• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 112
    کد: 122127
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
    یادداشت/

    مشارکت های مردمی پلی برای توسعه

    مشارکت مردم در روند توسعه از نظر صاحب نظران توسعه از چنان اعتباری برخوردار است که بعضا توسعه را معادل مشارکت می دانند که بدون دستیابی به آن توسعه پایدار میسر نخواهد بود.
    مشارکت های مردمی پلی برای توسعه

     مشارکت مردم در روند توسعه از نظر صاحب نظران توسعه از چنان اعتباری برخوردار است که بعضا توسعه را معادل مشارکت می دانند که بدون دستیابی به آن توسعه پایدار میسر نخواهد بود.
    شکل‌گیری و نهادینه شدن توسعه پایدار‌شهری مستلزم مشارکت های مردمی است.
    در کالبد شکافی مفهومی توسعه شهری مشارکتی، امر مشارکت را می توان در سه حوزه مشاهده کرد: مشارکت در شکل گیری قدرت محلی(از مردم)، مشارکت در تصمیم گیری و خط مشی گذاری توسعه (با مردم) و مشارکت در اجرای برنامه ها و خط مشی های توسعه (برای مردم) که می توان آن را چرخه توسعه مشارکتی نام نهاد.
    با یک رویکرد همه جانبه می توان اذعان داشت که ریشه توسعه نیافتگی یا توسعه نامتوازن شهری و محلی، ساختاری است و در راستای توسعه بایستی علت اساسی را در عدم مشارکت شهروندان در اداره امور شهر جستجو کرد.
    حق تعیین سرنوشت، عصر بنیادین شهروندی است که از طریق مشارکت در امور جمعی تحقق پیدا می کند. بر این اساس، لازم است مکانیسم های مشارکت مطلوب شهروندی برای نیل به توسعه شهری ارائه گردد.
    ضمن اینکه شکل گیری فرهنگ سیاسی موافق با دموکراسی و حقوق بشر از رهگذر دموکراسی محلی امکان پذیر است. باید اذعان کرد یکی از شاخص های توسعه یافتگی در هر جامعه ای افزایش مشارکت های مردمی است.
    مشارکت مردم می تواند در توسعه و پیشرفت مشهد نیز نقش بسزایی را ایفا کرده و همچون پلی برای توسعه باشد.
    مشارکت فعالانه مردم در جامعه علاوه بر عمران و توسعه و آبادانی شهر، ارتقاء سطح اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جامعه، می تواند مسئولان شهری را نیز در رفع کمبودهای موجود یاری کند.
    آنچه پس از مطالعه مفاهیم، مبانی نظری، ویژگی‌ها و کارکردهای مشارکت اجتماعی به دست می آید، لزوم توجه بیش از پیش دولت‌ها به عامه مردم و تزریق تفکر و انگیزه به کالبد جامعه برای افزایش مشارکت است.
    آنچه مسلم است مشارکت فعال و مثبت مردم در تمامی عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی همواره یکی از بزرگترین دغدغه های مدیران و مسئولان همه کشورها محسوب می شود. مقام معظم رهبری نیز بارها و بارها بر اهمیت مشارکت مردم در راه توسعه پایدار و پیشرفت کشور اسلامی مان تاکید فرموده و سازماندهی و استفاده بهینه از این ظرفیت ها را به دولتمردان گوشزد کرده اند.
    در این راستا بایستی تقویت حس مشارکت جویی در جامعه را در دستور کار قرار داده و با برنامه ریزی مناسب و اطلاع رسانی درست، زمینه حضور گسترده مردم در حوزه های مختلف شهری را فراهم کرد.
    امروز همه دست اندرکاران و دلسوزان امر توسعه شهری که بیش از هر چیزی بر ارتقای سطح زندگی مردم در تمامی ابعاد تاکید دارند بر توسعه اقتصادی به همراه توسعه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی توجه دارند و از این‌رو مشارکت مفهومی است که در بر گیرنده تمامی ابعاد خواهد بود و به رشد متوازن تمام جنبه های زندگی در شهر خواهد انجامید.

     

    *ژیلا حصاری

    مدیر روابط عمومی معاونت اقتصادی

     

     

    تعداد بازدید: 112
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر