• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 143
    کد: 140532
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
    مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان شهرداریها و دهیاری‌های کشور مطرح کرد؛

    مالی‌سازی شهرها، راهکاری برای رشد بنیه اقتصادی شهرداری‌ها است

    دستورالعمل استفاده از ابزارها و نهادهای مالی برای تامین مالی کسری بودجه شهرداری‌ها از محل صکوک استصناع بازار سرمایه، صکوک استصناع بازار پول، صکوک اجاره بازار پول، اوراق قرض الحسنه، اوراق مرابحه، صکوک اجاره بازار سرمایه و صندوق زمین و ساختمان ابلاغ شده است.
    مدیر کل دفتر امور اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان شهرداریها و دهیاری‌های کشور مطرح کرد؛ مالی‌سازی شهرها، راهکاری برای رشد بنیه اقتصادی شهرداری‌ها است

    مدیر کل دفتر اموراقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان شهرداریها و دهیاری‌های کشور گفت: مالی‌سازی شهرها، راهکاری برای رشد بنیه اقتصادی شهر و شهرداری‌ها است.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، بهرام وهابی با بیان این مطلب در سلسله نشست‌های تخصصی شهر اندیش که با موضوع «بررسی دلایل ورشکستگی در نظام شهرداری‌های کلانشهرها و راه‌های برون رفت آن» در سالن جلسات تالار شهر برگزار شد، اظهار کرد: مالی‌سازی شهرها به معنای توسعه بازارهای مالی در شهر و استفاده از مبانی فعالیت‌های عوامل موثر در بازار پول است و راهکاری برای رشد و تقویت بنیه اقتصادی شهرها و شهرداری‌ها به شمار می‌رود.
    وی ابراز کرد: تحقیقات نشان داده است اگر حجمه‌ای از فعالیت‌های مالی در شهر رخ دهد، شاخص‌های مالی شهرداری رشد چشمگیری پیدا خواهد کرد. برای مثال اگر در بورس منطقه‌ای واسط مالی خوبی وجود داشته باشد، این امر به رشد مالی شهر و گسترش بنیه اقتصادی شهرداری‌ها کمک خواهد کرد.
    مدیر کل دفتر اموراقتصادی و سرمایه‌‎گذاری سازمان شهرداریها و دهیاری‌های کشور در خصوص راهکارهای تامین مالی کسری بودجه شهرداری‌ها، بیان کرد: مجوزهای قانون بودجه سال 95 کل کشور برای انتشار انواع ابزار مالی برای شرکت‌های دولتی در انتشار اوراق مشارکت و صکوک به مبلغ 100هزار میلیارد ریال با سهم 19 درصد پیش‌بینی شده است.
    وهابی افزود: در قانون بودجه سال 95 کل کشور، سهم بخش دولتی در انتشار اوراق مشارکت، 50 هزار میلیارد با سهم 10 درصد در نظر گرفته شد و در این بین، مجوز قانونی بودجه سال 95 برای شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته برای انتشار انواع ابزار مالی به 70 هزار میلیارد ریال با سهم 14 درصد رسیده است.
    وی گفت: دستورالعمل استفاده از ابزارها و نهادهای مالی برای تامین مالی کسری بودجه شهرداری‌ها از محل صکوک استصناع بازار سرمایه، صکوک استصناع بازار پول، صکوک اجاره بازار پول، اوراق قرض الحسنه، اوراق مرابحه، صکوک اجاره بازار سرمایه و صندوق زمین و ساختمان ابلاغ شده است.
    مدیر کل دفتر اموراقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان شهرداریها و دهیاری‌های کشور خاطر نشان کرد: دستورالعمل صکوک استصناع بازار سرمایه دی‌ماه سال 92 ابلاغ شد و حدودا 4 سال از آن زمان می‎گذرد. همچنین دستورالعمل صکوک استصناع بازار پول نیز خردادماه سال 91 ابلاغ شد و بیش از 5 سال از ابلاغ آن می‌گذرد.
    وهابی افزود: دستور العمل صکوک اجاره بازار پول، اوراق قرض الحسنه و ارواق مرابحه نیز در سال 90 ابلاغ شده و حدودا 5 سال از زمان ابلاغیه آن می‌گذرد. همچنین از دستور العمل ابلاغی صکوک اجاره بازار سرمایه و صندوق زمین و ساختمان نیز که در سال‌های 89 و 88 منتشر شد، 8 سال می‌گذرد و ضرورت دارد برای تامین مالی کسری بودجه شهرداری‌ها از محل این منابع استفاده شود.
    در ادامه این نشست، همچنین مباحثی چون بازارهای بورس جهانی و عوامل اثرگذار بر بازار بورس، سهم بازار و قدرت آن در بازارهای مالی، مارکتینگ، ابزارهای مالی، اصول تامین منابع مالی پروژه ها و غیره نیز بحث و بررسی گذاشته شد.
    شایان ذکر است؛ این نشست با حضور غلامرضا فیضی رئیس کمیسیون ویژه مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای شهر، احمد نوروزی رئیس کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای شهر و گندمی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد و جمعی از نخبگان و مدیران شهری برگزار شد، 

    تعداد بازدید: 143
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر