• پنج شنبه،28 تیر 1397
 • ورود
 
     
   • بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 100
    کد: 135438
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
    در گفتگو با عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مطرح شد:

    لزوم بازنگری در سیاست‌های جذب سرمایه‌گذاری

    برای انجام یک سرمایه‌گذاری به عوامل مختلفی نیاز است: سرمایه‌گذار، سرمایه، تکنولوژی، نیروی متخصص، تجهیزات و امکانات و.... و تا زمانی که این شرایط فراهم نشود صحبت از ورود سرمایه‌گذار و علاقه او به حضورد بازار اقتصادی این شهر بی معنی‌است.
    در گفتگو با عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مطرح شد: لزوم بازنگری در سیاست‌های جذب سرمایه‌گذاری

    به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی، موضوع یافتن راهکارهای مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه شهری یکی از چالش های بزرگ کلان شهرهایی مانند مشهد است. این‌که سیاست‌های کلی شهر چگونه و بر چه اساس هماهنگ با سیاست‌های اقتصادی کلان نظام و بر پایه‌ی جذب حداکثری سرمایه‌ برقرار گرد. دکتر حسن تحصیلی دکترای اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد معتقد است بحث سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری به عنوان مزیت شهر مشهد می‌تواند به صورت ویژه‌ای در جهت جذب حداکثری سرمایه‌گذار در دستور کار قرار گیرد.
    این دکترای اقتصاد معتقد است وجه تمایز مشهد که می‌تواند در حوزه اقتصاد شهری مزیت محسوب شود، ویژگی خاص مشهد در بحث قابلیت‌های گردشگری است. وی معتتد است: اگر در بحث گردشگری سرمایه‌گذاری لازم انجام شود و زیرساخت‌های مورد نیاز مانند حمل و نقل،ارتباطات و امکانات و خدمات شهری مورد نیاز گردشگر تامین شود؛ صنعت گردشگری می تواند در مشهد به تنهایی یکی از اصلی‌ترین راه‌های جذب سرمایه و تحول اقتصاد شهری در مشهد باشد.
    تحصیلی می‌افزاید: برای انجام یک سرمایه‌گذاری به عوامل مختلفی نیاز است: سرمایه‌گذار، سرمایه، تکنولوژی، نیروی متخصص، تجهیزات و امکانات و.... و تا زمانی که این شرایط فراهم نشود صحبت از ورود سرمایه‌گذار و علاقه او به حضورد بازار اقتصادی این شهر بی معنی‌است.
    عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی در ادامه پیرامون اهمیت مدیریت کلان اقتصادی در بحث سرمایه‌گذاری اظهار می دارد: تمامی عواملی که نام برده شد تنها با عملکرد هماهنگ و متحدالشکل مدیریت کلان اقتصادی قابل اجرا است.این‌که مسئولان سیاست‌های کلان را به گونه‌ای تنظیم کنند که تولید، صنعت و خدمات در ارتباط با هم به اجرا در آید.
    وی از عامل سوء مدیریت به عنوان اصلی‌ترین مانع در توقیف سرمایه‌گذاری در ایران نام برد و می‌افزاید: مشکل ما در ایران بحث مدیریت است. وگرنه نه مشکل سرمایه داریم که وجود هزاران میلیارد پول سرگردان در موسسات مالی وبانک ها مهر تائید بر آن است و نه مشکل نیروی کار که آمار بالای متقاضیان اشتغال موید همین موضوع است.
    تحصیلی بیان می‌دارد: دولت و مجلس می‌بایست در هماهنگی با یکدیگر سیاست‌ها و مقررات مرتبط با بحث سرمایه‌گذاری را تعیین و ابلاغ و قوه قضائیه با تامین امنیت سرمیه‌گذاری مثلث این مدیریت بهینه را تکمیل کند. اگر سیاست‌های کلی به درستی و هماهنگ با تمامی ارگان ها و سازمان‌های کشور ابلاغ شود مزیت‌ها آشکار و کمبودها مشخص می‌شوند و آن‌جاست که امکان سرمایه‌گذاری در شهری مانند مشهد از بلقوه به بلفعل تبدیل می‌شود.
    تحصیلی در جواب به این سوال ارجحیت در حوزه شهری با کدام سرمایه گذاری است؟ خرد یا کلان؛ پاسخ می‌دهد: سرمایه گذاری به صورت کلان در واقع تحت تاثیر سیاست های کلی نظام و کشور است. اگر سیاست‌های کلی سرمایه‌گذاری تسهیل شود مسلما سرمایه‌گذاری‌های خرد به صورت خودکار ایجاد و توسعه می‌یابند. به طور مثال اگر سیستم حمل و نقل هوای کشور ارتقاء یابد به واسطه ی ان گردشگر بیشتری به ایران خواهد آمد، بالطبع حمل و نقل درون شهری نیز توسعه خواهد یافت. زمانی که امنیت و سودآوری بخش خصوصی در شهری مانند مشهد تامین شود، این بخش مشتاقانه به سمت توسعه و گسترس سرمایه‌ خود خواهد آمد.‎
     

    تعداد بازدید: 100
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد:
    2 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر