• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 68
    کد: 160823
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
    رئیس شورای شهر مشهد مقدس در همایش باز آفرینی فضاهای شهر تاکید کرد؛

    آمادگی برای چشم پوشی از منافع کوتاه مدت مدیریت شهری در نوسازی بافت های فرسوده/ اعتماد مردم باید برای مشارکت در نوسازی بافت های نا کارآمد جلب شود

    متاسفانه در حوزه مشارکت دادن مردم به ویژه ساکنان بومی بافت های فرسوده نیز نتوانسته ایم ساز و کارهای عملیاتی را تعریف کنیم.
    رئیس شورای شهر مشهد مقدس در همایش باز آفرینی فضاهای شهر تاکید کرد؛

    رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به این موضوع که باید برای مشارکت مردم در نوسازی بافت های ناکارآمد شهری اعتماد آنها جلب شود و مطمئن باشند مشارکت در این طرح ها برای آنها منفعت دارد، گفت: شورای شهر آمادگی دارد برای موفقیت و سرعت بخشیدن به نوسازی بافت های فرسوده از منافع کوتاه مدت شهرداری مشهد در نوسازی بافت های فرسوده چشم پوشی کند.
     

    به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد،محمدرضا حیدری امروز در همایش بازآفرینی فضاهای شهری، مفاهیم، رویکردها و فرآیندها که با حضور شهردار مشهد برگزار شد، افزود: ابتدا باید ببینیم در حوزه باز آفرینی و نوسازی بافت های فرسوده شهر مشهد کجا قرار داریم و با استفاده از تجربیات گذشته رویکردهای جدیدی را در این مسیر بکار بگیریم.
    وی اضافه کرد: با توجه به تجربیات گذشته در این زمینه اکنون می توان به این امر اذعان داشت که مداخله مستقیم در بازسازی بافت های فرسوده پیرامون حرم مطهر، آبکوه، عامل و قلعه وکیل آباد موفقیتی در پی نداشته و تبدیل به معضل شده است.
    وی با بیان اینکه اگر حداقل طی 10 سال گذشته به هشدار کارشناسان در خصوص مشارکت دادن مردم در نوسازی بافت های فرسوده توجه می شد دچار مشکلات کمتری می شدیم، اظهار کرد: متاسفانه در حوزه مشارکت دادن مردم به ویژه ساکنان بومی بافت های فرسوده نیز نتوانسته ایم ساز و کارهای عملیاتی را تعریف کنیم.
    حیدری ادامه داد: باید به این نکته توجه شود که تا مردم به این نتیجه نرسند که مشارکت در نوسازی بافت های فرسوده برایشان منفعت دارد، در طرح ها مشارکت نخواهند کرد و تا مردم در طرح ها مشارکت نکنند نیز موفق نخواهیم بود لذا باید راهکارهایی جهت ایجاد منفعت برای ذینفعان بافت های فرسوده در نظر گرفته شود.
    رئیس شورای شهر مشهد گفت: البته برای ایجاد مشارکت مردم در طرح های نوسازی باید ابتدا موانع سر راه را بشناسیم، معتقدم موانع روشن است اما عزم و اراده ای برای کار وجود ندارد در حالی که اگر عزم و اراده وجود داشته باشد کارها پیش خواهد رفت.
    وی با اشاره به اینکه برگزاری همایش و گفتگو در زمینه باز آفرینی شهری و بافت های فرسوده خوب است، تصریح کرد: اما بدون تعارف باید گفت: در همین ساختار شهرداری مشهد جایگاه رسیدگی به بافت های فرسوده شهر کجاست؟ یک مجموعه ای در حاشیه.
    وی به موانع پیش روی مشارکت مردم در طرح های باز آفرینی بافت های فرسوده اشاره و اضافه کرد: اولین مانع بر سراه مشارکت مانع اقتصادی است، باید به این نکته توجه داشت که مردم با یک عقلانیت اقتصادی حاضر نیستند برای مشارکت در یک پروژه بزرگ روی سرمایه شان که یک خانه ویا مغازه ای کوچک در بافت فرسوده است ریسک کنند لذا باید برایشان منافعی تعریف شود تا حاضر به مشارکت شوند.
    حیدری ادامه داد: در این راستا و برای سرعت گرفتن باز آفرینی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ما حاضریم با ارائه مشوق هایی مانند حداکثر تراکم و صدور پروانه رایگان از منافع کوتاه مدت مدیریت شهری چشم پوشی کرده و با ایجاد منفعت برای ذی نفعان در این بافت ها زمینه مشارکت مردم را فراهم کنیم.
    رئیس شورای شهر به دومین مانع بر سر راه مشارکت مردم اشاره کرد و گفت: مانع دوم مانع فرهنگی و اجتماعی است، مردم ما بر خلاف مشارکت جدی و خودجوش در جریان های مذهبی مانند اربعین، در جریان های اجتماعی مشارکت کمی دارند لذا دفاتر تسهیل گری باید با استفاده از کارشناسان اجتماعی در زمینه ترغیب مردم به مشارکت اجتماعی اقدام کنند تا بدنبال آن مشارکت در طرح های باز آفرینی نیز با جلب اعتماد آنها شکل بگیرد.
    وی افزود: یکی دیگر از موانع بر سر راه مشارکت مردم در باز آفرینی شهری، نوع رویکرد و نگاه شهرسازی و معماری به بافت های فرسوده است که در آن خواسته ها و نیازهای ساکنان بومی بافت را در نظر نمی گیرند و باعث می شوند ساکنان بومی بافت نتوانند در آن محل زندگی خود را ادامه دهند.
    وی ادامه داد: مانع دیگری که بر سر راه مشارکت مردم وجود دارد، موانع سیاسی و قانونی است ما در حوزه باز آفرینی شهری با ایجاد سازمانی تحت همین عنوان موافقت کرده و اساسنامه آن نیز تصویب شده است اما باید در باز آفرینی ونوسازی بافت های فرسوده به تجربیات گذشته توجه کرده و برای انجام آن نیزعزم جدی وجود داشته باشد.

    تعداد بازدید: 68
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر