• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 164
    کد: 122129
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
    گزارشی از یک طرح اقتصادی کم نظیر؛

    مردم مالک آسمان‌خراش‌های شهر می شوند

    چندسالی است رکود بی سابقه در صنعت ساختمان باعث کاهش ساخت وسازها و درنتیجه بروز مشکلات عدیده هم برای فعالان این حوزه و هم برای شهرداری ها به عنوان متولیان اصلی توسعه شهرها شده است.
    مردم مالک آسمان‌خراش‌های شهر می شوند

     چندسالی است رکود بی سابقه در صنعت ساختمان باعث کاهش ساخت وسازها و درنتیجه بروز مشکلات عدیده هم برای فعالان این حوزه و هم برای شهرداری ها به عنوان متولیان اصلی توسعه شهرها شده است.
    از جهت دیگر این صنعت پررونق همواره پذیرای کسانی بوده که تمکن مالی داشته و با سرمایه های کلان خود باساخت کلان پروژه های سودآور منفعت فراوانی را از این صنعت به دست اورده ‌و آحاد مردم با سرمایه های خرد خود جایگاهی در این حوزه نداشته اند.
    صندوق های زمین و ساختمان وصندوق های پروژه از جمله راهبردهایی نوین تامین مالی در اقتصاد شهری هستند که با استفاده از ظرفیت های مردمی و با اتکا به سرمایه های خرد ضمن فراهم کردن نقدینگی لازم برای پیشبرد پروژه های عموم مردم را نیز از این سود سرشار بهره مند می کنند.
    این صندوق ها ازجمله نهادهای مالی هستند که براساس بند ه ماده یک قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، با مجوز از سازمان بورس در قالب یک شخــصیت حقوقی مستقل از ارکان خود تاسیس می شوند.
    این نوع نهاد مالی با کـمک به توسعه و نوسازی شهـرها یـکی از رسـالتهای شهرداری هــا و ضـمن فراهم آوردن امکان مشـارکت عمومی با سرمایه های کوچک در پروژه های سرمایه گذاری، به اشتغال و رونق دیگر صنایع مرتبط با ساخت و ساز کمک قابل توجهی می کنند.

    ** صندوق های پروژه و زمین و ساختمان، مزایا و اهداف

    این صندوق ها همسو با اجرای بند اول از منویات مقام معظم رهبری در ارتباط با اقتصاد مقاومتی مبنی بر تأمین شرایط و فعالسازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور به منظور به حداکثر رساندن مشارکت آحـاد جـامعه در فعـالیت های اقتصادی با تسهــیل و تشـویق همـکاری های جمعی و تأکـید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم درآمد و متوسط" بوده و عامل است برای مشارکت حداکثری آحاد جامعه و سرمایه هـای خـرد مـردمی در فرصـتهای سـرمایه گذاری بزرگ شهر مشهد.

    با اقدام به سرمایه گذاری در این صندوقها، سرمایه گذاران علاوه بر استفاده از ارزش افزوده پروژه، قدرت خرید دارندگان واحدهای سرمایه گذاری سهام صندوق، در برابر افزایش قیمت زمین یا ساختـمان در منطقه اجرای پروژه تا حد زیادی حفظ می شود. به عبارتی قدرت سرمایه های خرد مردمی در بــرابر تـورم و افزایـش احتـمالی قـیمت مسکن حـفظ می گـردد و این صنـدوق ها ابزاری برای پس انداز تدریجی مردم به منظور خرید واحـدهای مسـکونی همراه با حفظ قدرت خرید خواهند بود.

    استفاده از فرصت‌های بومی و جذاب شهر مشهد جهت جمع آوری سرمایه های خرد ازسایر شهرها و استفاده از فرصت‌های شهر مشهد و جلوگیری از نفـوذ رکود در ساخت ساز و ایـجاد نـشاط در سرمایه‌گذاری و صنایع وابسته به ساخت و ساز همچنین ایجاد اشتغال در شرایط رکود اقتصادی همسوبا اجرای بند بیستم از منویات مقام معظم رهبری در ارتباط با اقتصاد مقاومتی ازجمله دیگر مزایای این طرح است.

    به خاطر پیش بینی ارکان اداره کننده و نظارتی تخصصی و نظارت سازمان بورس، سرمایه گذاران با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به سرمایه گذاری میکنند.

    در این صندوق ها امکان خرید یا فروش واحدهای صندوق در هر زمان در چارچوب مقررات معاملاتی فرابورس
    با حفـظ نقـدشوندگی واحـدهای سـرمایه گذاری توسـط بانک ها و استـفاده از مزایای توثیق در بانکها وجود دارد.

    * صندوق های زمین ساختمان عامل افزایش گردش مالی در شهر

    علی رضا نخعی راد، رئیس کمیسیون اقتصادی شورا سرمایه گذاری و مشارکت ها در این خصوص گفت: در صندوق زمین و ساختمان گردش مالی در شهرداری افزایش پیدا می کند و شهرداری و یا افرادی که واجد شرایط هستند می توانند بدون پرداخت نقدینگی نیاز خود به زمین را حل کنند.

    وی در ادامه افزود: در صندوق و ساختمان شهرداری همانند بانک عمل می کند و به دلیل اینکه به زمین نیاز دارد به صورت مشارکتی و بدون هزینه کاری، می تواند نیاز خود را برآورده کند، همانند کاری که اکنون در پروژه های مشارکتی در حال انجام است، به طوری که پروانه را شهرداری می دهد و سرمایه گذار به عنوان شریک شهرداری هزینه ساخت و ساز را پرداخت می کند.

    وی از این جهت که روش های مختلفی در راستا گردش مالی در شهرداری پیش بینی شده است خاطرنشان کرد: در صندق زمین و ساختمان کسانی که بدهی به شهرداری دارند از این طریق واگذاری زمین می توانند بدهی خود را پرداخت کنند. صندوق زمین و ساختمان هنوز به صورت مصوب به تصویب نرسیده، اما شهرداری این اقدام را در جهت گردش مالی شروع به انجام کرده است. که در این راستا بدهکار یا سرمایه گذار می تواند زمین و آپارتمان را در اختیار شهرداری قرار دهد، و شهرداری به پیمانکارانی که بدهکار است، در قبال مطالبات خود مستغلات بدهد. که این روش اگر نهادینه شود هم به نفع شهرداری است و هم منافع سرمایه گذار را به همراه دارد.

    نخعی راد تصریح کرد: در پروژه های مشارکتی به میزان پیشرفت کار شهرداری درصدی از مالکیت را در اختیار سرمایه گذار قرار می دهد و زمانی که پروژه به اتمام رسید تمام سهم سرمایه گذار را پرداخت می کند. در پروژه های بزرگ سهم الشرکه شهرداری کارشناسی شده، و به فرض تکمیل واگذار می گردد؛ ونیازی نیست که تا پایان پروژه صبر کند. سرمایه گذار با پیش فروش واحدهای خود سهم الشرکه خود را از شهرداری می خرد.

    وی در پایان گفت: تضمین صندوق زمین ساختمان با شهرداری است، که در بحث مشارکتی ۱۰٪ سهم الشرکه شهرداری را از شریک خود ضمانت نامه بانکی می گیرد.‎

    تعداد بازدید: 164
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد:
    0 2
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر