• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 187
    کد: 119781
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
    گزارش:

    مشهد پایتخت سرمایه گذاری ایران

    وجود فرصت های بی بدیل اقتصادی در مشهد، این کلانشهر بزرگ مذهبی را به پایتخت سرمایه گذاری ایران تبدیل کرده است.
    مشهد پایتخت سرمایه گذاری ایران

     وجود فرصت های بی بدیل اقتصادی در مشهد، این کلانشهر بزرگ مذهبی را به پایتخت سرمایه گذاری ایران تبدیل کرده است.

    به گزارش روابط عمومی معاونت اقتصادی شهرداری مشهد، مشهدالرضا پایتخت معنوی ایران است که از دیرباز به واسطه وجود مضجع منور رضوی قبله امال مسلمانان و شیفتگان ائمه اطهار بوده است و گردشگری مذهبی و اقتصاد زیارت یکی از شالوده‌های اصلی کسب وکار مردمان این خطه بوده و هست.

    درسال جاری شمسی و سال ۲۰۱۷ میلادی مشهدالرضا از سوی سازمان آیسسکو به عنوان" پایتخت فرهنگی جهان اسلام" انتخاب شده که این خود فرصتی است برای انتقال فرهنگ و هویت اصیل ایرانی واسلامی کشور عزیزمان ایران و هم مجالی برای معرفی زیبایی ها و آثار ارزشمند تاریخی و گردشگری به جهانیان تا ضمن افزایش توریست خارجی سهم ایران را در سبداقتصاد گردشگری افزایش دهیم.
    از سوی دیگر زمینه را برای معرفی فرصت های اقتصادی موجود در مشهد برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم می‌کند.

    شهرداری مشهد وظیفه خطیری را در مدیری کلانشهرمشهد با۳ میلیون شهروند، سالانه ۲۵میلیون زائر داخلی و بالغ بر ۲میلیون مسافر خارجی دارد.
    مشهد شهری است زنده و پویا که خدمت به زائرین و مجاورین آن کارشبانه روزی را می طلبد.

    * اهمیت مدیریت سرمایه‌ در مشهد

    محمدرضا مزجی ، معاون اقتصادی شهردار در این خصوص می گوید: شهرداری مسئولیت خطیری در تامین مالی و مدیریت سرمایه ها در راستای توسعه متوازن منابع در این شهراسمانی بر عهده دارد.

    وی در خصوص وظایفی که به عنوان متولی اقتصادی شهر و مدیریت شهری بر عهده شهرداری است بیان کرد: در سه سال گذشته ۸۵۰۰میلیارد تومان سرمایه گذاری در قالب ۲۶ پروژه مشارکتی تعریف شده که نشان ازرونق ساخت وساز در مشهد دارد.

    رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری اقدام ارزشمند این دوره را سوق سرمایه ها به سمت مناطق کم برخودار دانسته و افزود: یکی از سیاست های اقتصادی این دوره مدیریت شهری مشهد، که با عنایت به رکود صنعت ساختمان به عنوان سیاست جایگزین برای تامین مالی در دستور کارقرارگرفته و مبتنی بر بند اول سیاست های اقتصاد مقامتی نیز می باشد افزایش مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط است که با اقداماتی نظیر انتشار اوراق مشارکت،طرح بارش باران، تاسیس هلدینگ بین المللی زائر و تاسیس صندوق زمین و ساختمان سعی بر اجرایی کردن ان داشته ایم.

    وی افزود: در عرضه اوراق مشارکت حجم اوراق منتشر شده در سال ۹۵ برابر با ۱۰ سال گذاشته بوده است.

    مزجی تصریح کرد: عمدتا پروژه های زیرساختی مانند قطار شهری وبافت های فرسوده طرح های سودآور هستند که با هدف سهیم کردن مردم در آنها اوراق مشارکت این طرح ها منتشر شده است.

    وی گفت: ما در شهرداری مشهد و در حوزه اقتصادی در تلاش هستیم تا این ظرفیت را در خدمت مردم و شهروندان محترم قرار دهیم و زمینه ای را فراهم کنیم تا همه مردم از این اقتصاد سرشار انتفاع حاصل کنند.

    معاون شهردار یادآور شد: یکی از اقدامات جالب توجه این دوره تهاتر زمین وپروانه و همچنین واگذاری سهم الشرکه شهرداری به سرمایه گذاران بوده است.
    ما به منظور چابک‌سازی و پرهیز از تصدی گری در۱۵ پروژه مشارکتی سهم الشرکه را به شریک خود واگذار کردیم.

    وی بیان کرد: با توجه به رکود بازار وکمبود نقدینگی در جامعه ولزوم ارایه طرح هایی که مردم بتوانند بدون سرمایه گذاری و آورده اولیه در پروژه های شهر مشارکت کنند، طرحی از جانب معاونت اقتصادی اماده و به شورای شهر ارایه شد تحت عنوان "بارش باران" که در این طرح با هماهنگی و عقد تفاهم نامه ای با یکی از بانک های قرض الحسنه امکان سرمایه گذاری عموم مردم در پروژه های شهری با استفاده از تسهیلات بانکی فراهم شده است.
    وی افزود: در این طرح شهرداری به جای شهروندان سپرده گذاری اولیه را انجام داده و تسهیلات اعطایی از طرف بانک به عنوان آورده متقاضی در پروژه های شهری سرمایه گذاری شده و سودناشی از آن در اختیار متقاضی قرار می گیرد. با این طرح عملا میتوان گفت سرمایه گذاری اقساطی با سودفوق العاده در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

    *تاسیس اولین صندوق زمین و ساختمان کشور در مشهد

    مزجی عنوان کرد: صندوق های زمین وساختمان و صندوق پروژه نیز از جمله طرح هایی است که برای اولین بار در کشور در مشهد اجرایی شده است. این صندوق ها نهادهای مالی هستند که به موجب توسعه و رونق بخشی اقتصاد صنعت ساختمان، در سال ۸۸ با مصوبه مجلس، ایجاد شده اند. این نهادهای مالی به عنوان یک شخصیت حقوقی جدید در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده و بعد از ثبت می توانند نسبت به جمع‌آوری سرمایه‌های خرد و کلان مردم و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های شهری اقدام کنند.
    وی بیان کرد: طراحی ارکانی مانند مدیر ساخت، ناظر ساخت، مدیر صندوق،

    حسابرس و سازمان فرابورس که اهدا کننده مجوز است ازجمله نظارت های خاص بر ارکان این صندوق بوده و ارکان نیز خود بر یکدیگر نظارت دارند.
    همچنین بحث مالکیت مشاع در این صندوق ها نیز مطرح است، منتهی همه در سود و زیان صندوق ها به تناسب پولی که آورده اند سهیم می شوند و با خرید اوراق منتشره، ثبت نام کرده و با خرید سهام وارد بازار مسکن می شوند.
    صندوق‌ها برای افرادی که مبالغ پایین تری دارند و می خواهند در بازار سرمایه حضور داشته باشند مفید است.

    معاون اقتصادی شهردارمشهد خاطرنشان کرد: این صندوق‌ها نوعی مشارکت بین سرمایه‌گذار و دارنده زمین و پروانه ساخت هستند که مزایای زیادی از جمله امکان سرمایه‌گذاری مردم با استفاده از سرمایه‌های اندک، امکان خرید و فروش روزانه اوراق صندوق در فرابورس و خروج آسان سرمایه‌گذار از پروژه و دستیابی به سرمایه خود را دارا می باشند.
    وی افزود: نداشتن سود تضمینی دراین صندوق‌ها سبب شده اسلامی‌ترین عقد موجود در بازار پولی و مالی کشور باشد. معافیت مالیاتی، اخذ مجوز رسمی از ثبت شرکت‌ها و سازمان بورس و نظارت مستمر این سازمان از دیگر مزایای این صندوق‌ها هستند.

    مزجی تصریح کرد: این صندوق ها سطح دسترسی عموم مردم را به بازار مسکن فراهم کرده و مردم خودشان می توانند پوشش ریسک مناسب را نسبت به افزایش یا کاهش قیمت و نوسانات در نظر بگیرند.
    وی گفت: با توسعه این صندوق ها مردم این امکان و اختیار را نیز دارند که خودشان صندوق مورد نظر را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.

    *هلدینگ زائر فرصتی برای انتفاع مردن از اقتصاد زیارت


    معاون اقتصادی شهردار مشهد عنوان کرد: یکی دیگر از طرح هایی که به منظور استفاده مردم از اقتصاد زیارت ارایه شده است، طرح هلدینگ بین المللی زائر است. این شرکت با هدف تأمین زنجیره نیازهای مجاورین و زائرین و بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی حضور زائرین به عنوان مزیت نسبی مشهدالرضا (ع) صورت گرفته، و لایحه تصویب کلیات موضوع به شورای محترم اسلامی شهر ارسال گردیده و مقرر است در مرحله اول فعالیت شرکت، سرمایه گذاری با حجم بیش از 1000 میلیارد تومان انجام پذیرد.در این طرح همه آحاد جامعه میتوانند با کمترین میران سرمایه گذاری علاوه بر اجر معنوی، از سود سرشار اقتصاد زیارت در مشهد بهره مند شوند.

    مزجی بیان کرد: درمجموع، اقدامات معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در سال گذشته و امسال مبتنی بر افزایش مشارکت های اقتصادی در سطح مختلف با هدف توسعه زیرساخت های شهری بوده است.

    * فرش قرمز شهرداری برای سرمایه گذاران

    معاون اقتصادی شهردار مشهد گفت: در بحث سرمایه های کلان نیز شعار ما این بوده وهست که باید برای سرمایه گذار فرش قرمز پهن کرد و سعی کرده ایم با فراهم آوردن شرایط و ایجاد سیاست های تشویقی و خلق فرصت های سودآور نگاه سرمایه گذاران را به مشهدالرضا معطوف کنیم.


    وی اضافه کرد: مقوله توسعه زیرساخت های شهری مانند حمل ونقل ریلی و نیز ایجاد مراکز تفریحی و گردشگری کلان مقیاس که بتوانند با ایجاد محیطی مفرح به افزایش ماندگاری زایرین کمک کند از جمله مواردی است که در این دوره از مدیریت شهری مورد تاکید تصمیم گیرندگان و مدیران شهری در مشهد بوده است.

    مزجی گفت: ایجاد پروژه های تفریحی و گردشگری همواره در تمام دنیا به عنوان شاخص هایی در جهت افزابش خدمت رسانی به گردشگران مورد توجه مدیران شهری بوده و متولیان شهرهای توریستی سعی کرده اند تا با خلق جاذبه های جدید و پروژه های تفریحی و گردشگری نگاه گردشگران را به سمت شهرخود جلب نمایند.

    وی افزود: مدیریت شهری در این دوره به منظور حمایت از سرمایه گذاران چه داخلی و چه خارجی مشوق ها و سیاست های حمایتی کم نظیری را به تصویب رسانده اند که بی شک گامی اثربخش در راستای کمک به توسعه شهر مشهد و ایجاد طرح های بزرگ شهری خواهد داشت.

    مرجی خاطرنشان کرد: پس از برجام نگاه ها به سمت ایران دوخته شده و هیات های تجاری مختلفی از اروپا و اسیا روانه ایران می شوند و مشهد در این مدت کانون توجه این هیات های تجاری بوده است.
    انچه دراین مدت از این سفرها متوجه شده ایم این است که سرمایه گذاران خارجی تمایل زیادی به ورود در بخش های زیرساختی مانند حمل نقل ریلی و فرودگاهی و همچنین توسعه مراکز تجاری و گردشگری داشته اند. بخشهایی که طبیعتا هم بازگشت سرمایه و هم سوداوری در آنها بالاست.

    * اقدام وعمل در حوزه اقتصاد مقاومتی در شهرداری مشهد

    مزجی اظهارکرد: شهرداری مشهد همانند سایر شهرداری‌ها برای کسب درآمدهای معقول و استفاده از ظرفیت‌های ایجاد شده از سومین دوره شورای اسلامی شهر مشهد پروژه‌های مشارکتی را آغاز کرده است که در دوره سوم ۱۴۰۰ میلیارد تومان به صورت مشارکتی با طرف‌های مختلف عقد قرارداد پروژه‌های مختلف داشته که ۱۴٫۸ درصد پیشرفت فیزیکی در این پروژه‌ها حاصل شد. معادل ریالی این پروژه‌ها در پیشرفت فیزیکی حدود ۲۱۵ میلیارد تومان بوده این در حالیست که در دوره چهارم شورای اسلامی این شهر تا به امروز پیشرفت فیزیکی ۵۳٫۵ درصد در پروژه‌ها را شاهد بودیم که مجموعا به همراه پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها در دوره سوم پیشرفت ۶۷٫۸ درصدی در پروژه‌های مختلف حاصل شده است. همچنین در دوره چهارم معادل ریالی پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها حدود ۹۰۸ میلیارد تومان برآورد شده است.

    رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری مشهد در تشریح فعالیت‌های این شهرداری در حوزه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز گفت: پرهیز از تصدی‌گری در دوره فعلی شهرداری مشهد مورد توجه ویژه قرار گرفته است به طوریکه با پرهیز از تصدی‌گری زمینه‌ای را فراهم کردیم تا شرکای اقتصادی شهرداری فعالیت‌های اقتصادی خود را با فراغ بال دنبال کنند که نتیجه آن پیشرفت فیزیکی قابل توجه در پروژه‌های این شهر بوده است. بی تردید پرهیز از تصدی گری موجب چابک سازی این شهرداری شده و نهایتا منجر به تعریف پروژه‌های جدید در شهر مشهد الرضا شده است.

    وی افزود: در حال حاضر ۱۳۶۶ میلیارد تومان اعتبار پروژه‌های مشارکتی تصویب شده در شورای اسلامی این شهر است و پروژه بزرگی تحت عنوان اصلاح بافت فرسوده قلعه وکیل آباد نیز در قالب همین پروژه‌های مشارکتی تعریف شده است. در شهرداری مشهد در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بستر فعالیت لازم را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کنیم و اگر سرمایه گذاران حتی تمایل به شراکت شهرداری نداشته باشند برای ما این شراکت مهم نخواهد بود تا زمینه فعالیت آنها به درستی فراهم شود.

    وی ادامه داد: پروژه‌های مشارکتی بی نامی نیز به اعتبار ۸۶۹ میلیارد داریم که این پروژه‌ها آگهی شدند و هر کس بخواهد می‌تواند در این پروژه‌ها سرمایه گذاری کند. در حقیقت مجموعا ۷۷۰۰ میلیارد تومان پروژه مشارکتی در شهر مشهد در دست داریم که رقم قابل توجهی است.

    وی تاکید کرد: شهرداری مشهد در نظر دارد در صورت تصویب شورای اسلامی این شهر ۷۷۰۰ میلیارد تومان پروژه‌های مشارکتی را به رقم ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش دهد که بی تردید در صورت تحقق این مهم با توجه به شرایط رکود فعلی کشور اتفاق بزرگی رخ داده که نشان از وجود جاذبه‌های بسیار برای سرمایه گذاران در پایتخت فرهنگی جهان اسلام وجود دارد.

    معاون اقتصادی شهرداری مشهد از دایر کردن تالار بزرگ معاملات ملی مصالح ساختمانی تا پایان سال جاری در این شهر خبر داد و افزود: این تالار در مساحتی حدود ۵۰ هزار متر مربع دایر خواهد شد که تولیدی‌های سراسر کشور می‌توانند مصالح ساختمانی خود را در آن عرضه کنند و با مبادلات تهاتری مردم مصالح مورد نیاز ساخت بنای خود را خریداری کنند در حقیقت افرادی که می‌خواهند مصالح ساختمانی را خریداری کنند هزینه مصالح را با پرداخت سهمی از بنای ساخته شده به جای پول می‌توانند پرداخت کنند.

    *کلام آخر

    به نظر می رسد سیاست های اقتصادی مشهد همسو با اقتصاد مقاومتی طراحی شده و تلاش شده است طبق تاکید بند اول سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی نقش مردم در اقتصاد پررنگ تر از همیشه باشد.
    افزایش پروژه های کلان نیز که افزایش اشتغال یکی از کارکردهای اصلی آن است نیز مهرتایید دیگری است بر حرکت صحیح در مدار اقدام وعمل.
    امید که مردم نیز با مشارکت خود در اقتصاد شهری زمینه توسعه شهر آسمانی مشهد را برای داشتن اقتصادی آرمانی فراهم کنند.‎

    تعداد بازدید: 187
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد:
    1 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر