• بخشهای خبری
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 258
    کد: 116089
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
    تایید کارشناسان بر لزوم توجه به اقتصاد زیارت/

    تقویت اقتصاد زائر بر سرمایه جامعه و اقتصاد شهر اثر می گذارد/ عملکرد شهرداری در ارائه خدمات به زائرین مثبت است

    عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: تقویت اقتصاد زائر به طور غیرمستقیم و مستقیم بر سرمایه جامعه و اقتصاد شهر اثر دارد و نقش آن نباید کوچک درنظر گرفته شود.
    تقویت اقتصاد زائر بر سرمایه جامعه و اقتصاد شهر اثر می گذارد/ عملکرد شهرداری در ارائه خدمات به زائرین مثبت است

     عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: تقویت اقتصاد زائر به طور غیرمستقیم و مستقیم بر سرمایه جامعه و اقتصاد شهر اثر دارد و نقش آن نباید کوچک درنظر گرفته شود.

    دکتر ناصر شاهنوشی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: گردشگری و زیارت در مقوله جدا از هم نیستند. در مقوله زیارت گردشگر هدف مشخص و موقعیت خاصی برای زیارت دارد پس مفهوم گردشگر عام است و جدا از زیارت نیست.

    وی با تاکید براینکه اگر در مشهد به سمت تقویت گردشگری نرویم درحوزه اشتغال با بحران مواجه می شویم افزود: با توجه به جمعیت شهر مشهد و وجود نیروی کار زیاد، گردشگری یک فرصت سرمایه گذاری مناسب در شهر مشهد در بحث کارآفرینی ایجاد کرده و می توان از حضور زائر برای بهبود اشتغال استفاده کرد.

    عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص اهمیت ماندگاری زائرین عنوان کرد: توجه به این امر که حدود ۶۲ درصد افراد که وارد شهر مشهد می شوند از وسیله ی نقلیه شخصی استفاده میکنند بیانگر این است که اگر فرصت را فراهم نکنیم حضور زائر از نظر تعداد دفعات و مدت ماندگاری تحت تاثیر قرار میگیرد. لذا باید زیرساخت های مورد نیاز زائرین وگردشگران را تقویت کنیم تا شاهد افزایش ماندگاری آنها باشیم.

    وی با بیان اینکه اگر باافزایش حجم زائر بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری فراهم می شود تصریح کرد: اگر سیاست های فعالین صنعت گردشگری استان به سمت توسعه این صنعت و آماده سازی نیازها و امکانات زائر متمایل شود، مدیران و تصمیم گیرندگان استان نیز به این سمت می روند.

    شاهنوشی با بیان اینکه ارتباط در شهر به صورت به هم پیوسته است تصریح کرد: باید اقتصاد زائر و گردشگر تقویت بشود، تقویت اقتصاد زائر به طور غیر مستقیم و مستقیم بر سرمایه جامعه و اقتصاد شهر اثر دارد.

    *** نقش مهم شهرداری در اقتصاد زیارت

    این کارشناس اموراقتصادی با اشاره به نقش شهرداری در اقتصاد زائر تصریح کرد: شهرداری باید سهمی قابل توجهی در اقتصاد زیارت داشته باشد.

    وی اضافه کرد: شهرداری به منظور اجرای پروژه ها و زیرساخت های شهری باید با گرفتن عوارض ازبخش خصوصی یا مشارکت در این صنعت، از منابع درآمدی حاصل از اقتصاد زیارت و گردشگری بهره‌مند شود.

    *** اقدامات خوب شهرداری در ارائه خدمات به زائرین

    وی در خصوص عملکرد شهرداری در ارائه خدمات به زائرین اظهار کرد: شهرداری اقدامات بسیاری خوبی را تاکنون انجام داده است.

    این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه گذاری در پروژه های تجاری علاوه بر تاثیر بر افزایش حضور زائر؛ بر درآمد شهر نیز اثر گذاشته و به بخش خصوصی نیز کمک قابل توجهی می کند.

    شاهنوشی اضافه کرد: باید شهر ارتقاء پیدا کرده و به سطحی از دسترسی برسد که امکانات شهری، فضا را برای بهره مندی بخش خصوصی از اقتصاد گردشگری فراهم کند.

    این کارشناس اقتصادی بابیان اینکه برای جذب بیشتر گردشگر و زائر به مشهد باید خدمات متنوعی داشته باشیم گفت: افزایش فضاهای تفریحی مانند پارک‌های موضوعی، برنامه‌های نمایشی مانند ایجاد شهربازی پیشرفته، باغ پرندگان و... از جمله پیش نیازهای شهر برای بالابردن ماندگاری زائر است.‎

    تعداد بازدید: 258
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر