• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 107
    کد: 143944
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۰/۱۶
    شهردار مشهد مقدس در همایش ملی مالیات بر ارزش افزوده:

    به دنبال تصویب قانون خودکفایی، شهرداری ها به سمت درآمدهای ناپایدار سوق یافتند

    شهردار مشهد مقدس با بیان اینکه مجلس باید شهرداری‌ها را از دولت جدا کند، گفت: دولت می‌تواند از ظرفیت‌ شهرداری‌ها برای توسعه کشور استفاده کند.
    شهردار مشهد مقدس در همایش ملی مالیات بر ارزش افزوده: به دنبال تصویب قانون خودکفایی، شهرداری ها به سمت درآمدهای ناپایدار سوق یافتند

     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، تقی‌زاده خامسی در همایش ملی «مالیات بر ارزش افزوده» که در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: شهرداری‌ها قبل از انقلاب در 4 دوره دچار تغییر شدند، یکی در سال 1286 که قانون بلدیه تاسیس شد یعنی در انقلاب مشروطه، دیگری در سال 1309 که نظام‌نامه بلدیه در دوره پهلوی اول به تصویب رسید، تغییر بعدی در سال 1334 بود که قانون تاسیس شهرداری‌ها در دوره مرحوم مصدق تصویب شد و نهایتا سال 1345 یعنی دوره پهلوی دوم که انجمن‌های شهری تشکیل شد.
    وی افزود: همه این تغییرات، تاثیری در درآمدهای شهرداری‌ها نداشت و تا بعد از انقلاب حدود 80 درصد درآمدهای شهرداری‌ها از محل درآمدهای عمومی تامین می‌شد اما این روند بعد از انقلاب دچار تغییرات جدی شد مخصوصا از سال 62 که قانون خودکفایی شهرداری‌ها تصویب شد زیرا در این قانون هیچ ممر درآمد جایگزینی هم برای شهرداری‌ها پیش‌بینی نکردند و فقط درآمدها را حذف کردند.


    قانون خودکفایی، شهرداری‌ها را به سمت درآمدهای ناپایدار سوق داد
    شهردار مشهد مقدس تصریح کرد: با این قانون که تصویب شد کل استقلال مالی شهرداری‌ها بهم ریخت. به‌دنبال تصویب این قانون اتفاق بدی که در شهرداری‌ها افتاد، این بود که شهرداری‌ها به سمت درآمدهای ناپایدار سوق پیدا کردند چون جانشینی برای درآمدهای عمومی شهرداری‌ها تعریف نگردید و اتکا به درآمدهای عمومی از 80 درصد قبلی به 3 درصد کاهش یافت. تقی‌زاده خامسی ادامه داد: لذا شهرداری‌ها به سمت تراکم فروشی رفتند و در حال حاضر 75 درصد درآمد شهرداری‌ها از همین محل است.


    بدهی 10 هزار میلیارد تومانی شهرداری مشهد به بانک‌ها و مردم
    وی خاطرنشان کرد: با افت و خیز ساختمان‌سازی، این درآمدهای ناپایدار نیز کم و زیاد می‌شود. گاهی درآمد شهرداری‌ها زیاد می‌شود و شهرداری نمی‌داند با این افزایش درآمد چه بکند و گاهی مثل زمان حال، شهرداری‌ها برای پرداخت حقوق پرسنلشان هم مشکل دارند و برای حل این مشکل گاهی وام درصد بالا می‌گیرند.
    شهردار مشهدمقدس بیان کرد: بنده زمانی که شهردار مشهد شدم، شهرداری این شهر 6 هزار میلیارد تومان بدهی بانکی داشت که 3 هزار میلیارد تومان از این رقم معوق شده بود، همچنین 2 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و 2 هزار میلیارد تومان نیز به مردم بابت تملکات بدهکاریم. یعنی شهرداری مشهد در مجموع حدود 10 هزار میلیارد تومان بدهی دارد.


    طلب 300 میلیارد تومانی شهرداری مشهد از سازمان امور مالیاتی از محل مالیات بر ارزش افزوده
    وی گفت: قانون ارزش افزوده کار را برای شهرداری‌ها بدتر کرد. این قانون قرار بود 5 سال به صورت آزمایشی اجرا شود و اگر مناسب بود نقاط اشکالش برطرف شده و ادامه یابد، اما تاکنون 9 سال از اجرای آزمایشی این طرح می‌گذرد. مالیات بر ارزش افزوده، موضوع مالیات و عوارض را با هم مخلوط کرده است در صورتی که عوارض را قبل از آغاز کسب و کار می‌گیرند که در حال حاضر با مالیات که بعد از کسب دریافت می‌شود، مخلوط شده است.
    شهردار مشهد مقدس با اشاره به اینکه شهرداری‌ها در حال حاضر دستشان به سوی خزانه دولت دراز شده است، اظهار کرد: در حال حاضر 300 میلیارد تومان عوارض ارزش افزوده از سازمان مالیاتی طلب داریم. به طرق مختلف اداره مالیاتی مستندات ما را قبول نمی‌کند چون قصد ندارد این مبلغ را پرداخت نماید.


    مجلس شهرداری‌ها را از دولت جدا کند
    تقی‌زاده خامسی ادامه داد: بر اساس قانون، دستگاه‌های دولتی باید عوارض ساخت و سازشان را به شهرداری‌ها پرداخت نمایند که از این محل 2500 میلیارد تومان از دولت طلبکاریم.
    وی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: ما را به صورت جدی از دولت جدا کنید. متاسفانه هر طرحی که مربوط به شهرداری در مجلس به تصویب می‌رسد آخرش می‌نویسند با هماهنگی وزارت کشور اجرایی شود.


    دولت از ظرفیت‌های شهرداری‌ها برای توسعه کشور استفاده کند
    شهردار مشهد مقدس افزود: 5 دوره از تشکیل شوراهای اسلامی شهر گذشته است اما انصافا ببینید چقدر اختیارات به این تشکیلات داده‌اید؟ هر چقدر هم اختیارات داشته است از آن گرفته و به دولت داده‌اید.
    تقی‌زاده خامسی تصریح کرد: شهرداری‌ها خیلی گرفتارند ولی با همه این گرفتاری‌ها ظرفیت‌هایی دارند که دولت اگر خوب از آن‌ها استفاده کند رونق خوبی در شهرها ایجاد می‌شود. من به عنوان یک کارشناس می‌گویم این ظرفیت می‌تواند در جهت توسعه کشور استفاده شود به شرط اینکه دولت و مجلس هر روز در جهت کاستن از اختیارات مدیریت شهری گام برندارند.
    نمایندگان ظرفیت شهرداری‌ها را به دولت معرفی کنند
    وی با اشاره به اینکه مالیات بر ارزش افزوده هم که هر روز وضع بدتری پیدا می‌کند، افزود: در تغییرات جدید بخشی از این مالیات در اختیار وزارت کشور و بخشی از آن نیز در اختیار شهرهای کوچک قرار گرفته است. مشهد پذیرای سالانه 25 میلیون زائر می‌باشد و نباید فقط جمع‌آوری زباله زائران بر عهده شهرداری مشهد باشد بلکه لازم است از محل همین مالیات بر ارزش افزوده هزینه‌های خدمات‌رسانی به این زائران نیز جبران شود.
    شهردار مشهدمقدس خاطرنشان کرد: نمایندگان و مدیران، ظرفیت شهرداری را به دولتمردان معرفی کنند تا دولت در کنار شهرداری‌ها قرار گیرد، تا اینکه کارهای بزرگی را در کشور اجرایی سازیم.

    تعداد بازدید: 107
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر