• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 153
    کد: 127958
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۳/۱۱
    معاون اقتصادی شهرداری مشهددر تشریح کارنامه عملکرد این معاونت مطرح کرد؛

    اجرای پروژه‌های شهری و سرمایه‌گذاری با برند مشارکتی

    معاونت اقتصادی را باید جزو معاونت‌های مهم در شهرداری مشهد دانست. بررسی عملکرد این معاونت در طول سال‌های دوره چهارم شورای شهر می‌تواند ما را تا اندازه‌ای با حجم عملیاتی که در این معاونت انجام شده است، آشنا کند.
    معاون اقتصادی شهرداری مشهددر تشریح کارنامه عملکرد این معاونت مطرح کرد؛ اجرای پروژه‌های شهری و سرمایه‌گذاری با برند مشارکتی

     گروه گزارش – معاونت اقتصادی را باید جزو معاونت‌های مهم در شهرداری مشهد دانست. بررسی عملکرد این معاونت در طول سال‌های دوره چهارم شورای شهر می‌تواند ما را تا اندازه‌ای با حجم عملیاتی که در این معاونت انجام شده است، آشنا کند.
    محمدرضا مزجی، معاون اقتصادی شهرداری مشهد در گفتگو با شهرآرا، درهمین‌زمینه خلاصه‌ای کوتاه از کارنامه عملیاتی خود و همکارانش را ارائه می‌دهد.
    وی از اجرای مشارکتی پروژه‌های شهری شروع کرده و می‌گوید: «یکی از بهترین کارها در حوزه اقتصادی این بود که پروژه‌های شهری و سرمایه‌گذاری را به‌صورت مشارکتی اجرا کردیم. در این مدل، شهرداری زمین و پروانه داده و فعال اقتصادی نیز سرمایه‌گذاری می‌کند.».
    معاون اقتصادی شهردار در توضیح بیشتر این مطلب ادامه می‌دهد: «در سایر شهرداری‌های کشور تنها روش سرمایه‌گذاری از طریق پروژه‌های مشارکتی است؛ اما شهرداری مشهد برای اولین‌بار روش‌های دیگری را نیز اجرایی کرده است که ازجمله آن می‌توان به فروختن زمین و پروانه به سرمایه‌گذار و همچنین واگذاری پروانه ساختمانی اشاره کرد.». وی با بیان اینکه ۳۵۰ پروژه برای اطراف حرم مطهر رضوی تعریف‌ شده که ۲۰۰ هکتار از این پروژه‌ها درحال اجراست، می‌افزاید: «درمجموع ۱۱هزارمیلیارد تومان پروژه جدید در محدوده حرم مطهر رضوی تعریف شد و ۷هزارمیلیارد تومان از کل این طرح نیز درحال اجراست.».

    انتشار اوراق مشارکت برای بهسازی اطراف حرم
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد درباره نوسازی اطراف هم اعلام می‌کند: «درمجموع بالغ‌بر ١۱۹۵میلیارد تومان اوراق مشارکت برای نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر منتشر شده است.».مزجی با اشاره به اهدای ۱۷۵میلیارد تومان زمین و پروانه رایگان برای ساخت ۳۵ زائرسرای ارزان‌قیمت در اطراف حرم مطهر رضوی، ادامه می‌دهد: «تاکنون ۱۵هزارمیلیارد تومان سرمایه‌گذاری توسط معاونت اقتصادی در شهر مشهد ایجادشده یا زمینه آن فراهم‌ شده است.».
    وی درمورد اقدامات انجام‌شده برای تحقق شعار سال نیز می‌گوید: «۲۰هزارمیلیارد تومان سرمایه‌‌گذاری توسط شهرداری مشهد در این دوره صورت گرفته است که زمینه اشتغال چندین‌هزار نفر را فراهم کرده است.».مزجی با اشاره به اختصاص سود مازاد ٣درصدی درقالب امتیاز و تسهیلات به خریداران اوراق مشارکت شهرداری مشهد، تصریح می‌کند: «لایحه شرکت سرمایه‌گذاری زائر تقدیم شورای اسلامی شهر شده که درصورت تصویب با ۵هزارمیلیارد تومان سرمایه کار خود را در بورس آغاز خواهد کرد.».

    طرح بارش باران به معیشت پایدار کمک می‌کند
    معاون اقتصادی شهردار مشهد در توضیح این طرح می‌افزاید: «طرح بارش باران یکی از راهکارهای اساسی ترغیب آحاد جامعه به مشارکت همه‌جانبه در عمران و آبادانی میهن اسلامی است.».
    وی با بیان اینکه مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی باید به‌عنوان یکی از سیاست‌های اصلی در دستورکار دستگاه‌ها قرار گیرد، می‌گوید: «تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط از محورهای بسیار مهم دیگری است که در طرح بارش باران به‌خوبی به آن پرداخته شده و تلاش شده است تا هر کس با هر سطحی از توان و بنیه مالی وارد این طرح شده و نه‌تنها از ارزش‌های معنوی طرح بهره‌مند شود، بلکه ارزش‌های مادی آن را نیز برای کمک به معیشت زندگی خود استفاده کند.».
    مزجی با اشاره به اینکه در این طرح با توانمندسازی قدرت مالی خانواده‌ها و ارتقاء درآمد طبقات کم‌درآمد و متوسط، منابع آنان جذب و به‌کارگیری خواهد شد، «بارش باران» را بستری فراهم‌شده برای کسب معیشت پایدار مردم و عمران و آبادانی کشور می‌داند.
    وی در ادامه تشریح فعالیت‌های معاونت متبوعش با بیان اینکه صندوق‌های زمین و ساختمان ازجمله شیوه‌های تأمین‌مالی معاونت اقتصادی شهرداری است، می‌افزاید: «هدف اصلی تأسیس صندوق زمین و ساختمان در شهرداری مشهد، تأمین وجوه لازم برای اجرای ۴ پروژه شهری در سال‌های ١٣٩۵ و ١٣٩۶ به میزان حداقل ٣٠هزارمیلیارد ریال از طریق تأسیس صندوق‌های زمین و ساختمان است.».

    «شرکت زائر»، یکی از برنامه‌های پیش‌رو
    محمدرضا مزجی در ادامه گفتگو با شهرآرا درمورد برنامه‌های آینده این معاونت نیز اعلام می‌کند: «راه‌اندازی شرکت زائر، تقویت اقدامات غیرمالی، راه‌اندازی بازار بزرگ معاملات تهاتری، اجرای طرح بارش باران و همچنین احداث شهر کودکان ازجمله‌اقدامات و برنامه‌های آینده شهرداری در حوزه اقتصادی است.».
    معاون اقتصادی شهردار مشهد درباره این شرکت بیان می‌کند: «شرکت سرمایه‌گذاری زائر به‌منظور بهره‌برداری از فضای مناسب رفت‌وآمد مشتاقان زیارت آقا علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) در مشهد مقدس و همچنین علاقه مجاوران برای خدمات‌دهی به ایشان، راه‌اندازی شد.». وی با اشاره به اینکه همه مردم ایران توجه ویژه‌ای به مشهد به‌لحاظ زیارت و حتی مسافرت‌های تفریحی دارند، می‌افزاید: «سالانه حدود ۲۵میلیون زائر ایرانی و غیرایرانی به مشهد مقدس سفر می‌کنند که براساس آمار حدود ۲میلیون نفر از آن‌ها خارجی هستند و به‌این‌ترتیب مشهد، علاوه‌بر زیارت، مقصد سفرهای سیاحتی گردشگران داخلی و خارجی نیز قرار گرفته است.».

    زنجیره خدمات به زائر، متولی مشخصی ندارد
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس ادامه می‌‌دهد: «زنجیره خدمات به زائرین در مشهد، سازمان مشخصی ندارد؛ ازاین‌رو شهرداری به این فکر افتاد تا با حمایت مسئولان مشهدی، شرکتی را تأسیس کند تا زنجیره نیازمندی‌های زائر از مبدأ به مشهد و از مشهد به مبدأ را شناسایی کند و دراختیارش قرار دهد.». وی تصریح می‌کند: «زائر به خدماتی همچون بازدید از دیدنی‌های منطقه مشهد مقدس و خریدهای موردعلاقه خود در فرصت فراغت نیاز دارد.».مزجی ادامه می‌دهد: «سوغات زائر، راهنمای زائر، بهداشت و سلامت زائر، گردشگری زائر، و اقامت زائر، نیاز به یک سازمان هماهنگ‌کننده دارد؛ ازاین‌رو اجازه داده شد شرکتی به‌صورت سهامی عام ثبت شود که سپس در بورس اوراق بهادار پذیرفته شود.».
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس می‌افزاید: «مطالعات مالی و بررسی نحوه تأسیس هلدینگ به‌نحوی‌که شهرداری در عین داشتن حاکمیت، کمترین مالکیت را در سهام شرکت هلدینگ داشته باشد، انجام‌ شده است.».
    وی خاطرنشان می‌کند: «تأمین سرمایه ازسوی زائران و سرمایه‌گذاران انجام می‌شود تا بتوانند طعم شیرین زیارت را بر کام زائران بچشانند.».

    توافق اولیه با بانک‌ها صورت گرفته است
    به گفته مزجی، مذاکره و توافق اولیه با بانک‌های شهر، گردشگری، مهر اقتصاد، ایران‌زمین و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ گردشگری تأمین‌اجتماعی درمورد سرمایه‌گذاری در هلدینگ زائر صورت گرفته و این مؤسسات نسبت به ورود به این شرکت ابرازتمایل کرده‌اند. مزجی ادامه می‌دهد: «یکی از مسائل مطرح‌شده این بوده که شرکت بین‌المللی زائر تصدیگری نکند و هماهنگی امورات را برعهده داشته باشد، برای مثال ما هم‌اکنون با ظرفیت خالی هتل‌ها در ایام سال به میزان ۴٠درصد مواجه هستیم؛ ازاین‌رو اقامتگاه‌ها می‌توانند از ظرفیت شرکت بین‌المللی زائر استفاده کنند تا با تخفیف خدماتی را به زائران ارائه کنند.». وی در پایان خاطرنشان می‌کند: «اقتصاد زائر یکی از منابع اصلی درآمد در مشهد است که عده کمی از آن بهره‌مند ‌می‌شوند؛ ولی با راه‌اندازی این هلدینگ که به‌صورت سهامی عام خواهد بود، همه مردم از این سود سرشار منتفع خواهند شد.».
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد مقدس گفت: «نظرات مثبت و منفی برای تأسیس این شرکت وجود دارد و بیشترین مشکل در شورا این است که شرکت تأسیس شود، ولی در ادامه از اهداف خود منحرف شود و با شکست روبه‌رو گردد.».
    وی ادامه داد: «با توجه به اینکه شرکت اساسنامه و بیانیه مشخص دارد، حتی اعضای علاقه‌مند آن از شرکت‌های بزرگ و شناخته‌شده هستند، امیدواریم سریع‌تر اعضای شورای شهر به جمع‌بندی برسند.».
    مزجی یادآور شد: «طرح شرکت بین‌المللی زائر در تمامی کمیسیون‌های شورا موردبررسی قرار گرفته است و تنها لایحه‌ای است که فقط در کمیسیون تخصصی مطرح نشده، بلکه تمامی اعضای شورا در جریان آن هستند.». وی افزود: «بی‌تردید انتخاب مشهدالرضا به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام می‌تواند ظرفیت بسیار خوبی برای انتقال فرهنگ و هویت‌های ایرانی‌اسلامی و حتی ایجاد زمینه برای توسعه اقتصادی این شهر باشد؛ لذا شهرداری مشهد نیز اقدامات گسترده‌ای برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها در دستورکار خود قرار داده است.».
    معاون اقتصادی شهرداری مشهد گفت: «شرکت بین‌المللی زائر هنوز در صحن علنی تصویب نشده است؛ اما علاقه‌مندان زیادی برای همکاری با این شرکت با مبالغ بالا اعلام‌همکاری کرده‌اند که منتظر بررسی نهایی گروه اقتصادی شورای شهر هستیم و امیدواریم در یکی دو هفته آینده به جمع‌بندی برسیم.».
    مزجی در انتها بیان کرد: «سعی بر این است تا شرکت بین‌المللی زائر تا انتهای این دوره از شورای شهر مشهد مقدس تصویب و وارد مرحله اجرایی شود.»

    تعداد بازدید: 153
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر