• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 75
    کد: 137138
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
    عضو کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد:

    زمینه تسهیل سرمایه گذاری خارجی در مشهد باید توسط دولت فراهم شود

    عضو کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهدمقدس گفت: هماهنگی دولت ملی و محلی می‌تواند زمینه تسهیل سرمایه گذاری خارجی در مشهد را فراهم کند.

    عضو کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد: زمینه تسهیل سرمایه گذاری خارجی در مشهد باید توسط دولت فراهم شود

    محمدهادی مهدی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در مورد وضعیت پروژه‌های مشارکتی در مشهد اظهار داشت: با توجه به رکود چند سال گذشته در حوزه اقتصاد، مسکن و ساخت و‌ساز در مشهد و بعضاً برخورد نامناسب با برخی سرمایه گذاران، ظرف مدت گذشته نشست‌هایی داشتیم و در راستای حل مشکلات و تسهیل سرمایه گذاری در مشهد عمل خواهیم کرد.

    عضو کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد افزود: در جلسات اخیر این بحث مطرح شد که یکسری از سرمایه‌گذاران قبلی به دنبال این بودند که سرمایه خود را از مشهد ببرند و بخشی نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و میل و رغبت زیادی به ادامه کار ندارند و این جمع بندی ما را به این نتیجه رسانده که یکی از اولویت‌های ما حل مشکلات و مسائل مبتلابه سرمایه گذاران باشد و گره‌ها را در این زمینه برطرف و حضور سرمایه‌گذار در شهر مشهد را تسهیل کنیم.

    فضای سرمایه گذاری در مشهد باید تسهیل شود

    مهدی‌نیا در مورد اینکه چرا سرمایه‌گذاری در مشهد به سمت فضای تجاری گرایش پیدا کرده تاکید کرد: بحث نحوه و ماهیت و کارکرد پروژه‌های سرمایه گذاری در مشهد را باید مقداری باز بگذاریم زیرا هر نوع مداخله‌ای از سوی دستگاه‌های تصدی‌گر صورت بگیرد وجهه دستوری به خود می‌گیرد.

    وی با اشاره به اینکه اگر فقط سراغ یک نوع کاربری سرمایه‌گذاری در مشهد برویم اشباع سازی صورت می‌گیرد تصریح کرد: آنچه وظیفه مدیریت شهری است، هدایت و کنترل سرمایه گذاری در شهر مشهد است و باید باب‌های جدید در حوزه‌هایی مانند گردشگری و سایر حوزه‌ها باز شود و نباید مداخله مستقیم داشته باشیم.

    ضرورت حمایت از سرمایه گذاران دارای ایده

    مهدی نیا با اشاره به اینکه سرمایه گذاران در این حوزه‌ها باید با ایده و نوآوری وارد شوند اظهار داشت: اتفاقی که در حوزه حمل و نقل مشهد را رخ داد در این زمینه مثال قرار دهید؛ بخش خصوصی ورود کرد و تکنولوژی خودش را نیز وارد کرد و هرچند ابتدا نهادهای متصدی مخالفت‌هایی داشتند اما شرکت‌های خصوصی در زمینه حمل و نقل خود را اثبات کردند.

    وی افزود: باید سرمایه‌گذاران با ایده‌های به روز وارد شوند و وظیفه ما به عنوان شورا و مدیریت شهری این است که خود را تطبیق دهیم؛ در همه دنیا برای سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری و ایده جدید فرش قرمز پهن می‌شود و مدیریت شهری هم باید این انعطاف پذیری را داشته باشد.

    الزامات سرمایه گذاری خارجی

    مهدی‌نیا در مورد مبحث سرمایه گذاری خارجی در مشهد نیز بیان کرد: بخش زیادی از بحث سرمایه‌گذاری خارجی و ورود آن به مشهد و تسهیل سرمایه گذاری در این حوزه، به تسهیل‌گری دولت بازمی‌گردد و اگر دولت عنایت ویژه به شهر مشهد داشته باشد این مهم می‌تواند به نحو مطلوبی محقق شود.

    عضو کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد بیان کرد: ما انتظار ریالی از دولت نداریم و تنها انتظار تسهیل‌گری از دولت داریم؛ برای مثال در این حوزه می‌توان انتظار داشت منطقه ویژه اقتصادی و یا خط ویژه اعتباری برای مسلمانان و دول مسلمان راه‌اندازی شود.

    مهدی‌نیا با اشاره به ضرورت تسهیل‌گری فعالیت‌ها برای سرمایه‌گذاری در مشهد مقدس گفت: اگر بخواهید در هنک‌گنک شرکت سرمایه‌گذاری تاسیس کنید فقط 8 ساعت زمان نیاز است؛ این مسئله کلی صحبت و بحث دارد؛ سوال این است که اگر یک برند بخواهد در مشهد فعالیتش را آغاز کند چقدر درگیر مجوزها است؟

    لزوم هماهنگی دولت ملی و محلی

    وی با اشاره به اینکه مدیریت شهری نیز در زمینه تسهیل فعالیت‌های سرمایه گذاری باید در کنار دولت قرار بگیرد اظهار داشت: این اتفاق باید صورت بگیرد تا حداکثر تسهیل‌گری ایجاد شود و این اتفاق اگر بیفتد باید منتظر آینده روشنی در سرمایه گذاری بین المللی باشیم.

    مهدی نیا با اشاره به اینکه باید زمینه مناسبی برای فعالیت شرکت‌های توسعه دهنده سرمایه گذاری فراهم شود خاطرنشان کرد: در همه دنیا شرکت‌های توسعه‌دهنده بین‌المللی حضور دارند؛ اینها وارد مذاکره با مدیریت شهری می‌شوند و در چارچوب مقررات زمینه تسهیل و توسعه سرمایه گذاری را فراهم می‌کنند.

    بازده بالای سرمایه گذاری در مشهد

    وی گفت: نتیجه این مهم این می‌شود که یک خط منظم سرمایه گذاری در شهرهای توسعه یافته مشاهده می‌کنید اما در مشهد چون خرده مالک و خرده سرمایه گذار داریم یک نمای یک شکل و متحدالشکل و ضوابط و مقررات را مشاهده نمی‌کنید و انتظار دارید فقط با نظارت صرف و کاغذی شاهد توسعه باشید؟ این مهم امکان‌پذیر نیست و باید به سرمایه‌گذار اجازه دهیم در قالب شرکت‌های توسعه‌دهنده ملی و بین المللی وارد شود و مشهد نیز این ظرفیت را دارد.

    عضو کمیسیون اقتصادی شورای شهر مشهد ادامه داد: بازده سرمایه‌گذاری در کشور ما و در مشهد مقدس بسیار بالاست و فقط باید تسهیل‌گری از سوی دولت ملی و محلی رخ دهد. شهروندان و سرمایه‌گذاران مسلمانی هستند که به دلیل تعصب و عرقی که نسبت به امام هشتم(ع) دارند آماده سرمایه گذاری در مشهد هستند.

     

    تعداد بازدید: 75
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر