• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 77
    کد: 160817
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
    معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد مقدس در همایش باز آفرینی فضاهای شهری؛

    نیازمند برنامه های بلند مدت برای حاشیه و حریم شهر مشهد هستیم

    اینکه بیاییم و دستوری بگوییم ساخت و ساز در حریم شهرها ممنوع است به تنهایی نمی تواند جلوی ساخت و سازهای غیر مجاز را در حریم شهر بگیرد لذا اگر ما برای مردم برنامه ریزی نداشته باشیم آنها برای ما برنامه ریزی می کنند.
    معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد مقدس در همایش باز آفرینی فضاهای شهری؛

    معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد مقدس با اشاره به ناکامی طرح های بازآفرینی بافت های ناکارآمد و گسترش حاشیه شهر و مناطق پیرامونی شهر مشهد طی 10-20 سال گذشته گفت: برای کنترل گسترش حاشیه نشینی و افزایش بافت های ناکارآمد شهری نیازمند تدوین برنامه های بلند مدت برای حریم شهر هستیم.

    به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، محمدرضا حسین نژآد، امروز در همایش باز آفرینی فضاهای شهری که با حضور شهردار و رئیس شورای شهر مشهد برگزار شد، افزود: اگر با ایجاد دفاتر تسهیل گری مشکل بافت های فرسوده و ناکارآمد شهر را در حاشیه شهر ها مناطق پیرامونی مشهد را در بازه زمانی 10-20 ساله حل کنیم چه تضمینی وجود دارد تا دوباره در 50 سال بعد حاشیه نشینی و بافت نا کارآمد نداشته باشیم.
    وی با بیان اینکه در موضوع حاشیه نشینی نیازهای معیشتی همیشه موثر نیست اضافه کرد: نیازهای فرهنگی نیز ممکن است افراد کم توان را به حاشیه های شهر ها براند.
    وی تصریح کرد: با توجه به این موارد معتقدم که باید برای جلوگیری از توسعه حاشیه نشینی برای حریم شهرها برنامه بلندمدت داشته باشیم.
    وی با بیان اینکه شاید برخی به این ایده انتقاد داشته باشند که وجود چنین طرح هایی زد و بند و زمین خواری را در پی خواهد داشت، اظهار کرد: برای پیشگیری از این مشکلات می توان در برنامه ای که تدوین می شود کاربری های خاص را سفید گذاشت تا امکان سو استفاده وجود نداشته باشد.
    حسین نژاد افزود: اینکه بیاییم و دستوری بگوییم ساخت و ساز در حریم شهرها ممنوع است به تنهایی نمی تواند جلوی ساخت و سازهای غیر مجاز را در حریم شهر بگیرد لذا اگر ما برای مردم برنامه ریزی نداشته باشیم آنها برای ما برنامه ریزی می کنند.
    معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد با اشاره به اینکه عرض کم معابر، ریزدانگی و مقاوم نبودن واحدهای مسکونی از مشخصه های بافتهای فرسوده است، اضافه کرد: این موارد ضرورت بازآفرینی بافت هایی که تعداد زیادی از اینگونه واحدها در آن وجود دارد را توجیه می کند.
    حسین نژاد ادامه داد در حال حاضر 5 هزار هکتار از مجموع 30 هزار هکتار وسعت شهر مشهد را بافت های فرسوده تشکیل می دهد و 70 درصد مردم خراسان رضوی در شهرها و 30درصد نیز در روستا ها زندگی می کنند که با ادامه این روند و بدون چاره اندیشی به سرعت شاید در آینده به 100 درصد جمعیت شهری برسیم.
    معاون شهردار مشهد با بیان اینکه مشارکت مردم و استفاده از ظرفیت های آنها در بازآفرینی بافتهای فرسوده باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: البته در بازآفرینی شهری باید از جابه جایی جمعیت جلوگیری و خدمات به نوعی ارائه شود که کیفیت زندگی مردم در همان محل ارتقا پیدا کند.
    وی گفت : در بازآفرینی بافتهای فرسوده وناکارآمد شهری باید از سرمایه گذاری مردم ساکن در این بافت ها استفاده و نظرات و نیازهای آنها را نیز مورد توجه قرارداد و انجام کار را به خود مردم سپرد در غیر این صورت شاید برای بازآفرینی 60 محله فرسوده مشهد به بیش از 2000 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که تامین این اعتبار در توان شهرداری مشهد نیست.
     

    تعداد بازدید: 77
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر