• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 100
    کد: 150060
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس در نشست با نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

    لزوم پیگیری تصویب قانون افزایش سود اوراق مشارکت در مجلس/ برنامه‌ریزی برای وصول یک هزار میلیارد تومان از مطالبات دولتی شهرداری مشهد در سال جاری

    از سال 90 به بعد معمولا میزان سود اوراق مشارکت مساوی یا کمتر از سپرده‌های بانکی است لذا مجبوریم این اوراق را به شرکت‌های تامین سرمایه با هزینه بالاسری زیادی بفروشیم که این کار هزینه زیادی را به شهر و شهرداری تحمیل می‌کند.
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس در نشست با نماینده مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛ لزوم پیگیری تصویب قانون افزایش سود اوراق مشارکت در مجلس/ برنامه‌ریزی برای وصول یک هزار میلیارد تومان از مطالبات دولتی شهرداری مشهد در سال جاری

    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس گفت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست داریم با اصلاح قانون نسبت به افزایش سود اوراق مشارکت نسبت به سپرده‌های بانکی اقدام نمایند.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، رضا خواجه نائینی در نشست با نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و دو تن از سرمایه‌گذاران شهر مشهد اظهار کرد: این نشست با هدف آشنایی بیشتر نمایندگان مجلس با مسایل و مشکلات سرمایه‌گذاران حوزه اقتصاد شهری و شهرداری در خصوص قوانین این حوزه با حضور دو تن از سرمایه‌گذاران برگزار شد.
    وی افزود: پیشنهاداتی مطرح و تصمیماتی نیز در این حوزه اتخاذ گردید و مقرر شد تعاملات بیشتری از سوی شهرداری با سرمایه‌گذاران صورت گیرد.
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس ادامه داد: هدف اصلی این جلسه بحث بر روی قوانینی بود که در اکثر مواقع ما را دچار مشکل می‌کند که پیشنهادات لازم در این زمینه ارائه شد تا پیگیری‌های مورد نیاز در مجلس برای اصلاح قوانین موجود و یا تصویب قوانین جدید صورت پذیرد.
    سال گذشته 100 درصد تعهد دولت از اوراق مشارکت منتشر شده شهرداری مشهد پرداخت شد
    خواجه‌نائینی خاطرنشان کرد: از نمایندگان مشهد و سایر نمایندگان مجلس درخواست شد تا کمک بیشتری برای وصول مطالبات شهرداری از دستگاه‌های دولتی انجام دهند که خوشبختانه سال گذشته کمک خوبی در این زمینه و هم در زمینه دریافت مجوز انتشار اوراق مشارکت از سوی نمایندگان مجلس صورت گرفت.
    وی با اشاره به نیاز شهرداری‌ها جهت مساعدت از سوی نمایندگان مجلس برای تصویب قوانین تسهیل‌گر حوزه سرمایه‌گذاری و انتشار اوراق مشارکت افزود: به طور کلی قبل از سال 96 تنها موفق به اخذ 30 میلیارد تومان از تعهد دولت در بازپرداخت 50 درصد از اصل و سود اوراق مشارکت منتشر شده، شدیم که کل تعهد دولت در این زمینه 300 میلیارد تومان بود یعنی تنها 10 درصد وصولی در این بخش داشتیم.
    خواجه‌نائینی ادامه داد: سال گذشته کل تعهد دولت در بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت منتشر شده توسط شهرداری مشهد، 530 میلیارد تومان بود که برای اولین بار با کمک نمایندگان مجلس و یاری دولت، 100 درصد این مبلغ وصول شد و عملا رشد 20 برابری در این بخش داشتیم.
    طلب 3200 میلیارد تومانی شهرداری مشهد از دولت و دستگاه‌های دولتی
    وی با اشاره به قول مساعد قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی برای کمک به تحقق وصول تعهد دولت از اوراق مشارکت منتشر شده شهرداری در سال جاری، اذعان کرد: تعهد دولت از اوراق مشارکت سررسید شده در سال جاری، پرداخت 370 میلیارد تومان از اصل و سود می‌باشد. همچنین 250 میلیارد تومان نیز طلب شهرداری در این بخش از دولت مربوط به قبل از سال 96 است.
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد بیان کرد: در مجموع تاکنون 600 میلیارد تومان از دولت بابت اوراق مشارکت منتشر شده طلب داریم. همچنین 2 هزار و 600 میلیارد تومان نیز بدهی دستگاه‌های دولتی استان و شهر به شهرداری مشهد است که تاکنون موفق به اخذ مبلغی از این طلب نشده‌ایم ولی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی قول مساعد داد تا مساعدت لازم را در زمینه وصول این طلب نیز مبذول نماید.
    برنامه‌ریزی برای وصول یک هزار میلیارد تومان از مطالبات دولتی شهرداری مشهد در سال جاری
    وی گفت: شهردار مشهد با رئیس جمهور، رییس سازمان برنامه و بودجه و معاون اول رئیس جمهور مکاتباتی در این زمینه داشته است که امیدواریم بخشی از این مطالبات از دستگاه‌های دولتی در سال جاری وصول شود. در صورت تحقق 20 درصد از این طلب، امید می‌رود مجموعا در سال جاری یک هزار میلیارد تومان وصولی از دولت داشته باشیم که گشایشی در امور شهر ایجاد شده و بخش زیادی از مشکلات شهرداری نیز حل خواهد شد.
    خواجه نائینی تصریح کرد: در حوزه قوانین مهم‌ترین مشکل این است که تا سال 90، معمولا نرخ اوراق مشارکت منتشر شده یک تا دو درصد از میزان سود سپرده‌گذاری در بانک‌ها بیشتر بود لذا جذابیت لازم برای خرید این اوراق توسط مردم و حضور آنها در توسعه کشور وجود داشت و معمولا همه اوراق منتشر شده را مستقیما مردم می‌خریدند.
    درخواست از نمایندگان مجلس برای تصویب قانون افزایش سود اوراق مشارکت نسبت به سپرده‌های بانکی
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس ادامه داد: اما از سال 90 به بعد معمولا میزان سود اوراق مشارکت مساوی یا کمتر از سپرده‌های بانکی است لذا مجبوریم این اوراق را به شرکت‌های تامین سرمایه با هزینه بالاسری زیادی بفروشیم که این کار هزینه زیادی را به شهر و شهرداری تحمیل می‌کند.
    وی ادامه داد: درخواست کردیم از سال آینده این تفاوت سود دوباره بین سپرده‌های بانکی با اوراق مشارکت ایجاد شود تا هم هزینه‌های ما کاهش یابد و هم با افزایش سود اوراق، جذابیت خرید اوراق برای مردم افزایش یابد و مردم به جای شرکت‌های تامین سرمایه سود اوراق مشارکت را دریافت نمایند.
    احمد پورمفردی 

    تعداد بازدید: 100
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر