• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 81
    کد: 153676
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
    یک پژوهشگر بخش مسکن:

    ورود شهرداری باعث خروج رکود از بازار مسکن مشهد شده است

    بخش مسکن ایران نزدیک 6 سال که افزایش قیمت مشهودی نداشته و در سال هایی نیز رشد قیمت نه تنها به میزان تورم افزایش نیافت بلکه با کاهش نیز مواجه بود
    یک پژوهشگر بخش مسکن: ورود شهرداری باعث خروج رکود از بازار مسکن مشهد شده است

    یک پژوهشگر بخش مسکن اظهار کرد: در مشهد نهادهایی مانند شهرداری و دیگر نهادهای تأثیرگذار در حال ارائه مشوق هایی در حوزه مسکن هستند که باعث جذب سرمایه گذار شده و این عامل در کنار دیگر عوامل باعث شده تا حرکتی به سمت خروج از رکود را در بازار مسکن مشهد شاهد باشیم.
    به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، «محمدرضا فرهادی پور» نویسنده، مترجم و پژوهشگر بخش مسکن در دومین نشست از سلسله نشست های اقتصادی شهر و شهرداری که با موضوع «ساخت وساز در مشهد؛ رونق یا رکود» در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شده بود، اظهار کرد: از بین رفتن اعتماد سرمایه گذار، عدم فعالیت اقتصادی، مناسب نبودن فضای کسب و کار و مشکلاتی مانند تحریم اقتصاد را وارد رکود می کند که بخش مسکن هم به همین ترتیب وارد رکود می شود.
    وی سه عامل کاهش تعداد معاملات، کاهش قیمت و کاهش سرمایه گذاری در بخش مسکن را از نشانه های رکود در بازار مسکن مشهد برشمرد و گفت: در حال حاضر تقاضا برای پروانه های ساختمانی چه مسکونی و چه تجاری در مشهد افزایش اندکی پیدا کرده است، افزایش قیمتی نیز رخ داده و نهادهایی مثل شهرداری و دیگر نهادهای موثر در این حوزه در حال ارائه مشوق هایی هستند که باعث جذب سرمایه گذار می شود؛ این سه عامل باعث شده که حرکتی به سمت خروج از رکود در بازار مسکن خراسان رضوی بویژه مشهد شاهد باشیم.
    فرهادی پور با رد فرضیه حبابی بودن این افزایش قیمت خاطرنشان کرد: بخش مسکن ایران نزدیک 6 سال که افزایش قیمت مشهودی نداشته و در سال هایی نیز رشد قیمت نه تنها به میزان تورم افزایش نیافت بلکه با کاهش نیز مواجه بود؛ بنابراین نمی توان گفت حباب مسکن اتفاق افتاده است.
    وی افزود: تنها یک یا دو محله خاص در مشهد هستند که افزایش قیمت در آنها کمی غیرعادی است و این نیز ناشی از هیجانات و رفتارهای سفته بازی خریداران، فروشندگان یا دلالان است که پیش بینی می شود این مسئله نیز بزودی کنترل شود.
    به گفته فرهادی پور، مشهد شهری است که ظرفیت رونق را دارد ولی ممکن است که شیوه ساخت و ساز در آن عوض شود. بعنوان مثال در گذشته ساخت و ساز ها در متراژ 100 متر به بالا بوده اما الان در منطقه ای مانند الهیه که ساخت و ساز در آن رونق گرفته است، ملک های زیر 100 متر متقاضی دارد و سرمایه گذار هم اگر این را تشخیص دهد می تواند تا چند سالی در آن محله و محله های اطراف رونق ایجاد کند.
    وی با اشاره به تأثیر رفتار نهادهای مدنی مانند شهرداری در این بازار اظهار کرد: بازار مسکن در هر مکان ویژگی های خاص خود دارد و نرخ مالکیت مسکن به سبک زندگی، تصورات از بازار مسکن و طرز فکر سرمایه گذار وابسته است. اما در کل شهری دچار سکته در حوزه مسکن نمی شود که نهادهای عمومی مدنی مثل شهرداری و دیگر نهادهای اثرگذار در حوزه مسکن، خوب رفتار کرده و به سرمایه گذار آرامش، امنیت سرمایه گذاری و آسایش روانی بدهند.
    فرهادی پور ادامه داد: اگر سرمایه گذار حس کند نهاد عمومی مثل شهرداری مسیر کسب و کار در حوزه مسکن را سخت می کند وارد این بازار نمی شود.
    وی طراحی هوشمندانه شهر و هدایت فرد به سمت تصمیم هوشمندانه را از ویژگی های شهر هوشمند دانست و بیان کرد: باید برای سرمایه گذار مسیرهایی مشخص شود تا سرمایه گذار بتواند در نبود استرس ناشی از رفتارهای نهاد مدنی، تصمیم هوشمندانه بگیرد.
    از دیگر عوامل مهم تأثیر گذار در بازار مسکن، بنگاه های املاک هستند که بویژه در بازار اجاره نقش مهمی دارند. به گفته فرهادی پور، نرخ حق الزحمه این گروه در ایران شباهتی به کشورهای دیگر ندارد و در مقایسه با برخی از کشورها بسیار بالاتر و در مقایسه با برخی دیگر بسیار پائین تر است که نیاز به بازنگری دارد.
    وی همچنین به مقایسه نرخ مالکیت مسکن در ایران و دیگر کشورها پرداخت و گفت: این نرخ در سوئد 27، در سوئیس 45، در آلمان 49 و در ایران 75 درصد است. همچنین در آمریکا 80 و در افغانستان 95 درصد است.
    فرهادی پور افزود: در ایران ترجیح این است که فرد مالک مسکن باشد اما داده های آماری نشان می دهد که در دهک های بالاتر افراد ترجیح می دهند مالک نباشند.
    وی به ارزش وام مسکن نسبت به ارزش قیمت مسکن نیز اشاره کرد و گفت: در مشهد این نسبت 30 درصد است اما در آلمان 70 درصد و در دانمارک 120 درصد است.
     

    تعداد بازدید: 81
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر