• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 75
    کد: 160816
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
    شهردار مشهد مقدس در همایش باز آفرینی فضاهای شهری با اشاره به ناموفق بودن رویکرهای گذشته تاکید کرد؛

    استفاده از مشارکت مردم در باز آفرینی بافت های فرسوده باید مورد توجه قرار گیرد

    باید شرایط ماندن ساکنان بومی مناطق فرسوده بعد از نوسازی فراهم شود لذا این موضوع را که خانه هایشان را با زمین و واحدی درمنطقه دیگر تهاتر کنید از ذهن خارج کنید.
    شهردار مشهد مقدس در همایش باز آفرینی فضاهای شهری با اشاره به ناموفق بودن رویکرهای گذشته تاکید کرد؛

    شهردار مشهد مقدس با تاکید بر این رویکرد که باز آفرینی بافت های فرسوده یک فعالیت اجتماعی است نه اقتصادی گفت: رویکردهای گذشته در نوسازی و باز آفرینی بافت های فرسوده و ناکارآمد به دلیل مشارکت ندادن مردم در این طرح ها ناموفق بود لذا اگر می خواهیم در رویکرد جدید به باز آفرینی بافت های نا کار آمد و فرسوده موفق باشیم باید استفاده از مشارکت مردم به ویژه ساکنان بومی بافت های فرسوده مورد توجه قرار گیرد.


    به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، تقی زاده خامسی، امروز در همایش بازآفرینی فضاهای شهری، مفاهیم، رویکردها و فرآیندها که با حضور رئیس شورای شهر مشهد برگزار شد، افزود: در خصوص بافت های فرسوده صحبت بسیار شده است اما هنوز این سئوال مطرح است که تعریف بافت فرسوده چیست؟ و به کجا به ویژه در شهر مشهد بافت فرسوده گفته می شود؟
    وی اضافه کرد: در اطراف کلان شهر مشهد بافت هایی وجود دارد که معتقدم با توجه به تعاریف موجود از بافت های فرسوده نمی توان به آن ها بافت فرسوده گفت زیرا تنها تعدادی خانه های نا کارآمد هستند.
    وی به بازدیدش از منطقه کم برخوردار اسماعیل آباد اشاره و اظهار کرد: در بازدیدی که از اسماعیل آباد داشتم در این تفکر بودم که برای این منطقه که وضعیت شهری ندارد و تنها مجموعه ای از خانه های ناکارآمد ساخته شده کنار یکدیگر هستند چه کاری باید صورت بگیرد .
    تقی زاده خامسی با اشاره به تجربه اش در نوسازی بافت فرسوده پروژه نواب در تهران تصریح کرد: این طرح که بزرگترین پروژه نوسازی بافت های فرسوده بود در منطقه ای اجرا شد که تنها خانه هایش فرسوده بود اما جزو شهر بود، ولی بافت اطراف شهر مشهد حتی روستا هم نیستند و به گونه ای شکل گرفته اند که قابلیت بازسازی ندارند وتنها باید در این مناطق به فکر اجرای طرح های نوسازی بود .
    شهردار مشهد مقدس ادامه داد: روشهایی که در نوسازی بافت های فرسوده در کشور اجرا شده در دولت های مختلف متفاوت بوده است، ابتدا موضوع ایجاد شهرهای جدید مطرح شد، در دولت دیگر مسکن مهر در دستور کار قرار گرفت و دولت دوازدهم نیز مسکن امید را مورد توجه قرار داد ،اما در این میان هیچکدام از تجربه های طرح های قبل از خود استفاده نکردند.
    وی با بیان اینکه هر فردی در کشور ما مدیر می شود یا از تجربیات گذشته استفاده نمی کند و یا کارهایی نیمه کاره ای که در دوره قبلش آغاز شده است را ادامه نمی دهد، افزود: اما ما در مشهد اینگونه عمل نکردیم و ابتدا تکمیل کردن کارهای نیمه کاره را در دستور کار قرار دادیم وبعد از اتمام آنها آن به دنبال طرح های جدید می رویم.
    وی گفت: معتقدم در بحث باز آفرینی بافت های فرسوده، باید در خصوص بافت های فرسوده شهر مشهد صحبت شود، زیرا توجه بیش از حد به طرح های سایر کشورها به عنوان الگوی نوسازی برخی اوقات گمراه کننده است، لذا بهتر است از بافت آبکوه، عامل، وکیل آباد و.. صحبت کنیم و ببینیم چرا بافت آبکوه وعامل و نظایر آن ناکام مانده اند،اگر موانع و مشکلات را در این پروژه ها بشناسیم برای ادامه آن تصمیمات بهتری خواهیم گرفت.
    تقی زاده خامسی با اشاره به اینکه اگر بپذیریم که نوسازی بافت های فرسوده یک فعالیت اجتماعی است نه اقتصادی گام بلندی را برداشته ایم، اظهار کرد: در اجرای طرح های نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد اگر مردم این مناطق را متقاعد نکنیم که در آن ذینفع هستند با مشکل روبرو خواهیم شد، زیرا آنها فکر می کنند قرار است ملکشان را ارزان بخرند وگران بفروشند، لذا اجرای طرح دچار مشکل می شود.
    شهردار مشهد به نوسازی بافت های آبکوه وعامل مشهد اشاره واضافه کرد: با اینکه این دو از مناطق خوب مشهد هستند اما هنوز بعد از سالها طرح های نوسازی وباز آفرینی عامل و آبکوه به جایی نرسیده و ما نیز طی یکسال گذشته نتوانسته ایم کاری در پروژه عامل انجام دهیم لذا طرح عامل را تعطیل کردم وباید بررسی کنیم که برای آن چه باید کرد، اما در خصوص پروژه آبکوه تصمیمات ورویکرد جدیدی را اتخاذ کرده ایم و امیدواریم ظرف یکی دوماه آینده پروژه آبکوه دوباره فعال شود.
    وی در ادامه تصریح کرد: تجارب ملی در طرح های باز آفرینی ونوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری نشان می دهد که باید از جامعه شناسان و کارشناسان اجتماعی در اجرای این طرح ها استفاده کنیم که ابتدا بررسی کنند خواسته و نیازهای مردم در این بافت ها چیست ؟ تا بر اساس این نیاز ها مردم برنامه ریزی انجام شود.
    وی گفت: اگر تسهیل گران در این بافت ها ابتدا اقدام به خرید و سپس تخریب واحدهای فرسوده تجاری و مسکونی کنند کار نوسازی قفل می شود لذا باید کارشان را با رویکرد اجتماعی آغاز کرده و با گفتگو با مردم نیازها و خواسته هایشان را شناسایی کنند و زمانی که مردم آماده شدند کار نوسازی را شروع کنند.
    تقی زاده خامسی با بیان اینکه مردم دوست دارند در همان محلی که زندگی می کنند حضور داشته و زندگیشان را ادامه دهند، اظهار کرد: بر همین اساس باید شرایط ماندن ساکنان بومی مناطق فرسوده بعد از نوسازی فراهم شود لذا این موضوع را که خانه هایشان را با زمین و واحدی درمنطقه دیگر تهاتر کنید از ذهن خارج کنید.
    وی افزود: در نوسازی و باز آفرینی بافت های فرسوده نباید روی اعتبارات دولتی زیاد حساب باز کرد، اما در دولت دوازدهم قرار است طی سه سال آینده کارهای جدی در بازآفرینی و نوسازی بافت های فرسوده انجام شود لذا پیشنهاد می کنم بخش نامه ابلاغی دولت را در ا ین زمینه به دقت مطالعه کنید.
    شهردار مشهد با تاکید بر اینکه در بازسازی بافت های فرسوده نباید تنها به مسکن سازی فکر کنید، گفت: دولت آمادگی مشارکت در بازآفرینی شهری را دارد که امیدوارم طرح جدیدی که برای باز آفرینی فضاهای شهری مشهد آغاز شده است سرنوشت بافت آبکوه و بافت پیرامونی حرم مطهر را پیدا نکند.

    تعداد بازدید: 75
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر