصت­های سرمایه­گذاری و تهیه گزارش­های توجیه فنی­اقتصادی فرصت­های سرمایه‌گذاری در این گروه به­تناسب نیازها و درخواست­های ارسالی مدیریت­ها، سازمان‌ها و معاونت­های شهرداری مشهد، در راستای بسترسازی مناسب جهت جذب منابع مالی و سرمایه­گذاری و اجرایی نمودن فرصت­ها در حوزه‌های انتفاعی و غیرانتفاعی انجام می‌گیرد.

گروه برنامه‌ریزی و توسعه
گروه برنامه‌ریزی و توسعه مسئولیت تدوین اهداف، مأموریت ها و استراتژی های معاونت اقتصادی شهرداری مشهد و تدوین و اصلاح ساختار و بهبود روش‏ها و فرآیندهای سازمان را بر عهده دارد. همچنین تدوین روش های نوین ارزیابی عملکرد سرمایه انسانی و ارتقاء بهره وری در سازمان از وظایف این گروه می‌باشد.
علاوه ­بر وظایف سازمانی از قبیل مباحث تشکیلاتی، فرایندی و آموزشی؛ تعریف و راهبری مطالعات اقتصادی شهرداری، تدوین، پیگیری و تهیه برنامه­ها‌ی میان­مدت و بودجه­های سالانه و نظارت بر تحقق آن‌ها را نیز در فهرست وظایف خود دارد.
یکی از مهمترین وظایف این گروه، تعریف و راهبری پروژه‌های مطالعاتی شامل؛ طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه و طرح‌های پژوهشی داخلی می‌باشد.
همچنین تدوین گزارش‌های اقتصاد کلان بر اساس نیازهای جاری سازمان و گزارش‌های اقتصاد شهری، ترجمه متون اقتصاد شهری اعم از کتاب و مقاله و به روزرسانی فرآیندها و دستورالعمل‌ها نیز از دیگر فعالیت‌های این گروه هستند.

برنامه و بودجه

برنامه ریزی و بودجه از جمله وظایف گروه برنامه ریزی و توسعه می‌باشد. شروع فرآیند تدوین بودجه سالانه شهرداری مشهد از مهر ماه هر سال توسط معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی آغاز می‌شود. معاونت اقتصادی به عنوان یکی از تأمین کنندگان اصلی منابع مالی شهرداری مشهد، هر ساله بخش اعظم بودجه شهرداری را تنظیم می‌کند و به عنوان یکی از بهره برداران و تأمین کنندگان منابع مالی، نسبت به اولویت بندی و انتخاب پروژه‌های سرمایه‌ای اقدام می‌نماید و طی برنامه زمانی ابلاغی لایحه آلبوم بودجه پیشنهادی دی ماه هر سال جهت تصویب به شورای اسلامی شهر ارسال می‌شود.

در آلبوم بودجه معاونت اقتصادی تمامی حوزه‌های مأموریتی شهرداری شامل حمل و نقل و ترافیک، خدمات شهری، معماری و شهرسازی، فرهنگی و اجتماعی، ایمنی و مدیریت بحران، مدیریت و هوشمند سازی را دربر می‌گیرد که از طریق تأمین مالی ناشی از انتشار اوراق مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و یا تهاتر نسبت به اجرای آن اقدام می‌نماید.

اداره سرمایه‌گذاری خارجی
اداره سرمایه­گذاری خارجی مسئولیت شناخت ظرفیت­های اقتصادی و ایجاد رابطه و توسعه همکاری با ایرانیان مقیم خارج از کشور، انعقاد تفاهم­نامه­ها و قراردادها به منظور ایجاد و تحکیم همکاری­های چندجانبه در زمینه­های مختلف اقتصادی با سایر کشورها، سازمان‌ها و انجمن­های بین­المللی، توسعه همکاری­های اقتصادی بین المللی و تلاش برای تأسیس و عضویت در تشکل­های اقتصادی بین­المللی، رایزنی­ با نمایندگی­های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به منظور معرفی فرصت­های سرمایه­گذاری شهر مشهد، رایزنی­های لازم با نمایندگی کشورهای خارجی مستقر در جمهوری اسلامی ایران به منظور جذب سرمایه­گذاری خارجی و دیپلماسی تجاری(مستقیم و غیرمستقیم) را بر عهده دارد. همچنین هماهنگی و پشتیبانی لازم در امور مربوط به اخذ مجوزهای مورد نیاز سرمایه­گذاری خارجی با سازمان‌ها، مناطق و معاونت­های شهرداری مشهد پیش از انعقاد قرارداد و پس از انعقاد قرارداد سرمایه­گذاری یا مشارکت از وظایف این اداره می‌باشد. اعزام و پذیرش هیئت‌های اقتصادی و مذاکره با ایشان و برگزاری رویدادهای اقتصادی بین­المللی و جمع­آوری و کسب اطلاعات، دانش و تجارب موفق از محیط بین­المللی نیز در راستای وظایف اداره سرمایه گذاری خارجی هستند.

اداره بازاریابی
هدف از تشکیل اداره بازاریابی، توسعه استراتژی های بازاریابی به صورت هماهنگ با مقاصد سازما می‌باشد.
در این راستا وظایف ذیل برای این اداره تعریف شده‌اند: برنامه ریزی و راهبری برگزاری رویدادهای اقتصادی در مقیاس شهر و نظارت بر آن ها، تدوین و اصلاح استراتژی بازار و توسعه شهری برند معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، مشارکت در تعیین روش های تأمین مالی رویدادهای شهری و مشارکت در اجرای سیاست های برندینگ شهرداری مشهد.
همچنین شناسایی فرصت های بازار و تجزیه و تحلیل و طراحی برنامه های اجرایی برای بهره گیری ازفرصت ها بر عهده این اداره است.

دستاوردها

بسته‌های سرمایه‌گذاری و مطالعات امکان‌سنجی

گروه مطالعات و ارزیابی طرح‌ها از مهر ماه 1396 تا پایان سال 1398، با بررسی 143 ایده سرمایه گذاری و مشارکت و تهیه 78 بسته سرمایه­گذاری، مطالعه بازار پروژه‌های شهری، مدلسازی و آنالیزهای اقتصادی، تعداد زیادی فرصت سرمایه­گذاری تجاری، تفریحی، پارکینگ، مسکونی و TOD معرفی کرده‌ است که علاوه­ بر فراوانی، به لحاظ مدل مشارکت و نوع کاربری، از تنوع مناسبی نیز برخوردار است.

از جمله مدلسازی‌ها و آنالیزهای اقتصادی انجام شده توسط این گروه می‌توان به تجربه موفق مدلسازی نحوه واگذاری ناوگان اتوبوسرانی به بخش خصوصی اشاره نمود؛ که پس از 4 دوره فراخوان ناموفق، به حوزه اقتصادی واگذار و در نهایت منجر به جلب نظر و جذب سرمایه‌گذار جهت تأمین مالی خرید و بهره برداری از ناوگان شد.

با آسیب شناسی پروژه‌های سرمایه‌گذاری در سال 1396 و شناسایی ظرفیت بالقوه پروژه‌های سرمایه‌گذاری غیرساختمانی و البته تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به این حوزه، رویکرد جدیدی در معاونت اقتصادی برای شناسایی این دسته از فرصت ها و بسته های سرمایه‌گذاری شکل گرفت که منجر به تدوین شناسنامه فرآیند سرمایه‌گذاری و مشارکت در پروژه های غیر ساختمانی گردید. پیش از این مشارکت شهرداری با بخش خصوصی تنها در پروژه‌های ساختمانی بود؛ اما با تدوین بسته­های سرمایه‌گذاری غیرساختمانی، معاونت اقتصادی سرمایه­گذاران جدیدی را به فهرست مشارکت­کنندگان خود اضافه نمود؛ و در پروژه­هایی از قبیل پروژه­های تفریحی، فن­آوری اطلاعات، حمل و نقلی، فرهنگی و ... از مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوص بهره‌مند گردید.

جدول بسته‌های سرمایه‌گذاری و مطالعات امکان‌سنجی . 98-97

ردیف

عنوان

سال

نوع فرصت یا مطالعه

1

ساماندهی کافوهای مخابراتی

97

زیرساختی

2

پارکینگ زیرسطحی ابوریحان

97

زیرساختی

3

دلفیناریوم بوستان بهار

97

غیرساختمانی

4

پینت بال بوستان خورشید

97

غیرساختمانی

5

پینت بال پارک ملت

97

غیرساختمانی

6

پینت بال سیدرضی

97

غیرساختمانی

7

خانه هیجان بوستان حجاب

97

غیرساختمانی

8

پردیس هیجان بوستان خورشید

97

غیرساختمانی

9

سورتمه بوستان خورشید

97

غیرساختمانی

10

شهربازی سرپوشیده بوستان خورشید

97

غیرساختمانی

11

تله کابین بوستان خورشید

97

غیرساختمانی

12

کارتینگ مجموعه ورزشی امید و زندگی

97

غیرساختمانی

13

همبازیا

97

غیرساختمانی

14

استخر توس

97

غیرساختمانی

15

استخر قربانی

97

غیرساختمانی

16

استخر شفا

97

غیرساختمانی

17

پروژه مسکونی مروارید ارم

97

ساختمانی

18

مجتمع ورزشی شهید آوینی

97

ساختمانی

19

پردیس سینما و تئاتر ایران

97

ساختمانی

20

پروژه های محور عامل (عقیق1، عقیق 2... عقیق 10)

97

ساختمانی

21

پروژه های محور عامل (الماس 1، الماس 2... الماس10)

97

ساختمانی

22

دوربین های نظارتی (وسایل نقلیه باری سنگین و نیمه سنگین)

98

زیرساختی

23

جایگاه بنزین حافظ

98

زیرساختی

24

ایستگاه پارک سوار

98

ساختمانی

25

بندر خشک

98

غیرساختمانی

26

توقفگاه شاهنامه

98

غیرساختمانی

27

خانه تاریخی پیشه وران

98

غیرساختمانی

28

اتوبوس گردشگری

98

غیرساختمانی

29

احیاء کوشک تاریخی چهار برج

98

غیرساختمانی

30

خیابان فرهنگ، هنر و غذا

98

غیرساختمانی

31

مراکز راهنمای زائر

98

غیرساختمانی

32

تاکسی های هیبریدی

98

غیرساختمانی

33

نیروگاه خورشیدی

98

غیرساختمانی

34

کافی شاپ بوستان پرنیان

98

غیرساختمانی

35

شبیه ساز رانندگی سازمان اتوبوس رانی

98

غیرساختمانی

36

سرویس های شهروندی در اتوبوس

98

غیرساختمانی

37

زمرد اقاقیا (امیریه37)

98

غیرساختمانی

38

خیابان غذای پارک زیتون

98

غیرساختمانی

39

مرکز معاینه فنی وسایل نقلیه سنگین و نیمه سنگین

98

غیرساختمانی

40

کارخانه نوآوری

98

غیرساختمانی

41

زمرد نماز

98

غیرساختمانی

42

یاقوت پایانه غرب

98

غیرساختمانی

43

غرفه تجاری ایستگاه هفت تیر

98

غیرساختمانی

44

خودروهای پاک (برقی)

98

غیرساختمانی

45

تم پارک زعفران

98

غیرساختمانی

46

زمرد میثاق

98

ساختمانی

47

زمرد شهرک شهید بهشتی

98

ساختمانی

48

زمرد نمایشگاه

98

ساختمانی

49

مجتمع ورزشی، درمانی، تفریحی فیروزه بابا نظر

98

ساختمانی

50

مجتمع ورزشی، تفریحی زمرد مفتح

98

ساختمانی

51

فیروزه امیریه

98

ساختمانی

52

الماس بهارستان (مجموعه گردشگری سپاد)

98

ساختمانی

53

پروژه فیروزه کرامت (بلوار مفتح شرقی)

98

ساختمانی

54

مجتمع آیه ها

98

مطالعاتی

55

مطالعات امکانسنجی و طراحی شهربازی

98

مطالعاتی

56

پروژه زیر ساخت های ارتباطی شهرداری مشهد

98

مطالعاتی

57

پروژه وحدت (بلوار وحدت)

98

مطالعاتی

58

اراضی مستعد اداره کل پست استان خراسان رضوی

98

مطالعاتی

59

اراضی مستعد آستان قدس رضوی ( موضوع توافقنامه در دست تهیه )

98

مطالعاتی

60

مطالعات بررسی وضعیت ساکنین مجتمع های مسکونی مشارکتی شهرداری مشهد در مناطق کم برخوردار

98

مطالعاتی

61

گوهر سنگ ها

98

مطالعاتی

62

مجتمع خدمات تعمیرگاهی تاکسی رانان

98

مطالعاتی

63

شناسایی فرصت های سرمایه‌گذاری پیرامون کال وکیل آباد

98

مطالعاتی

64

مدل اقتصادی واگذاری مینی بوس ها

98

مطالعاتی

65

کارخانه آسفالت

98

مطالعاتی

66

مدیریت اقتصادی ایستگاه های قطار شهری

98

مطالعاتی

67

ترن رستوران

98

مطالعاتی

68

کارت گردشگری

98

مطالعاتی

پژوهش‌ها

این مدیریت با عقد قرارداد پروژه‌های مطالعاتی، انجام پژوهش‌های داخلی و تهیه گزارش‌های اقتصادی و اقتصاد شهری، در جهت ارایه الگویی نظری برای توسعه اقتصادی شهر گام برداشته است. تدوین و اصلاح دستورالعمل‌های فرآیندهای سازمانی از دیگر فعالیت‌های این مدیریت در راستای برنامه‌ریزی برای توسعه و تشویق سرمایه‌گذاری بوده است.

با هدف انجام برنامه­های پژوهشی و ارتباط با مراکز پژوهشی،گروه برنامه­ریزی و توسعه از همان ابتدای تشکیل، فقط طی یک سال 9 قرارداد مطالعاتی و فرایندی به­ارزش 6.420.390.000 ریال منعقد نمود.

با­توجه‌ به اولویت تعریف عناوین پژوهشی برای مسائل‌ و مشکلات‌ پیش­روی‌ شهرداری مشهد‌ و ارایه راهکارها برای حل آن‌ها، نخستین طرح پژوهشی در این گروه مربوط به اراضی «پلاک 176» بود که با انجام آن بخش زیادی از مشکلات بیست ساله این اراضی مرتفع شد.

همچنین، در راستای ایجاد پایگاه­های اطلاعاتی مرتبط با برنامه­ریزی­های شهری و شهرداری، طرح «تکمیل شاخص‌های اقتصادی شهر مشهد» و جمع‌آوری اطلاعات این شاخص‌ها با همکاری متخصصین دانشگاهی، دومین دستاورد پژوهشی این گروه بود. دو مطالعه «صندوق نیکوکاری» و «تأمین مالی بهینه منطقه ثامن» با هدف کشف راهکاری جدید برای تأمین مالی پایدارِ پروژه‌های شهری و طرح مطالعاتی «تصویر فعالیتیِ خدمات شهر مشهد» با هدف شناخت مزیت‌های رقابتی و بالقوه شهر، از جمله پژوهش‌های انجام­شده در این مدت بود.

شناخت وضعیت کنونی شهر در گرو شناخت تطور شهر در طول تاریخ و پیش‌نیاز درکی واقعی‌تر نسبت به آینده شهر می­باشد. «تاریخ اقتصادی مشهد» و «آینده‌پژوهی گردشگری در شهر مشهد» از عناوین پژوهشی سال 1398 این گروه هستند که می‌توانند بینشی فراتر از برداشت‌های مقطعی برای این مجموعه فراهم نمایند.

علاوه بر این‌، 22 گزارش اقتصادی در این مجموعه تولید و منتشر­شده­است که پانزده مورد با موضوع اقتصاد شهری بودند؛ و بنا به نیاز جاری معاونت اقتصادی، هشت گزارش نتیجه مطالعات داخلی گروه می‌باشند. اصلاحات ساختاری با هدف کاهش مراحل و زمان و البته تسهیل انجام­کار از طریق تدوین دو فرآیند و پنج دستورالعمل اجرایی شامل: تدوین اساسنامه سازمان سرمایه­گذاری، سازمان بازآفرینی شهری، مشوق­ها، تهاتر و کارگزاران جذب سرمایه­گذار از دیگر دستاوردهای این مدت می‌باشند. بررسی و شناسایی دوره­های آموزشی مورد­ نیاز مدیران و کارکنان سازمان، برگزاری 28 ساعت برنامه آموزشی در حوزه اقتصاد شهری و دو همایش و سه میزگرد از دیگر فعالیت‌های گروه بوده­اند.

پروژه‌های مطالعاتی

از جمله وظایف گروه، تعریف و راهبری طرح‌های پژوهشی با رویکرد اقتصادی در شهردای مشهد است. هر طرح پژوهشی با طرح یک سوال آغاز می‌شود. مدیریت‌های مختلف در معاونت اقتصادی و حتی در سایر معاونت‌ها و مناطق شهرداری مشهد می‌توانند مساله اقتصادی خود را با گروه برنامه‌ریزی و توسعه در میان گذاشته و درخواست انجام طرح پژوهشی داشته باشند. گروه برنامه ریزی با دریافت هر سوال پژوهشی ضمن بررسی ابعاد و اهداف مطالعه و تشکیل جلسات با حضور درخواست دهنده، اقدام به تهیه «درخواست طرح پژوهشی» (RFP) می‌نماید. مرحله بعد انتخاب مشاور برای انجام طرح پژوهشی است که برای «طرح‌های مصوب سالانه معاونت برنامه ریزی» و «طرح‌های پژوهشی داخلی» فرایند متفاوتی را طی می‌کند. تفاوت این دو نوع طرح پژوهشی در منبع تأمین اعتبار آن‌هاست.

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

هر ساله مدیریت توسعه و پژوهش در معاونت برنامه ریزی به تمام معاونت‌ها و سازمان‌های شهرداری اعلام می‌کند که درخواست‌های پژوهشی خود را برای برخورداری از بودجه پژوهشی سال بعد ارسال نمایند. گروه برنامه ریزی و توسعه مسئول جمع‌آوری این درخواست‌ها و تهیه «درخواست طرح پژوهشی» (RFP)، انتخاب مشاور و نظارت بر اجرای طرح در معاونت اقتصادی است.

طرح‌های پژوهشی داخلی

طرح‌های پژوهشی که جزء طرح‌های مصوب سالانه نبوده ولی ضرورت اجرای آن‌ها احساس می‌شود و یا طرح‌هایی که از لحاظ زمانی محدودیت داشته و لازم است به سرعت مراحل انتخاب مشاور و انعقاد قرارداد را طی کنند، می‌توانند طی مراحلی از بودجه داخلی سازمان اقتصادی تامین اعتبار شوند.

جدول طرح‌های پژوهشی سال‌های 97-98

ردیف

موضوع طرح

سال قرارداد

نوع قرارداد

1

اراضی پلاک 176

97

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

2

شاخص‌های اقتصادی شهر مشهد

97

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

3

صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری

97

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

4

تامین منابع توسعه منطقه ثامن

97

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

5

تصویر فعالیتی- اقتصادی شهر مشهد

97

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

6

شهربازی موضوعی

98

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

7

رقابت پذیری شهری

98

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

8

نقد طرح جامع حمل و نقل از منظر اقتصادی

98

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

9

نقشه راه سرمایه‌گذاری

98

طرح‌های پژوهشی مصوب سالانه

10

تاریخ شفاهی بازار رضا

97

طرح‌های پژوهشی داخلی

11

تاریخ اقتصادی مشهد

98

طرح‌های پژوهشی داخلی

12

آینده پژوهی گردشگری مشهد

98

طرح‌های پژوهشی داخلی

جدول کتاب‌های ترجمه شده

ردیف

عنوان

سال قرارداد

نوع قرارداد

1

ثروت عمومی شهرها

1398

ترجمه و چاپ

2

کارآفرینی و مدیریت استراتژیک شهرها

1398

ترجمه

گزارش‌های تدوین شده توسط گروه برنامه‌ریزی و توسعه

گزارش‌هایی که در گروه برنامه ریزی و توسعه تهیه و منتشر می‌گردند، بر اساس موضوع به سه گروه کلی گزارش‌های اقتصاد کلان و گزارش‌های اقتصاد شهری و ترجمه مقالات و کتاب‌های اقتصاد شهری تقسیم می‌شوند.

گزارش های اقتصاد کلان بر اساس نیازهای جاری سازمان

بـــا توجه به اینکه وضعیت اقتصادی شهر از وضعیت کلان اقتصادی مستقل نیست، گروه برنامه ریزی و توسعه بر حسب نیاز و درخواست مدیران مجموعه، مطالعاتی با موضوعات روز اقتصادی انجام و منتشر نموده است. این گزارش‌ها می‌توانند به آشنایی مدیران شهری با مسائل روز اقتصادی کشور و تصمیم‌گیری‌های آگاهانه‌ترکمک کنند.

گزارش‌های اقتصاد شهری

بر اساس رسالت گروه برنامه‌ریزی و توسعه در تهیه مبانی نظری و بنیآن‌های علمی روش‌های توسعه شهر، این گروه مطالعاتی را بر اساس نیازهای معاونت اقتصادی و شهرداری مشهد در زمینه اقتصاد و مدیریت شهر و شهرداری انجام می‌دهد. این مطالعات مساله‌محور و کوتاه مدت هستند.

چچ

مدیریت تأمین مالی

معرفی
توسعه پایدار شهرها نیازمند توجه به جنبه‌های اقتصادی توسعه و اتخاذ رویکردهای اقتصادی و مالی است. نوسازی و ترمیم بافت‌های فرسوده شهری، ضرورت انجام پروژه‌های زیربنایی مانند ساخت بزرگراه‌ها، پل‌ها، جاده‌ها، مجتمع‌های تجاری، بهبود نظام حمل و نقل عمومی، تأمین مسکن برای شهروندان همراه با واگذاری برخی وظایف دولت به شهرداری‌ها، مستلزم روی آوردن شهرداری‌ها به مباحث نوین اقتصادی به منظور تجهیز منابع مالی، جلب مشارکت‌های اقتصادی، جذب سرمایه و ایجاد بنیه اقتصادی برای شهر است.
شهر مشهد با در دارا بودن بافت‌های ارزشمند تاریخی و در عین حال فرسوده شهری، جمعیت رو به افزایش حاشیه‌نشین و نوسانات در تغییر رویکردهای سیاحتی – زیارتی بیش از پیش نیازمند طرح‌های نوسازی و ترمیم بافت‌های فرسوده شهری و نیز اجرای پروژه‌های زیربنایی به منظور پاسخگویی به نیاز شهروندان و زائران و گردشگران می باشد.
تحقق عملیاتی مدل‌های جدید تأمین مالی برای پروژه‌های شهری و زیر ساختی در توسعه شهری و استفاده از ابزارهای جدید تأمین مالی در معاونت اقتصادی شهرداری بر عهده «مدیریت تأمین مالی» گذاشته شده است تا در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار شهری نسبت به طراحی برنامه‌های مشارکتی و سرمایه‌گذاری خصوصی و هدایت سرمایه‌ها و نقدینگی‌های موجود در جامعه از طریق انتشار اوراق مشارکت، صکوک، صندوق‌های تأمین سرمایه، ارتباط با شبکه بانکی، انبوه‌سازان، تهاتر اراضی و املاک و ارایه امتیازهای شناور و غیره اقدام می‌نماید.
وظایف مدیریت تأمین مالی بین دو اداره زیر مجموعه آن تقسیم شده است. این دو اداره عبارتند از؛ اداره اوراق مشارکت و اداره تسهیلات و تامین منابع بانکی.

اداره اوراق مشارکت
با تصویب لایحه شماره 60949/91/21 شورای اسلامی شهر مشهد، معاونت اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری مشهد از سال 1391 موظف شد تا تمامی عملیات حسابداری و مالی مربوط به انتشار اوراق مشارکت و صکوک اعم از انتشار، جذب، هزینه‌کرد، تسویه حساب با سیستم بانکی و امین طرح، پرداخت سود و جریمه‌های متعلقه و هزینه‌های جانبی مورد نیاز را به صورت متمرکز پیگیری نماید.
برنامه ریزی به منظور انتشار اوراق مشارکت، اوراق صکوک، جذب تسهیلات بانکی و لیزینگ پیش‌بینی شده در بودجه سالیانه شهرداری، کنترل و نظارت برجذب به موقع منابع مالی اوراق مشارکت در پروژه‌ها و رعایت زمانبندی و کنترل و نظارت بر مصرف اوراق مشارکت در محل‌های پیش‌بینی شده در مجوزهای قانونی، از جمله وظایف اداره اوراق مشارکت هستند. همچنین پیگیری و انجام مراحل مربوط به پذیرش و اخذ نماد بورس جهت اوراق مالی اسلامی منتشر شده و ارایه آن در بورس و یا فرابورس (بازار اولیه و ثانویه) و تدبیر لازم و به موقع برای تأمین منابع مالی مورد نیاز جهت پرداخت تعهدات شهرداری به طرف های مقابل به ویژه پرداخت و باز پرداخت سود کوپن‌ها و اصل اوراق در سررسید توسط بانک‌ها و یا شرکت سپرده‌گذاری بورس، بر عهده این اداره می‌باشد.
اداره اوراق مشارکت لازم است تدوین و تنظیم تمامی قراردادهای مالی مربوط به انتشار اوراق اسلامی شامل ضمانت، عاملیت اوراق، بانک‌ها، پذیره‌نویسی و بازارگردانی با شرکت‌های تأمین سرمایه، قرارداد مالی مشاوره جهت عرضه اوراق و صکوک و ... را به انجام رساند.

از مهمترین وظایف پیش‌بینی شده در مأموریت‌های معاونت اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری مشهد پیگیری تسهیلات بانکی داخلی و خارجی است. اداره تسهیلات و تامین منابع بانکی با هدف تسهیل مذاکرات و پیگیری تأمین منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های مختلف شهری تشکیل شده است. از جمله این پیگیری‌ها؛ پیگیری مطالبات شهرداری از دولت، پیگیری مطالبات بانک‌ها از شهرداری و تسویه وجوه فوق در قالب ظرفیت‌های قانونی می‌باشند. همچنین پیگیری و تأمین منابع مالی مورد نیاز شهرداری از محل صندوق توسعه ملی، فاینانس داخلی و خارجی و استفاده از ظرفیت‌های قانونی برنامه توسعه ششم و قانون بودجه سالیانه دولت و تبصره‌های مربوطه (بند «و» و «د» و ... ) از دیگر وظایف این اداره به شمار می‌رود.

طی سال‌های 96 تا 99 مدیریت تأمین مالی 33000 میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کرده و 10000میلیارد ریال مجوز خرید دین از بانک مرکزی از طریق بانک های ملی و تجارت اخذ نموده است. همچنین نزدیک به 5000 میلیارد ریال تهاتر بدهی دولت به شهرداری و مذاکره با 13 بانک مورد تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار برای عاملیت و ضمانت انتشار اوراق، در این مجموعه انجام پذیرفته است.

اوراق مشارکت

اوراق مشارکت که شکل تعدیل شده‌ای از اوراق قرضه است پس از انقلاب اسلامی در ایران ابتدا در پروژه‌های زیرساختی به کار گرفته شدند. پس از مدتی، شهرداری‌ها نیز توانستند از این ابزار مالی استفاده نمایند و شهرداری مشهد جزو شهرداری های پیشگام در این مورد بوده که انباشت دانش و تجربه های خوبی در این خصوص شکل گرفته است. این اوراق در واقع با هدف تسهیم ریسک و نوآوری مالی منتشر می‌شود اما شرایط اقتصادی کشور و نظام بانکداری ایران آن را از برخی جهات از اهداف اصلی و کاربردی آن دور کرده است؛ هرچند این ابزار همچنان دارای مزایای زیادی می‌باشد. مدیریت تامین مالی در اولین قدم برای انتشار اوراق مشارکت اقدام به تهیه طرح‌های توجیهی مالی و اقتصادی برای اوراق مشارکت نموده است. مرحله بعد تلاش برای اخذ مجوزهای لازم برای انتشار اوراق سال 98 بوده است که از طریق رایزنی با سازمان شهرداری‌ها، استانداری، بانک مرکزی، شرکت سپرده‌گذاری بورس، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه، انجام شده است.

نمودار اوراق مشارکت منتشر شده توسط شهرداری مشهد از سال 1384 تا 1397

نمودار اوراق مشارکت منتشر شده معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در سال 1398

پس از اخذ مجوزهای لازم و اخذ نامه بانک مرکزی به بانک شهر جهت آزادسازی 11500 میلیارد ریال به منظور اجرای طرح‌های بافت‌های فرسوده پیرامون حرم مطهر و 1500 میلیارد ریال جهت بافت فرسوده حرعاملی و از بابت 20000میلیارد ریال بابت قطار شهری مشهد، این مدیریت موفق به انتشار 33000 میلیارد ریال اوراق شده است.

در جدول زیر در خصوص انتشار اوراق طی مدت 14 سال و مشتمل بر 26 دوره (از سال 1384 تا 1398) در مجموعه شهرداری و تسویه نهایی مبالغی از آن، خلاصه ای ارایه شده است.

فروش33000 میلیارد ریال اوراق مشارکت از اسفند 96 تا تیر 99:

7000 میلیارد ریال اوراق مشارکت شامل 50% تعهدات دولت در سال 96

12000 میلیارد ریال اوراق مشارکت که 7000 میلیارد آن تعهدات دولت در سال 97 است.

6000 میلیارد ریال اوراق مشارکت شامل 50% تعهدات دولت در سال 98

8000 میلیارد ریال اوراق مشارکت 100% بر عهده شهرداری در سال 98

جدول انتشار اوراق مشارکت توسط شهرداری مشهد طی سال‌های 1384-1398

ملاحظات

مبلغ اوراق منتشر شده (میلیارد ریال)

سالهای انتشار

موضوع اوراق

7دوره اوراق

5،153

1384 الی 1389

بافت فرسوده طرح میدان شهدا با مساحت 32 هکتار

8 دوره اوراق

15،485

1387 الی 1398

بافت فرسوده ثامن و طبرسی

2 دوره اوراق

3،300

1390 و 1397

بافت فرسوده حرعاملی

2 دوره اوراق

3،500

1390 و 1395

بافت فرسوده آبکوه

6 دوره اوراق

29،000

1392 الی 1397

احداث و تکمیل خطوط قطارشهری (خطوط دوم و سوم)

1 دوره اوراق

700

1397

بافت فرسوده مجد

26 دوره اوراق

57،137

-

جمع

جدول انتشار اوراق مشارکت در معاونت اقتصادی شهرداری مشهد سال‌های 98-96

محل اوراق

مرحله

مبلغ اوراق (میلیون ریال)

نرخ سود علی‌الحساب

تاریخ انتشار

قطار شهری 2

سوم

4.000.000

20%

28/12/96

قطار شهری 2

چهارم

3.000.000

18%

26/12/98

قطار شهری 3

سوم

7.000.000

20%

28/12/98

قطار شهری 3

چهارم

3.000.000

18%

26/12/98

قطار شهری 3

دوم

3.000.000

20%

26/12/98

حر عاملی

دوم

1.500.000

18%

28/12/98

ثامن 5

پنجم

3.500.000

18%

27/03/98

ثامن 6

ششم

8.000.000

18%

در حال انجام

تسویه کامل 10000 میلیارد ریال بدهی به بانک شهر از طریق بانک گردشگری به تاریخ 20/12/97 و گشایش نماد اوراق مشارکت شهرداری مشهد (فاز2خط3) با نماد (مشهد0012) در تاریخ 23/06/98 در بورس اوراق بهادار تهران به منظور انجام معاملات ثانویه (فرا بورس) از دیگر دستاوردهای این مدیریت هستند.

تهاتر بدهی دولت

براساس تدابیر دولت دوازدهم، وزارت اقتصاد و دارایی اقداماتی را برای تهاتر بخشی از بدهی‌های دولت به شهرداری‌ها آغاز کرده است. سازمان اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری مشهد به عتوان دومین کلانشهر کشور نیز به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های شهری تسویه 48920 میلیارد ریال بدهی شهرداری به بانک‌ها از طریق تهاتر بدهی دولت به شهرداری در سال‌های 97 و 98 انجام داده است. (44260 میلیارد ریال در سال 97 و 4659 میلیارد ریال در سال 98)

چچ

مدیریت توسعه خدمات و مدیریت دارایی‌ها

معرفی
شهر مشهد به منظور حرکت در مسیر شهر هوشمند، شهر امید وزندگی، نیازمند ایجاد تنوع و ارتقاء سطح سرمایه‌گذاری، تخصیص بهینه منابع شهری و پاسخگویی به سبد نیاز شهر، شهروند و علایق سرمایه‌گذار است.
تقویت زیرساخت‌های توسعه اقتصادی با رویکرد های نوین و فناوری برتر به ویژه توسعه بخش خدمات با هدف ارایه خدمات برتر تجاری، مالی، دانشگاهی، فناوری اطلاعات، تحقیقاتی پیشرفته از جمله راهبردهای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در دوره پنجم مدیریت شهری است و از سویی دیگر مدیریت نوآورانه و بهره گیری از روشهای نوین در شیوه های تأمین منابع مالی در شهر مشهد مقدس، می تواند نقش مؤثری را در رونق بخشی به اقتصاد شهر و شهرداری ایفا کند.
مدیریت توسعه خدمات و دارایی‌ها با هدف تنوع بخشی به مشارکت با بخش خصوصی و استفاده بهینه از دارایی‌های شهرداری تشکیل شده است. این مدیریت شامل چهار اداره سرمایه‌گذاری غیرساختمانی، اداره مولدسازی دارایی‌ها، اداره توسعه ناحیه‌ای و اداره بهره‌برداری می‌باشد.

اداره سرمایه‌گذاری‌های غیرساختمانی
معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در راستای رونق بخشی به اقتصادشهر، افزایش سطح رضایت شهروندان، زائرین و گردشگران و بهبود کسب و کارها و با هدف شناسایی فرصت‌ها و جذب مالی پروژه های غیر ساختمانی نسبت به راه اندازی اداره سرمایه‌گذاری های غیرساختمانی اقدام نمود.
شناسایی و تعریف فرصت های اقتصادی غیرساختمانی، پیاده سازی فرآیند جذب مالی و استفاده حداکثری از ظرفیت های بخش خصوصی برای طراحی، اجرا و بهره برداری پروژه های غیرساختمانی و تدوین راهبردهای توسعه پروژه های غیرساختمانی وظایف اصلی این اداره هستند.
همچنین برنامه‏ریزی و تدوین سیاست های بهینه به منظور چگونگی انجام فرآیند بهره برداری متناسب با میزان مشارکت شهرداری و شرایط سایر شرکاء با رعایت صرفه و صلاح شهرداری و نظارت و پیگیری میزان پیشرفت فیزیکی و مالی پروژه‏های غیرساختمانی به منظور برنامه‏ریزی به موقع جهت تکمیل فاز ساخت، انجام فرآیند بهره برداری و بهره برداری مناسب پروژه مطابق شروط قراردادی بر عهده این اداره می‌باشند.

اداره بهره‌برداری
با توجه به اقدامات شهرداری مشهد در احداث پروژه‌های مشارکتی و ورود دارایی های ناشی از اتمام این پروژه‌ها به حوزه مدیریت بازاریابی و بهره برداری، ضرورت تشکیل واحد تخصصی برای مدیریت متمرکز این دارایی ها و ایجاد ساختار بهره برداری از آن‌ها در دستور کار قرار گرفت. با توجه به متفاوت بودن ماهیت این دسته از دارایی ها که شامل واحدهای تجاری، آپارتمان‌های مسکونی، واحدهای اداری و یا پروژه‌های مشارکتی بهره بردار محور همچون شهربازی و جایگاههای CNG و... است، به تناسب آن از تیم های تخصصی برای مدیریت و اداره این دارایی‌ها بهره‌گیری شد و اداره بهره برداری با هدف حفظ ارزش دارایی‌ها، ارزش آفرینی و رونق بخشی و توسعه بهره‌برداری از دارایی‌ها شکل گرفت.
وظایف این اداره علاوه بر تدوین ساختارهایی جهت بهره برداری، تحویل گیری و یا تحویل و تحول پروژه ها، شامل پیاده سازی ساختار یا برون‌سپاری آن و نیز برنامه‏ریزی جهت بهره برداری دارایی ها، پایش کلیه فرآیندها و قراردادهای مبتنی بر بهره برداری می‌باشد. همچنین جمع آوری و تحلیل اطلاعات مربوط به چگونگی مصرف انرژی در حوزه های CNG، بنزین و انرژی های تجدید پذیر، نظارت بر بهره برداری، نگهداشت، HSE و منابع انسانی جایگاه های CNG و بررسی، طراحی و اجرای روشهای افزایش راندمان مصرف انرژی بر عهده این اداره است.

اداره مولدسازی دارایی‌ها
تدوین استراتژی در ترکیب دارایی ها و روش­های سازمان یافته برای شناسایی، معرفی، حفظ و بهبود دارایی­های موجود را مدیریت و مولد سازی دارایی می‌گویند. معاونت اقتصادی در راستای مولد سازی دارایی‌ها و حفظ ارزش آن‌ها، اقدام به تأسیس اداره مولد سازی دارایی ها نموده است.
وظایف این اداره عبارتند از؛ شناسایی، معرفی و تحقق ابزارهای نوین مالی در بازار سرمایه، متناسب با پروژه ها و جذب منابع با استفاده از مجوزات اخذ شده شهرداری در حوزه­های مرتبط، ارائه راهکارها و پیگیری سیاست­های اجرایی ثروت آفرینی از طریق بازار سرمایه از قبیل ایجاد صندوق­های سرمایه­گذاری و ... .
همچنین استفاده از ظرفیت بازار برای مولد نمودن دارائی­ها یا واگذاری آن از طریق ایجاد شرکت­های تبعی و تبدیل به اوراق بهادارسازی دارایی‌های شهرداری و بررسی دارایی­های شهرداری (منقول، غیرمنقول، شرکت­ها و ...) و پایش مستمر ریسک گروه دارایی­ها و تدوین استراتژی ترکیب دارایی با هدف ارزش­آفرینی و چابک­سازی در دارایی­ها از مسئولیت‌های این اداره می‌باشند.

اداره توسعه ناحیه‌ای
تغییر و تحول اقتصادی در عرصه­‌ی شهری کلانشهر مشهد بیشتر ماهیت ساختاری و فضایی دارد. این تعبیر از تحول با عنوان اقتصاد فضا، از دو جهت قابل بررسی است. بعد کلان که گزاره‌های برنامه ریزی را به صورت جامع نگریسته و ارتباط بین پروژه‌ها و کنش و واکنش بین آن‌ها و ارتباطشان با محیط پیرامون را از نگاه کلان مورد نظر قرار می‌دهد. بعد دوم، از منظر خرد است که به پروژه‌ها به صورت موضوعی پرداخته و هر پروژه را یک ماهیت جداگانه در نظر می‌گیرد و بسته به اولویت‌های آن در چارچوب اهداف توسعه شهری و تحولات اقتصاد فضا تعریف می‌کند.
برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی متناسب با مقیاس عملکرد بسته به تأثیرات اقتصادی و شهری برنامه‌ها و پروژه‌ها از الزامات اصلی این مهم در معاونت اقتصادی شهرداری مشهد است.
با توجه به این رسالت معاونت اقتصادی شهرداری مشهد با هدف نظام بخشی به ایده‌ها و راهبردهای اجرایی، جهت تحقق توسعه‌ی متوازن نواحی شهری کلانشهر مشهد در چارچوب تحقق اقتصاد منطقه‌ای نسبت به تشکیل اداره توسعه ناحیه‌ای اقدام نموده است.
وظایف این اداره، تدوین و نظام بخشی به ایده ها و راهبردهای اجرایی، جهت تحقق توسعه متوازن نواحی شهری در چارچوب تحقق اقتصاد منطقه ای، شناسایی و بررسی پروژه ها با توجه به ماهیت آن در چارچوب اهداف توسعه شهری و تحولات اقتصاد فضا، برنامه ریزی و تبیین ابعاد و آثار طرح ها به ویژه از بعد اقتصادی و متناسب با مقیاس عملکردی و تأثیرات اقتصادی و شهری برنامه ها، طرح‌ها و پروژه ها بر آن ها و دریافت، بررسی و پردازش داده ها و اطلاعات خام در رابطه با طرح ها به ویژه از بعد اقتصادی و ارائه آن به واحدهای مربوطه سازمان، هستند.

دستاوردها

پروژه‌های غیرساختمانی

این اداره در سال‌های 97 و 98، 47 مورد مذاکره با سرمایه‌گذاران داشته است که 10 مورد منتج به قرارداد پروژه‌های غیر ساختمانی به ارزش 4430 میلیارد ریال شده است. 4 مورد از این موارد تا تیر ماه 99 به امضا یا ابلاغ قرارداد رسیده است. جایگاه‌های فروش بنزین در مقیاس کوچک و خانه تاریخی پیشه‌وران از جمله پروژه‌های غیرساختمانی هستند که در سال 98 قرارداد آن‌ها ابلاغ شده است.

جدول پروژه‌های غیرساختمانی معاونت اقتصادی

ردیف

پروژه

تاریخ انتشار فراخوان

حجم سرمایه‌گذاری(میلیارد ریال)

مدل مشارکت

1

مجموعه جایگاه‌های فروش بنزین در مقیاس کوچک (تک سکو)

08/12/97

100

BOLT

2

پارک موضوعی کودک و سلامت

22/07/97

344

BOST

3

خانه تاریخی پیشه وران

10/11/97

6

RLOT

4

المآن‌های هوشمند شهری

13/05/98

360

BLO

5

تجهیز وتوسعه سامانه ثبت خودکار تخلفات

14/05/98

1000

BOLT

6

گذر فرهنگی گلستان

24/11/97

24

BOT

7

شهربازی خلاق

16/12/97

250

BOLT

8

مجموعه های آبی مناطق کم برخوردار

29/02/97

180

BOLT

9

تأمین قطعات یدکی قطار شهری(فاز یک)

-

938

BOT

10

بوستان غدیر

-

720

BOT

11

بوستان بهار

-

800

BOT

12

نیروگاه خورشیدی

-

450

BOT

13

معاینه فنی خودروهای سنگین

-

50

BOT

14

مراکز اطلاعات سفر

7/12/98

50

- BOT

15

طرح استقبال از بهار

3/12/98

30

BOT

16

جایگاه سوخت حافظ

-

-

BOT

17

زیب لاین بوستان وکیل آباد

-

40

BOT

18

مجموعه بازیافت نخاله های ساختمانی

05/06/98

600

BLO

19

خودروهای برقی

5/12/98

-

-

20

شهربازی بین المللی

6/12/98

6000

-

21

کارخانه نوآوری

10/12/98

10

-

22

تصفیه خانه کشف رود

-

6500

-

23

مزرعه چوب

-

-

-

بهره‌برداری

این اداره در راستای بهره‌برداری از دارایی‌های شهرداری بازاریابی و جذب متقاضیان و سرمایه‌گذاران و مذاکره با آن‌ها و همچنین وظیفه رسیدگی به ساختمان‌های تحت تملک شهرداری و نیز وظیفه تعیین استراتژی‌ و بهره‌برداری و نظارت بر عملکرد پیمانکاران بهره‌بردار از جایگاه‌های CNG تحت مالکیت شهرداری، اقدامات ذیل را انجام داده است:

اقدامات پروژه‌های اقتصاد انرژی:

واگذاری 31 جایگاه سی ان جی شهرداری مشهد به شرکت های بهره بردار مجاز دارای مجوز از شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

تحویل و تحول جایگاه‌های CNG شهرداری با پیمانکاران و اقدامات تخصصی حوزه CNG

اصلاح روند راهبری و بهره برداری جایگاه‌های CNG شهرداری مشهد

واگذاری امور مربوط به جایگاه های CNG به معاونت اقتصادی

آسیب شناسی وضعیت جایگاه ها پس از تحویل گیری از بهره برداران قبلی

تشکیل کمیته راهبری CNG

جدول رونق بخشی و ارزش آفرینی

ردیف

عملیات

پروژه

تعداد/ ارزش

1

ساختارسازی برای بهره‌برداری

پروژه‌های میدان شهدا

223 واحد تجاری – اداری و مسکونی

هتل آرمان توس

9 طبقه – 291 واحد

به مساحت 33317 متر مربع

2

بهره‌گیری از ظرفیت های قانونی در بهره برداری از دارایی ها

تشکیل مجمع عمومی مالکان ساختمان

7 مجتمع تجاری

انتخاب هیات مدیره ساختمآن‌ها

7 مجتمع تجاری

ایجاد نظام مالی شارژ ساختمآن‌ها

6 مجتمع تجاری

ایجاد نظام رونق بخشی و فعال سازی با مشارکت مالکین ساختمآن‌ها

-

3

ارزش آفرینی

تجمیع واحدهای تجاری و ایجاد فروشگاه بزرگ مقیاس

(هایپر مارکت برج سلمان)

به متراژ کلی 2688 مترمربع

بهره برداری از واحدهای تجاری کم رونق در طرح میدان شهدا در قالب فضای کاربردی اداری

72 واحد

جدول مذاکرات، قراردادها و بهره‌برداری

ردیف

عملیات

پروژه

تعداد/ مبلغ

1

بهینه سازی شرایط و اصلاح قرارداد از طریق بازنگری در شرایط اجاره

کلوپ پاندا

به متراژ 845 مترمربع و ارزش اجاره سالیانه

1/478/400/000 ریال

2

مذاکرات اجاره زمین

هایپرمارکت بزرگ مقیاس

21000 مترمربع

3

اجاره و بهره برداری

شهربازی پارک ملت

599/110/000/000 ریال. اجاره سه ساله

هایپر مارکت برج سلمان

در2 طبقه به متراژ 2688 مترمربع

4

تفاهم نامه

تهاتر سهم الشرکه شهرداری در پروژه شمس با سایر دارایی های شهرداری

1/858/890/000/000 ریال. مبلغ کارشناسی پروژه شمس

تفاهم واگذاری اجاره واحدهای تجاری در ساختمان امجد جهت بازار سوغات

25 واحد تجاری به متراژ 1012 مترمربع

5

بهره برداری در قالب برون سپاری

31 جایگاه CNG

43500میلیون ریال. درامد سالیانه

جدول تحویل‌گیری

ردیف

عملیات

پروژه

تعداد/ مبلغ

1

تحویل گیری واحدهای تجاری و اداری تکمیل شده در پروژه‌ها

مجتمع تجاری اداری توس

66 واحد تجاری 5 واحد اداری

مجتمع تجاری اداری میلاد

45 واحد تجاری

مجتمع تجاری اداری امجد

29 واحد تجاری

2 واحد اداری

مجتمع تجاری اداری عظیم

14 واحد تجاری

15 واحد مسکونی

مجتمع تجاری اداری سعادت

5 واحد تجاری

5 واحد مسکونی

مجتمع تجاری اداری شمس

سهم الشرکه 49 درصدی به ارزش 196/563/500/000 ریال

مجتمع تجاری اداری سلمان

3 واحد تجاری ، 5 واحد اداری

2688 مترمربع فضای فروشگاهی

توسعه ناحیه‌ای

این اداره در چارچوب تحقق رسالت تعریف شده، ضمن تأکید بر ظرفیت‌های موجود در بخش کالبدی و شناسایی قابلیت‌های بازار متکی بر جوانب تأمین نهاده و تقاضای محصولات و خدمات، از یک سو به صورت کلان اهداف توسعه را تعریف و برنامه اقدامات را ارایه می‌کند و برای تحقق توسعه ناحیه‌ای با کمک ابزارهای مختلف مدلسازی خواهد نمود. این اداره در راستای وظایف خود اقدامات زیر را آغاز و موضوعات زیر را به صورت مشخص در دستور کار قرار داده است:

- تهیه مدل اقتصاد پسماند.

- بررسی مدل توسعه ناحیه‌ای منطقه گردشگری توس.

- پروژه کشف رود، مدل توسعه کشف با رویکرد اصلاح منابع آبی و تامین فضای سبز.

- مدل توسعه‌ای ارتفاعات جنوب با اولویت برگزاری رویدادها.

مولدسازی دارایی‌ها

مولد سازی دارایی و خلق ارزش برای دارایی­ها (حداکثرکردن بازدهی)

1) تعریف پروژه سرمایه‌گذاری در اراضی عمومی شهری (فضای سبز، معابر شهری، باقیمانده پلاک­ها و ...).

2) جذب منابع مالی با استفاده از برند شهرداری در پروژه‌های شهر.

3) جذب منابع مالی با استفاده از مجوزهای شهرداری.

4) طراحی ابزارهای نوین مالی (از جمله صکوک) جهت تأمین منابع در پروژه‌های شهر.

توزیع موزون به ریسک برای انواع دارایی­ها

5) تأسیس شرکت سهامی عام با هدف تبدیل دارایی، تنوع بخشی، ارزش آفرینی و در نهایت چابک‌سازی در دارایی‌ها.

6) راه اندازی صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان با هدف مشارکت آحاد جامعه در بهره مندی از منافع یک پروژه اقتصادی و تا حدودی تبدیل دارایی (تبدیل زمین و پروانه به اوراق بهادار- اوراق بهاداری از جنس ساختمانی).

7) پایش مستمر ریسک گروه دارایی­ها و ارایه گزارش راهبردی به معاونت (با توجه به شرایط اقتصادی).

چچ

اداره حقوقی

معرفی
مدیریت تمامی امور حقوقی در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری بر عهده این اداره می باشد که برخی از وظایف آن عبارتند از؛
بررسی و پاسخ به استعلامات حقوقی مدیریت‌ها و واحدهای مختلف معاونت وفق ارجاع و تشریفات اداری.
دفاع در دعاوی مطروحه علیه معاونت در خصوص تعهدات قراردادی یا خارج از قرارداد و سایر دعاوی و منازعاتی که در مراجع قضایی و اداری حسب اقتضاء طرح می شود با ارجاع معاون اقتصادی شهردار یا مدیریت اداری و مالی و پشتیبانی.
طرح دعاوی حقوقی یا کیفری مناسب جهت احقاق حقوق شهرداری با ارجاع معاون اقتصادی شهردار یا مدیریت اداری و مالی و پشتیبانی.
ارایه چارچوب‌ها و قالب‌های حقوقی در قراردادها و ارایه طریق حقوقی در خصوص تمامی فعالیت‌های سازمان در صورت ارجاع اداری.
پیگیری امور حقوقی سازمان در ارتباط با اشخاص ثالث اعم از حقیقی یا حقوقی و همچنین پیگیری امور در ارتباط با ادارات دولتی و قضایی مانند: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان تأمین اجتماعی، سازمان اوقاف و امور خیریه و آستان قدس رضوی با همکاری و مباشرت مدیران مربوطه در صورت اقتضاء و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بخش خصوصی و مشاورین متخصص در جهت انجام مأموریت‌های محوله.

دستاوردها

جدول فعالیت اداره حقوقی و قراردادها سال‌های 96-98

ردیف

موضوع

تعداد

1

دعاوی و رأی‌های گرفته شده برای شهرداری در پروژه‌ها

17 مورد

2

بررسی و تنظیم پیش‌نویس قرارداد فروش

14 مورد

3

بررسی و تنظیم پیش‌نویس قرارداد پروژه‌های مشارکتی

19 مورد

4

پیگیری و وصول چک‌های برگشتی

15 مورد

5

انعقاد قرادادهای پروژه‌های مشارکتی

13 مورد

قرادادهای پروژه‌های مشارکتی

اداره حقوقی و قراردادهای معاونت اقتصادی پس از درخواست مدیریت های ذیربط مبنی بر تنظیم قرارداد، پیش‌نویس مفاد حقوقی قراردادها را بعد از برگزاری چندین جلسه با اغلب طرف‌های قراردادی خود تهیه و در اختیار ایشان قرار می‌دهد، پس از مذاکرات و توافقات نهایی درجنبه‌های فنی و اقتصادی قرارداد توسط مدیریت‌های مربوطه، نسخه نهایی قرارداد جهت ارایه به شورا مورد اصلاح این اداره قرارگرفته و جهت اخذ مصوبه تقدیم می‌شود. در دو سال اخیر 13 مورد قرارداد به تائید شورای اسلامی شهر رسیده و مصوبه گرفته است.

انعقاد قراردادهای فروش

پس از اخذ مصوبه شورا در زمینه فروش و واگذاری سهم الشرکه شهرداری در قراردادهای مشارکتی، اداره حقوقی و امور قراردادها نسبت به تنظیم قراداد فروش اقدام می‌نماید. اداره حقوقی از مهرماه سال 96 تاکنون تعداد 14قرارداد فروش تنظیم کرده است.

انتشار اوراق مشارکت و تامین منابع مالی

بررسی و اصلاح قراردادهای عاملیت، ضمانت، بازارگردانی، تامین سرمایه، تعهد پذیره نویسی، مشاوره عرضه اسناد خزانه نوع دوم که حسب مورد در اداره حقوقی صورت می‌گیرد. همچنین سایر قراردادهای تامین مالی از جمله قراردادهای لیزینگ توسط کارشناسان این اداره بررسی و اصلاح شده است که تعداد آن‌ها 17 مورد می‌باشد.

تنظیم پیش نویس قرارداد‌های مدیریت‌های معاونت اقتصادی

بررسی و تنظیم پیش نویس سایر قراردادهای درخواست شده ازسوی تمامی ی مدیریت های معاونت اقتصادی از قبیل صلحنامه، اصلاحیه قرارداد های مشارکتی، حق انتفاع، عاریه، هبه نامه، اجاره پاسخ به استعلامات متعدد و فراوان حقوقی و ارایه ی پاسخ به آن در مورد تمامی امور مرتبط به مسائل حقوقی معاونت اقتصادی و شرکت در جلساتی که حضور حقوقی در آن‌ها لازم بوده است.

اقدامات اداره حقوقی در مراجع قضایی و دادگستری

اقدامات حقوقی و قضایی صورت گرفته از سوی شهرداری با بخش خصوصی

در مواردی اجرای قراردادهای مشارکتی با موانع روبرو می‌شود و یا در روند اجرای قرارداد قرارداد اشکالاتی از جانب طرف قرارداد با شهرداری یا سایر اشخاص ثالث به وجود می‌آید. طرح دعوی، دفاع از دعاوی مطروحه توسط وکلا و نمایندگان حقوقی زیر نظر ریاست اداره حقوقی صورت می‌گیرد.

اقدامات حقوقی و قضایی صورت گرفته از سوی شهرداری با سایر ارگان‌ها

از جمله: با آستان قدس رضوی، اداره کل تامین اجتماعی،...

چچ

گروه رصد اطلاعات اقتصاد شهری

گروه رصد اطلاعات اقتصاد شهری

معرفی
رصد اطلاعات شهری، نه به معنای آنچه که در فضای فیزیکی رصدخانه های شهری (Urban Observatory) رخ می‌دهد، بلکه به معنای تکنیکی آن که تنها به دنبال گردآوری و تحلیل هدفمند داده های شهری است، در مجموعه معاونت اقتصادی شهرداری مشهد ایجاد شده و در حال توسعه می باشد.
وظایف مهم گروه رصد اطلاعات شهری عبارتند از؛ تجمیع اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران و مدیران شهری، بیان داده ای و آماری مسائل سازمان در دو سطح شهری و ناحیه ای، کار بصری سازی داده ها و ایجاد فهم مشترک از شرایط موجود شهر و مساله یابی و آینده پژوهی برگرفته از داده های شهری را به کمک تکنیک های تحلیلی.
گروه رصد، بر مبنای نمودار مفهومی ذیل، در حال انجام شرح وظایف مرتبط با مدیریت های مختلف معاونت اقتصادی می باشد.

دستاوردها

محتوای جزئی تر و قابل انطباق وظایف گروه رصد با فرایندهای سازمانی معاونت اقتصادی، به شرح جدول ذیل می‌باشد.

جدول اقدامات گروه رصد اطلاعات اقتصاد شهری

ردیف

موضوع اطلاعات / مستندات/ گزارش

قالب

1

بهره برداری جایگاه های CNG

-

2

فرصت های سرمایه‌گذاری

لایه GIS و مستندات پیوست نقشه

3

پروژه‌های مشارکتی در حال اجرا

لایه GIS و نقشه های اجرایی AutoCAD

4

دارایی های قابل فروش

لایه های GIS و پلآن‌های اجرایی AutoCAD

5

تملک های شهرداری در بافت های فرسوده

-

6

لایه های GIS مربوط به شاخص های موثر بر توسعه اقتصادی شهر

-

7

نقشه ها و تحلیل های موردی در خصوص پروژه‌های موضعی-موضوعی شهر مشهد

-

بهره‌برداری جایگاه‌های CNG

بهره برداری جایگاه های CNG (نقشه پایه جایگاه ها با اطلاعات توصیفی و مستندات مورد نظر به تفکیک شهرداری و بخش خصوصی در قالب لایه GIS و مستندات پیوست آن و نقشه اجرایی AutoCAD جایگاه ها) واحد مرتبط با این اطلاعات گروه مدیریت پروژه‌های اقتصاد انرژی است.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری

فرصت های سرمایه‌گذاری به تفکیک پروژه‌های درحال مطالعه، در حال مذاکره، دارای قرارداد به همراه مستندات مورد نظر و تاریخچه مکاتبات، گزارشات کارشناسی، اسناد مالکیت، صورتجلسات و... در قالب لایه GIS و مستندات پیوست نقشه اداراتی که در معاونت اقتصادی می‌توانند از این اطلاعات بهره‌مند گردند عبارتند از: اداره سرمایه‌گذاری های غیرساختمانی، اداره مشارکت ها، گروه مطالعات و ارزیابی طرح های اقتصادی.

پروژه‌های مشارکتی در حال اجرا

پروژه‌های مشارکتی در حال اجرا در انطباق با گزارشات کنترل پروژه و مستندات پیوست نقشه (تاریخچه قراردادها، مستندات، گزارشات کارشناسی، اسناد مالکیت و...) در قالب لایه GIS و نقشه های اجرایی AutoCAD. واحدهای مرتبط با این موضوع اداره کنترل پروژه، اداره بهره برداری، اداره مولدسازی دارایی ها هستند.

دارایی های قابل فروش

دارایی های قابل فروش و مستندات پیوست نقشه (قراردادهای اجاره، فروش، اقاله و ...) در قالب لایه های GIS و پلآن‌های اجرایی AutoCAD. اداره بهره برداری و اداره مولد سازی دارایی ها در ارتباط با این اطلاعات هستند.

تملک های شهرداری در بافت های فرسوده عامل، آبکوه و شهدا و مستندات پیوست شامل صلحنامه، اسناد مالی، گزارشات کارشناسی و ... که مربوط به اداره حسابداری می‌باشد.

شاخص های موثر بر توسعه اقتصادی

لایه های GIS مربوط به شاخص های موثر بر توسعه اقتصادی شهر برای حوزه ریاست سازمان و مشاورین محترم.

نقشه ها و تحلیل های موردی در خصوص پروژه‌های موضعی-موضوعی شهر مشهد، در ارتباط با اداره توسعه ناحیه‌ای

چچ

اداره پیگیری های ویژه

اداره پیگیری‌های ویژه با هدف پیگیری مواردی که نیازمند توجه ویژه به لحاظ اهمیت یا فوریت موضوع می باشد، تشکیل شده است.

از جمله وظایف این اداره، پیگیری مواردی است که میان بخشی است و نیازمند آن است که شخصی پیگیری ها را از ادارات مختلف داخلی یا خارج از سازمان انجام دهد. همچنین مواردی که احیانا در حوزه وظایف هیچ یک از ادارات یا مدیریت ها نمی گنجد.

آخرین اخبار