• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 136
    کد: 127963
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۳/۱۱
    مدیر سرمایه‌گذاری شهرداری مشهد از اقدامات مدیریت شهری برای تکمیل پروژه‌های مشارکتی نیمه تمام می‌گوید؛

    پیشرفت ۵۵ درصدی در پروژه‌های مشارکتی

    جذب سرمایه و افزایش مشارکت سرمایه‌گذارها در پروژه‌ها نه‌تنها بار مالی روی دوش شهرداری را کم می‌کند، بلکه به‌نوعی روحیه مشارکت و همکاری را هم در جامعه پراکنده می‌کند.
    مدیر سرمایه‌گذاری شهرداری مشهد از اقدامات مدیریت شهری برای تکمیل پروژه‌های مشارکتی نیمه تمام می‌گوید؛ پیشرفت ۵۵ درصدی در پروژه‌های مشارکتی

    جذب سرمایه و افزایش مشارکت سرمایه‌گذارها در پروژه‌ها نه‌تنها بار مالی روی دوش شهرداری را کم می‌کند، بلکه به‌نوعی روحیه مشارکت و همکاری را هم در جامعه پراکنده می‌کند. دراین‌خصوص یکی از نهادهایی که بیشترین تأثیر را در افزایش مشارکت مردم در ساخت و توسعه شهر دارد، مدیریت سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های معاونت اقتصادی شهرداری مشهد است. عملکرد این مدیریت در طول سالیان گذشته را در گفتگویی با محمدهادی محمدی‌مقدم، مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری، در ادامه مطالعه خواهید کرد.
    محمد‌هادی محمدی‌مقدم، مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد در گفتگو با شهرآرا گفت: «یکی از اولین پروژه‌های مشارکتی شهرداری، پروژه سلمان در سال٨٢ بود؛ در دوران آقای بنی‌هاشمی. آن زمان نیاز به تأیید شورا نبود. برج سلمان در قراردادی بین شهرداری و شرکت سرمایه‌گذار شروع شد.».
    وی ادامه داد: «اولین پروژه‌ای که با تأیید شورای شهر انجام شد، پروژه صدر بود که در سال٨٨ انجام شد. در ابتدای شورای شهر چهارم پروژه‌های مشارکتی حدود ١۵درصد پیشرفت فیزیکی داشتند.».
    مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد افزود: «از سال٩٢ که دولت و شورای شهر جدید شکل گرفت، اثرات عملکرد دولت، رکود را بر جامعه حکم‌فرما کرد.». وی در توضیح این مطلب با اشاره به اینکه این مدیریت پروژه‌های زیادی را به‌صورت بی‌نام به شکل فراخوان منتشر کرده است، تأکید کرد: «با توجه به اینکه پروژه‌های بی‌نام سنگین بود و ازسویی بازار مسکن و ساختمان دچار رکود سنگینی بود، سرمایه‌گذار‌ها در سال‌های ابتدایی مدیریت شورای چهارم، تمایلی به سرمایه‌گذاری نداشتند. درنتیجه سیاست ما در سال‌های ٩٢ تا ٩٣ تسریع پروژه‌های مصوب و رفع مشکلات پروژه‌های دارای مشکل بود که در آن موفق بودیم.». مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد تصریح کرد: «در سال٩٣ سیاست را به‌سمتی بردیم تا زمین‌های بافت فرسوده مانند عامل و آبکوه را تعریف پروژه کنیم؛ اما چون تملک‌های آن موفقیت‌آمیز نبود، به نتیجه نرسید.».

    مشوق‌های مفید شورا برای پروژه‌های حاشیه
    وی افزود: «با توجه به مشوق‌هایی که شورای چهارم برای پروژه‌های مشارکتی تعیین کرد، تعریف پروژه‌های مشارکتی و انعقاد قرارداد از سال٩۴ تقریباً شروع شد و پروژه ایثار در منطقه محروم مشهد ابلاغ شد. این پروژه به نسبت سایر پروژه‌های مشارکتی سهم بیشتری را از حجم سرمایه‌گذاری دارا بود.».
    مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد ادامه داد: «پروژه مشارکتی بعدی شهرداری مشهد در بخش مشارکت بعد از سال٩۴، پروژه طرق بود که بعد از چهار ماه عقدقرارداد شد و مشکلاتی هم که در بخش زمین آستانه‌ای بود، با هماهنگی صورت‌گرفته حل‌وفصل شد. این پروژه در انتظار مجوز کمیسیون ماده۵ است.».
    وی در ادامه افزود: «پروژه‌هایی که در سال٩۵ مجوزهای آن را گرفتیم، شامل حافظ ١ و ٢ در میدان حافظ بود که احتمالا برای خودروهای سبک استفاده می‌شود.». به گفته مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد، پروژه حافظ٢ برای مجموعه تجاری بنکدار‌های پارچه برنامه‌ریزی شده است؛ زیرا دسترسی راحت‌تری را به ترمینال و فرودگاه دارند و انبارهای آن‌ها اغلب در همین منطقه است.
    محمدی‌مقدم افزود: «پیشرفت پروژه‌های قبل از شورای چهارم، از ١۵درصد به ٧٠درصد افزایش پیدا کرده است که نشان از تصمیم‌گیری و سیاست‌های هوشمندانه این دوره از شورا دارد.».
    مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد ادامه داد: «یکی از اقداماتی که از سال٩۴ شروع شد، فروش سهم شراکت شهرداری بود تا سایه شهرداری از پروژه‌ها برداشته شود. این امر دو مزیت داشت؛ اول آنکه سرمایه‌گذار برای تسهیلات شریک نداشت تا ممانعتی ازسوی بانک‌ها صورت پذیرد و دوم اینکه شهرداری می‌توانست پروژه‌ها را درصورت ساخت بفروشد و با تسهیل سرمایه، پروژه‌های دیگر را تعریف کند.».محمدی‌مقدم بیان کرد: «پروژه پارکینگ امام‌رضا(ع) را در شورای چهارم شروع کردیم که در نوع خود بی‌نظیر بود. قرارداد این پروژه به‌لحاظ نواقص اصولی درحال فسخ بود؛ اما اصلاح قرارداد و رفع نواقص و اجرای کار، عملا در دوره چهارم انجام شد.».پروژه ساحل (یا همان بوستان چهل‌بازه) یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های معاونت اقتصادی شهرداری مشهد بوده است که موقعیت مکانی آن و قرارگرفتنش در مقابل نمایشگاه بین‌المللی، ویژگی خاصی به این پروژه بخشیده است. مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد دراین‌باره گفت: «عرصه و زیربنای این پروژه به‌ترتیب ۴٩١۶٣ و ٢١٩۴٠٠ مترمربع بود که کاربری‌های درنظر گرفته‌شده در این پروژه تجاری، اقامتی و گردشگری است و بدون‌‌شک با توجه به موقعیت مکانی این پروژه می‌تواند به یکی از قطب‌های مهم شهری برای مردم و زائران شهر مشهد مقدس تبدیل شود.».

     

    تعداد بازدید: 136
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر