مشاهده طرح ها و پروژه ها
۱۴۰۰/۰۶/۲۵ ۱۱:۳۳ ۱۷
طبقه بندی: رویکرد زیرساختی
چچ
2YPYp9ix2K7Yp9mG2Ycg2KjYp9iy2YrYp9mB2Kog2K7Yp9mDINmIINmG2K7Yp9mE2Ycg2YfYp9mKINiz2KfYrtiq2YXYp9mG2Yo=

کارخانه بازیافت خاک و نخاله های ساختمانی

یکی از مشکلات سیستم مدیریت مواد زاید جامد شهری، تولید روزانه چندین تن خاک و نخاله در سطح شهرها است. دفع بدون برنامه ریزی صحیح این مواد علاوه بر زیانهای زیست محیطی، می تواند باعث از بین رفتن پوشش گیاهی طبیعی در محل های دفع، تغییر توپوگرافی محل، آلودگی آب های تحت الارضی و از بین رفتن چشم انداز و جنبه های زیبا شناختی شهر شود.

در کشورهای در حال توسعه، نخاله های ساختمانی بخش بزرگی از زباله‌های شهری را به خود اختصاص می دهند که علاوه بر هزینه بسیار برای دفع آن، عواقب نامطلوبی بر محیط زیست نیز دارند. حجم نخاله های ساختمانی به حدی است که اکنون این مساله نه تنها در ایران بلکه در کشورهای پیشرفته نیز یک مشکل اجتماعی و زیست محیطی است.
بازیافت نخاله های ساختمانی نه تنها به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کمک می کند، بلکه با بکارگیری روش‌های علمی، توجیه اقتصادی نیز دارد. از طرف دیگر بهره‌برداری بیش از حد از منابع طبیعی برای ساخت راه ها، تولید بتن، آجر و سایر مصالح ساختمانی، کمبود مصالح طبیعی را نیز در پی داشته است. بررسی ها نشان می دهد میانگین عمر مفید ساختمان‌ها در کشورهای جهان حدود 40 سال و در ایران 30 سال برآورد شده است و با توجه به اینکه 25 درصد بافت شهری در کشورها فرسوده است، احداث ساختمان‌های جدید مقدار زیادی نخاله ساختمانی تولید خواهد کرد.
در شهر مشهد ، بطور میانگین روزانه حدوداً ۲۰۰۰۰ تن خاک و نخاله ساختمانی ساماندهی می شود.

وضعیت پروژه: جاری
مکان اجرا: مجتمع صنعتی شماره ۱ سازمان مدیریت پسماند
عنوان لینک: کارخانه بازیافت خاک و نخاله های ساختمانی
فایل های پیوست