سه شنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۸ ۱۰۰
چچ
2YTYstmI2YUg2KfYs9iq2YHYp9iv2Ycg2KfYsiDYp9i52KrYqNin2LEg2KfYs9mG2KfYryDYr9in2K7ZhNmKKExDKSDYr9ixINiq2KfZhdmK2YYg2YXYp9mE2Yog2LTZh9ix2K/Yp9ix2Yo=

لزوم استفاده از اعتبار اسناد داخلی(LC) در تامین مالی شهرداری

اعتبار اسنادی که به ریال ایران گشایش می گردد و مقصد کالا و یا خدمت، اقامتگاه بانکهای مرتبط، متقاضی و ذی نفع آن، در داخل مرزهای جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران واقع است. در این دستورالعمل، اعتبار اسنادی داخلی ریالی، به اختصار “اعتبـار اسناد داخلی“ نامید می شود.

اعتبار اسناد داخلی(LC) نوعی شیوه پرداخت از طریق سیستم بانکی کشور میباشد که بانک گشایش‌کننده بنا به درخواست شهرداری (خریدار یا کارفرما) بصورت قطعی و برگشت ناپذیر متعهد می گردد در قبال تحویل کالا یا ارائه خدمت از سوی ذینفع (فروشنده یا پیمانکار) به شهرداری و ارائه اسناد آن به بانک تعیین شده، وجه آن کالا یا خدمات را در سررسید توافق شده به ذینفع پرداخت نماید، به شرط آن که ذینفع اعتبار شرایط مقرر در اعتبار اسنادی را رعایت نموده و اسناد مقررشده را طبق شرایط اعتبار در موعد مقرر به بانک ارائه نماید.

اعتبار اسنادی داخلی برگشت ناپذیر میباشد و هرگونه تغییر در شرایط اعتبار و یا ابطال آن با موافقت و رضایت متعاملین (فروشنده و خریدار) امکان پذیر است.

مزایای استفاده از اعتبارات اسنادی داخلی(LC) برای فعالان اقتصادی به شرح ذیل میباشد:

.کاهش هزینه های مالی در قراردادهای تجاری

کاهش نیاز واحدهای بازرگانی و تولیدی به نقدینگی

کاهش ریسک مالی فروشندگان و پیمانکاران و تسریع در وصول مطالبات ایشان

افزایش اعتبار مشتری نزد سیستم بانکی

برخورداری از تسهیلات بانکی برای تامین مواداولیه و سرمایه درگردش

تسهیل و توسعه مبادلات بازرگانی با طرفهای تجاری از طریق سیستم بانکی

کاهش ریسک خریدار و فروشنده در معاملات بازرگانی و احراز اطمینان از حسن انجام تعهدات طرف مقابل

از دیگر مزایا که می‌تواند مطرح باشد این است که گاهی ممانعت دولت‌ها در شرایط جنگ، تحریم‌ها یا مشکلات مربوط به مبادلات ارزی نیز ممکن است در فرآیند پرداخت اشکالاتی ایجاد کند؛ بنابراین می توان از اعتبار اسناد داخلی بهره برد.

با وجود مزایای بسیاری که برای این روش پرداختی مطرح می‌شود و تا حدود زیادی مشکلات پرداخت را حل می‌کند اما استفاده از این روش مثل هر روش دیگری مجموعه ریسک‌هایی را هم ممکن است در پی داشته باشد.

برای همین لازم است در استفاده از آن دقت کافی شود و در مورد هر معامله با بررسی جوانب امر، بهترین روش پرداختی انتخاب شود.

برخی از مهم‌ترین خطرات استفاده از این روش مربوط می‌شود به امکان کلاهبرداری یا جعل اسناد مربوط به تحویل کالا یا تغییر و دست‌کاری در متن خود ال سی که البته با توجه به این که در مقررات جدید، از طریق سامانه‌های الکترونیکی مالی این تبادلات انجام و کنترل می‌شود، احتمال این قبیل سوء‌استفاده‌ها نیز کمتر شده است.

در همین راستا شهرداری جهت پیشبرد پروژه های خود نظیر خرید و تجهیز ناوگان اتوبوسرانی، قطار شهری، خرید مصالح ساختمانی در پروژه های ساختمانی و … ملزم به استفاده از تامین مالی با اعتبار اسناد داخلی می باشد.

لازم به ذکر است استفاده مفید اعتباراسنادی باتوجه به مزایای بسیاری که برای فعالان اقتصادی درعرصه تولید و بازرگانی دارد، نیاز به تخصص و آشنایی فنی با اصطلاحات و مقررات بازرگانی و‌ بانکی داخلی و بین‌المللی دارد. عدم آشنایی کافی به مقررات و کاربردهای انواع اعتبارات اسنادی باعث از دست رفتن فرصتهای ذیقیمت این عرصه می‌گردد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 3.2032306989034
Qt: 3.450178861618